Automobilių nuomos skandalas Seime pasiekė epogėjų, kai Seimo narė Dalia Teišerskytė prasitarė, kad nacionalinė vertybė, kokia ji save ir laikanti, turi važiuoti saugiai.
„Šiaulių kraštas“ pasidomėjo, kokiais automobiliais pačiame taupymo vajaus įkarštyje pas rinkėjus važinėja mūsų krašte rinkti Seimo nariai, ir kiek tai mums atsieina.
Saugus už 3000 litų per mėnesį
9072 litai. Tiek per ketvirtį kainuoja Akmenės-Joniškio apygardos delegato Seimo nario Sauliaus Bucevičiaus automobilio „Volkswagen Passat CC“ nuoma. Tai yra daugiau negu 3000 litų per mėnesį.
130 000 litų vertės automobilis — vienas brangiausių nuomojamų automobilių tarp Seimo narių. S. Bucevičius paaiškino nusprendęs beveik visas parlamentinei veiklai skirtas lėšas išleisti saugaus automobilio keturiais varomais ratais nuomai, nes prieš aštuoneris metus buvo patekęs į avariją.
„Jei nebūčiau išrinktas, norėčiau, kad mano parlamentaras, už kurį ėjau balsuoti, man atstovautų ir važiuotų saugiai“, — tvirtino S. Bucevičius.
Užtat visas kitas išlaidas (už telefoninius pokalbius, skelbimus žiniasklaidoje, kanceliarines prekes) jis sakė dengiąs iš savo kišenės. Taip esą kur kas patogiau, nes nereikia rinkti daugybės čekiukų.
Etikos sargas — su „Lexus“
Algimantas Salamakinas, Radviliškyje išrinktas Seimo narys, Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas, vairuoja trijų metų senumo „Lexus IS“ ir moka beveik 2500 litų į mėnesį nuomos, tai yra 7472 litų per ketvirtį.
Paskaičiavome, kad per kadenciją už nuomą sumokės iki 120 000 litų valstybės pinigų. Ar tai etiška, kai visi taupo?
„Kaip jūs nepagaunat momento — juk pinigų kiekis tas pats, mes neišleidžiame daugiau, negu kiti Seimo nariai. Kas kad Žakaris (Edvardas Žakaris — Šiauliuose išrinktas Seimo narys) nenuomoja automobilio, bet jis tuos pačius pinigus išleidžia kitom reikmėm“, — tvirtino Seimo narys.
A. Salamakino supratimu, su parlamentine veikla susijusios išlaidos — tai ir yra biuras, automobilis ir benzinas, „o visa kita reikia velniop braukti“.
Paklaustas, kur po ketverių metų dės automobilį, etikos sargas atsakė, kad, kaip ir visi, grąžins atgal į saloną. Ar Seimo nariai negalės juos įsigyti už likutinę vertę ir pirmumo teise?
„Tik be jokių privilegijų, baikit, kad pirmumo teise“, — pasipiktino.
Iš baimės žiniasklaidai paėmė „Škodą“
Kelmėje rinktas Kęstutis Masiulis nuomoja „Škodą superb“ už 2300 litų per mėnesį, tai yra beveik 7000 litų per ketvirtį (nors ataskaitoje nurodyta, kad moka mažiau — 4773 litus per ketvirtį). Kaip čia išeina?
„Numačiau, kad vyks skandalai, todėl pradėjau rodyti visas išlaidas, o buhalterija tegul skirsto. Jei imtumėte mano ataskaitas, pamatytumėte stulbinantį dalyką: išleidžiu daugiau, negu gaunu — vadinasi, primoku už tai, kad dirbu“, — sakė K. Masiulis.
Taip Seimo narys sakė elgiasi, kad „kad, žurnalistams, kurie lenda į kitų kišenes, būtų lengviau“.
Patikslinus, kad kišenė — tai mūsų, K. Masiulis atsakė, kad valstybės. „Bet valstybė — tai mes. “Ir aš“, — nenusileido Seimo narys.
„Škodą“ K. Masiulis prisipažino ėmęs tik iš jautrumo žiniasklaidai, nes buvo numatęs, kad dėl automobilių anksčiau ar vėliau bus skandalas. “Vardan to, kad žmonės nesupras, kad esu pripratęs prie tam tikro gyvenimo stiliaus, ir jo nesiruošiu keisti“, — paaiškino.
Jei ne „jautrumas žiniasklaidai“, Seimo narys sakė tikrai nevažinėtų su “Škoda“, tikrai nusipirktų už Seimo pinigus kavos ir tualetinio popieriaus.
K. Masiulis prisipažino esąs iš tų, kuriems svarbi moralė. Tačiau moralės principams, per dvejus metus (tokiam laikui sudarė sutartį) sumokėsiantis už nuomą 55 000 litų, Seimo narys mano nė kiek nenusižengiantis, nes Konstitucijoje esą pasakyta, kad visos sąnaudos, susijusios su Seimo nario darbu, yra atlyginamos.
„Jūs rašykit, o aš važiuosiu“
„Kad kitaip nėra kaip. Tegul duoda mašiną, vairuotoją, nes taip pavargsti žmogus važiuodamas, ir pečius skauda, ir atsakomybė — čia ne prabanga, tik žiniasklaida išpūtė, nebeturi apie ką rašyti“, — tvirtino Jonas Juozapaitis, Pakruojo— Joniškio apygardoje išrinktas Seimo narys.
Už 2007 metų „Tojotos Camry“ nuomą kas mėnesį paklojantis 1750 litų, Seimo narys dėl automobilio nuomos skandalo kaltino žiniasklaidą ir juodino apskrities dienraštį: “Ir dabar kas, kad jūs parašysit. Kas jūsų laikraštį beskaito? O aš važiuoju, ir dar studentus pavežu kada pakelėj“, — sakė Seimo narys.
Kiek seimūnų, tiek sąžinių
„Aš esu viena iš nedaugelio Seimo narių, kuri nesinuomoja automobilio“, — sakė Rima Baškienė, išrinkta Šiaulių kaimiškojoje apygardoje. Ji važinėja savo 12 metų senumo “Audi“. Nuomotis automobilio jai mintis nekilusi, nes Seimo narė sakė elementariai suvedusi buhalteriją — nuoma atimtų daug pinigų ir nieko neliktų parlamentinei veiklai.
Seimo narys Edvardas Žakaris pas rinkėjus sakė važiuojantis įvairiai: kartais autobusu, kartais paveža vaikai, pažįstami, padėjėjai.
E. Žakaris sutiko, kad vieša diskusija apie automobilių nuomą reikalinga: tegul žmonės išsako savo nuomonę, kaip sutvarkyti europarlamentarų išlaidas.
Seimo narys Valerijus Simulik, ataskaitų duomenimis, per ketvirtį automobilio nuomai išleido 5000 litų. Tačiau prabangų automobilį teigė nuomojęs tik porą mėnesių, kai jo asmeninė 7 metų senumo „Honda“ buvo sugriuvusi. V. Simulik tvirtina geriau parlamentinei veiklai skirtus pinigus išleidžiantis vaikų renginiams, senelių namams remti, reprezentacinėms išlaidoms.
Seimo narys Andrius Šedžius važinėja savu automobiliu, nes turi kitų parlamentinių išlaidų, kurios esą kelis kartus viršija valstybės skirtus pinigus. „Bet jei reikėtų, ir nuomočiausi, ir nesukčiau sau galvos“, — prisipažino A. Šedžius.
Anksčiau A. Šedžius galvos nesuko ir nuomojosi automobilį iš savo tėvo firmos.
Kaip išleisti su parlamentine veikla susijusias išlaidas ir ką po kadencijos daryti su automobiliu, anot A. Šedžiaus, yra kiekvieno Seimo nario sąžinės reikalas. „Seime sėdi 141 sąžinė“, — patikslino Šiauliuose išrinktas Seimo narys.
Čia daug kas nelogiška
Danutė Petrauskienė, Seimo Finansų departamento direktorė, paklausta apie automobilių nuomos logiką, nedaugžodžiavo: „Čia (Seime) daug kas nelogiška. Jie patys sprendimus priiminėja, patys vykdo“.
Ką Seimo nariai darys su automobiliais, pasibaigus kadencijai, departamento direktorė sakė neturinti supratimo. Finansų Departamentui Seimo nariai esą pateikia tik nuomos sutartis. D. Petrauskienė pasiūlo palaukti: „Po naujųjų rinkimų matysit, kas su kuo važinėja“.
Tokie klientai — svajonė
Gytis Lataitis, Šiauliuose įsikūrusios „Volkswagen“ automobilių nuomos centro direktorius sakė, kad tokie klientai, kaip Seimo nariai — kiekvieno automobilių nuomos salono svajonė.
Paprašytas pakomentuoti „Volkswagen“, kuriuo važinėja S. Bucevičius, atvejį, specialistas iškart pastebėjo, kad 130 000 litų už tokios markės automobilį — gana didelė kaina, nebent į automobilį būtų sudėti visi įmanomi pagerinimai, liaudyje vadinami “navorotai“.
Po ketverių metų, anot pašnekovo, toks automobilis kainuotų apie 60 000 litų. G. Lataitis abejoja, ar automobiliai grįš į saloną. „Reikėtų gauti konkrečias sutartis, bet manau, kad jie (Seimo nariai) iš mūsų ir jūsų pinigų perkasi sau mašinas“, — spėjo G. Lataitis.
SEIMO TAUPYMO LOGIKA
130 000 litų vertės automobilis. Per 4 metus nuomai sumokama 144 000 litų. Po 4 metų apie 60 000 litų vertės automobilis grąžinmas salonui arba už sutartą kainą (?) įsigyjamas Seimo nario.
Seimo nariai ir jų automobiliai
(nuomos kaina litais per mėnesį ir per Seimo nario kadenciją)*
1. Saulius Bucevičius, „Volkswagen Passat CC“ — 3000, 144 000 automobilis volkswagen
2.Algimantas Salamakinas „Lexus IC“ — 2400, 115 200 automobilis lexus
3.Kęstutis Masiulis, „Škoda Superb“ — 2300, 110 400 automobilis skodasuperb
4.Jonas Juozapaitis, „Toyota Camry“ — 1750, 84 000 automobilis toyota
5. Valerijus Simulik — nuomojo pora mėnesių, dabar važinėja savo
6. Andrius Šedžius — anksčiau nuomojo iš savo tėvo firmos, po skandalo — važinėja savo.
7. Rima Baškienė — važinėja savo, nes neapsimoka.
8. Edvardas Žakaris — važiuoja autobusu, su padėjėjais, pažįstamais.
9. Laimontas Dinius — važinėja savo.
* Į nuomos kainą įeina draudimas ir automobilio techninė priežiūra
Kiekvienam Seimo nariui su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms skiriama 1,5 vidutinio atlyginimo — šiuo metu beveik 3200 litų. Kiekvienas Seimo narys turi atskirą kortelę ir pagal valdybos priimtą tvarką gali nuomotis automobilį, piltis benziną, pirkti knygas, leisti reprezentacinėm išlaidom, biuro reikmėm.
Nijolė KOSKIENĖ