Taip pat buvo užtikrinta, kad renginiais prie prezidentūros vysk ir toliau, o mitingas baigtas skambant lietuvių liaudies dainoms.
(Papildyta 14:45 val.) Mergaitė, anksčiau ėjusi eisenos priekyje, mitingo metu nuo tribūnos kalbėjo susirinkusiesiems ir pasakė, kad „niekas neturėjo teisės mergaitės išvežti iš jos namų“.
Aikštės prieigose kalbinti pareigūnai, paklausti, ar mažamečio vaiko panaudojimas mitinge nepažeidžia vaiko teisių, situacijos kol kas nekomentavo.
Preliminariais policijos duomenimis, akcijoje dalyvauja apie 500-600 žmonių.
(Papildyta 14:37 val.) Kalbėdamas mitinge teisininkas A. Siudikas sakė, kad nors valdžia verčia mus patikėti, jog Drąsius Kedys mirė nesmurtine mirtimi, o pulkininkas Vytautas Pociūnas pats iškrito pro langą, jis tuo netikįs.
Tačiau „bent su tuo, kad premjeras Andrius Kubilius atėjęs iš kitos planetos“, jis būtų linkęs sutikti. Jis taip pat pabrėžė, kad šiuo metu garbingesnio vardo nei „Žmogus Iš Gatvės“ jis nežinąs.
(Papildyta 14:25 val.) Mitingo dalyviams dainavo „Vaikų Eurovizijos“ dalyvis Bartas, o politikas bei visuomenės veikėjas Algimantas Matulevičius reiškė pasipiktinimą, kad teisėjai Neringai Venckienei norima atimti teisinę neliečiamybę už tai, kad ji gynė vaiką.
Kviesdamas Lietuvą susivienyti A. Matulevičius pareiškė, kad „mergaitė yra simbolis“, simbolizuojantis visos Lietuvos teisingumą.
Anksčiau šią savaitę pažadėjęs atskleisti vadinamųjų „valstybininkų“ pavardes, jis vardino: Prezidentūros kancleris Osvaldas Markevičius, Lietuvos Aukščiausiojo teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius, teisininkas Algimantas Valantinas, žurnalistai Rita Miliūtė ir Audrius Siaurusevičius ir kt.
(Papildyta 14:12 val.) Mitingo S. Daukanto aikštėje mitingo pradžioje aktorė Rimantė Valiukaitė citavo Konstituciją apie Lietuvos Respublikos piliečių teises, o aktorius Gediminas Storpirštis atliko dainą apie Lietuvą.
Vėliau Nepriklausomybės akto signatarė Nijolė Oželytė, pasisveikinusi su susirinkusiaisiais „Sveiki, patvoriniai!“, sak4, kad iš patvorių keliasi Lietuvos sąžinė ir garbė, ten atgulusi pokario metais. Ji kritikavo Seimo pirmininkę Ireną Degutienę, kitus valdžios atstovus ir kreipėsi į prezidentę, klausdama, ar ši nematanti neteisybės bei ragino ją „būti žmonių prezidente“.
Disidentas, Nepriklausomybės akto signataras, Algirdas Patackas mitinge pareiškė: „Mes nesitrauksime, nes neturime kur trauktis.“
Šiuos ir kitus pasisakymus susirinkusieji sutartinai palydi pritarimo šūksniais ir garsiais plojimais.
(Papildyta 13:49 val.) Eidami pro Katedros aikštę, protestuotojai susitiko ten jų jau laukusią grupelę partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovų su savo vėliavomis ir plakatais.
Atėję prie prezidentūros, akcijos dalyviai ėmė burtis aplink specialiai iš anksto įrengtą sceną. Čia taip pat jau pastatytas ir nuo kovo mėnesio N. Venckienės rėmėjų naudojamas įspūdingo dydžio plakatas, kviečiantis Lietuvą apsivalyti.
(Papildyta 13:32 val.) Skanduodami „Tiesos!“, „Mes – ne vergai!“, „Gėda teismui!“, „Melui – ne!“, „Lietuva, nebijok, prisijunk!“ – eitynių dalyviai praėjo pro vyriausybę.
Abipus Gedimino prospekto sustoję žmonės stebi protesto eiseną, kai kurie filmuoja ir fotografuoja.
(Papildyta 13:21 val.) Pačiame kolonos priekyje eina maža mergaitė, nešina plakatu su užrašu „Kur Lietuvoje teisingumas?“
Kiti protesto akcijos dalyviai neša užrašus „Tiesa jus išlaisvins“, „Mes už N. Venckienę“, „Kas valdo Lietuvą?“, „Šalin budelių teisingumą“ ir kt.
(Papildyta 13:10 val.) Eitynių dalyviai, 13 val. sugiedoję Lietuvos himną, skanduodami „Lietuva, būk laisva!“ ir mušdami būgnus, Gedimino prospektu patraukė link prezidentūros.
Eisenos pirmose gretose matyti Algimantas Matulevičius, Darius Kuolys ir kiti visuomenės veikėjai bei politikai.
(Papildyta 13:02 val.) Susibūrimo vietoje renkami parašai po peticija, kad būtų atsižvelgta į vaiko norą pasirinkti, su kuo gyventi.
Vienas renginio iniciatorių Darius Kuolys balsas.lt sakė: „Valdžia, naudodama smurtą prieš visuomenę gegužės 17 d. nutraukė su visuomene sutartį. O tai, kad ji nepasmerkė smurto prieš vaiką, yra išdavystė.“
Pasak D. Kuolio, judėjimas, į kurį dabar buriasi žmonės, yra Lietuvos vilties sambūris.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Šeštadienį, prieš 13 val., Seimo prieigose ir prie Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pradėjo būriuotis eitynėse dalyvausiantys žmonės, nešini vėliavomis ir plakatais, tačiau kol kas jų nėra daug – apie kelis šimtus.
Pats Seimo pastatas aptvertas „stop“ juosta, teritorijoje budi policijos pareigūnai. Gedimino prospekte taip pat pastebimos didesnės policijos pajėgos.
Eitynių ir piliečių sueigos „Už laisvę ir tiesą, prieš melą ir smurtą“ dalyviai iš čia jie ketina eiti prie prezidentūros, o S. Daukanto aikštėje turėtų įvykti mitingas.
Pasak judėjimo „Už teisingumą“ nario, Seimo nario Naglio Puteikio, „eitynėse ir sueigoje bus ginama konstitucinė Lietuvos santvarka, piliečių teisės ir laisvės, pasisakoma prieš grupuočių savivalę, demokratijos griovimą ir valstybės užvaldymą“.
Sueigos dalyviams koncertuos atlikėjas Bartas
Balsas.lt pavyko sužinoti, kad susirinkusiems aikštėje prie prezidentūros ketina dainuoti ne tik aktyvus pastarojo meto akcijų dalyvis aktorius Gediminas Storpirštis. Organizatorių pakviestas čia dainuos ir ,,Vaikų Eurovizijos 2010“ dalyvis Nojus Bartaška-Bartas – vienas iš popmuzikos atlikėjų, dalyvavusių improvizuotose koncertuose Garliavoje.
Kadangi Nojui dar nėra nė 16-os, apie tai, kas skatina jaunąjį atlikėją dalyvauti tokiuose renginiuose ir kaip tai vertina šeima, teiravomės jo tėčio Sauliaus Viliaus Bartaškos, geriau žinomo kaip „Kapitonas Flintas“.
„Kai man paskambino ir paklausė, ar Bartas galėtų dainuoti Garliavoje, aš pasakiau, kad turiu paklausti sūnaus. Ir kai jo paklausiau „ar tu dalyvautum, ar norėtum dalyvauti?“. Ir jis pasakė „taip, žinoma“. Galbūt paaugliai kitaip viską vertina, bet matydamas tai, kas vyksta, jis lygiai taip pat piktinasi tuo, kas vyksta“, - Balsas.lt sakė Barto tėtis.
„Mūsų pozicija remiasi ne vien Garliavos įvykiais. Ji remiasi viltimis ir lūkesčiais, kurie per 20 nepriklausomybės metų taip ir neišsipildė. Kaip pilietis aš negaliu ramiai žiūrėti į tai, kas vyksta Lietuvoje. Prieš rinkimus visos partijos deklaruoja, kad rūpinasi šeima, bet po rinkimų šeima užmirštama, emigracija tai rodo. Stalino laikais tiek žmonių neišvežta, kiek išvyko per 20 nepriklausomybės metų. Visiškas nusivylimas, bedarbystė. Ir dabar dar šitas įvykis – jokiame civilizuotame pasaulyje niekas tiek laiko neuždelstų bylos (nagrinėjimo)“, - aiškino šeimos poziciją jaunojo atlikėjo tėtis S. V. Bartaška.
A. Matulevičius atskleis „valstybininkų klano“ veidus
Prieš keletą dienų pristatydamas eitynių ir sueigos tikslus vienas judėjimo „Už teisingumą“ iniciatorių Darius Kuolys sakė: „Norime gyventi laisvoje Lietuvos valstybėje. Neleisime daugiau trypti žmogiškojo orumo ir garbės“.
Kalbėdamas prezidentūros prieigose ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje jis sakė: „Mes darysime viską, kad rudenį, po Seimo rinkimų, Lietuvos tautai atstovautų drąsūs, sąžiningi, Lietuvos Respublikai ištikimi ir piliečius gerbiantys žmonės“, - kalbėjo sakė jis.
Tautos vienybės sąjungos vadovas, buvęs Seimo narys Algimantas Matulevičius, pareiškęs, kad Lietuvos valdžios institucijas užvaldė „valstybininkų klanas“, šeštadienio renginyje žada įvardinti šio klano atstovų pavardes.
Eitynių ir piliečių sueigos „Už laisvę ir tiesą, prieš melą ir smurtą“ iniciatorių išplatintame pareiškime teigiama, kad gegužės 17 dienos rytą jėga paimdama iš globėjos Neringos Venckienės namų mažametę mergaitę, „valdžia peržengė ribą ir pasikėsino į konstitucinę valstybės santvarką, pamatines demokratijos vertybes ir piliečių bendrabūvį“.
Tai jau ne pirma tokio pobūdžio akcija. Tačiau skirtingai negu praėjusią savaitę, kai Vilniuje vyko nesankcionuoti renginiai, šio šeštadienio eitynėms Vilniaus savivaldybė yra davusi leidimą.
Taip pats kaitykite:
Mergaitės dalyvavimas šeštadienio protestuose: ar nepažeistos vaiko teisės?(video)