Politinė partija „Drąsos kelias“ nutarė pristatyti savo programą, jos tikslus ir svarbiausius darbus. Specialiai tam surengtoje spaudos konferencijoje dalyvių sąraše atsidūrė ir niekaip prokurorų į apklausą neprisikviečiama programos rengimo grupės vadovė Neringa Venckienė.
(Papildyta 11.45 val.)
Pasiteiravus apie finansavimą, V. Vasiliauskas pabrėžė, kad „Drąsos kelias“ yra nebiudžetinė partija: „Esame remiami tik mumis tikinčių žmonių aukų, kurių viena gali siekti 39 litus. Taip pat iš savų lėšų, kurių, tiesa, daug neturime. Iš tikrųjų mūsų biudžetas yra Lietuvos žmonės, tikintys mūsų idėjomis, o ne kas nors kitas. Šiuo principu turėtų vadovautis visos partijos. Todėl ir spręsime partijų finansavimo problemą, siekdami pakeisti galiojančius įstatymus ir tvarką.“
(Papildyta 11.30 val.)
N. Venckienės paklausus, kaip atsitiko, kad vos tik atėjo diena, kai ji kaip kandidatė į Seimą gavo neliečiamybę, iškart pasirodė viešumoje, buvusi teisėja tikino, kad dar ir šiandien ji serga, bet privalėjo pasirodyti viešumoje: „Einu, bet bėgti tikrai negalėčiau. Šiuo metu dar galėčiau gydytis, bet dėl bendrų tikslų sirgti nebegaliu. Turime ieškoti tiesos ir jos siekti. Dėl mano ligos jau ir taip buvo padaryta didelė žala partijai.“
N. Venckienė pabrėžė, kad vos tik gaus dar vieną kvietimą, ji būtinai apsilankys pas prokurorus ir atsakys į jų klausimus. Esą apklausai ji pasiruošusi ir jokių problemų nematanti.
L. Stankūnaitės vakarykščius liudijimus N. Venckienė pavadino absurdiškais: „Ji sakė, kad mano brolis buvo narkomanas. Tada ir aš, matyt, narkomanė, nes su broliu, tada kai jis dar buvo gyvas, atrodėme lygiai taip pat. Be to, L. Stankūnaitės apklausa teisme buvo tik spektaklis. Jai niekas neuždavė svarbiausių klausimų. Kaip ji būdama kirpėja per metus uždirbo tokius pinigus? Iš niekur tokie pinigai neatsiranda. O ten viskas buvo surežisuota. Svarbiausia buvo parodyti dirbtines ašaras.“
Sugrįžus prie politikos, N. Venckienės paklausta, kiek „Drąsos kelias“ tikisi gauti mandatų per rinkimus. N. Venckienė atsakė, kad „daug“. Paprašius patikslinti, ji ištarė – 20.
„Aš jokių nusikaltimų nepadariau. Didžiausią gėdą užtraukė dabartinė valdžia, kuri leido vienai antstolei atsivežti 240 pareigūnų. Tie žmonės padarė gėda valstybei ir jie turėtų būti teisiami. Mes vienijamės dėl to, kad taptų įmanoma gyventi šioje valstybėje“, – pabrėžė N. Venckienė.
(Papildyta 11.10 val.)
„Drąsos kelio“ rinkimų štabo vadovas Valdas Vasiliauskas pasakojo, kad „Drąsos kelio“ partijos sąraše yra daug potencialių ateities politikos lyderių: „Partijos sąraše turime teisininkų, profesorių, mokslų daktarų, bet visų, ypač priešiškai nusiteikusių jėgų dėmesys krypsta tik į Neringą Venckienę. Išpuoliai prieš ją yra tendencingi. Akivaizdu, kad mūsų teismų ir prokurorų nepriklausomybė yra fikcija. Jie buvo pasirengę N. Venckienę apklausti ant operacinio stalo. Tai aiškus žmogaus ir visų kitų teisių bei paprasčiausio padorumo pažeidimas.“
Programos rengimo grupės vadovė Neringa Venckienė savo ruožtu pridūrė, kad persekiojama yra toli gražu ne ji viena: „Kas keturios dienos man siunčiami šaukimai. Buvau 12 kartų šaukta. Bet esu puolama ne tik aš, o ir tie žmonės, kurie buvo Garliavoje. Spaudimą jaučia mano tėvai, Audronė Skučienė. Nors tada nenaudojome prievartos ir jokio nusikaltimo nepadarėme, bet esame po teisėsaugos ir kitų suinteresuotų pareigūnų padidinamuoju stiklu. Tuo tarpu žmonės, kurie negynė mažos mergaitės, vaikšto laisvi. Niekas jiems neištarė nė menkiausio priekaišto.“
Pasitikėjimas ir teisingumas
Renginyje taip pat dalyvaus „Drąsos kelio“ rinkimų štabo vadovas Valdas Vasiliauskas, programos rengimo grupės narys prof. Povilas Gylys, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas, Rinkimų štabo narys prof. Gintaras Aleknonis.
Programoje įrašyta, kad svarbiausias „Drąsos kelio“ siekis – atkurti pasitikėjimą savo valstybe ir teisingumu. Anot jų, teisingumas nepripažįsta dvigubų standartų ir negali degraduoti iki galingųjų aptarnavimo.
„Demokratija klestės tik tada, kai Lietuvoje bus atkurta pusiausvyra tarp įstatymų leidžiamosios, vykdomosios ir teisinės valdžios, kai Seimas veiksmingai ir principingai imsis parlamentinės kontrolės, o politinės bendruomenės gyvenimas bus viešas ir skaidrus, o kiekvienas mūsų jaus atsakomybę už savo padarytus ir nepadarytus darbus“, – rašoma pranešime spaudai.
Neatidėliotini darbai
Partijos atstovai teigia, kad svarbiausia atskirti korupciją ir tarnybinę etiką, nes viešųjų ir privačių interesų derinimas negali būti širma, už kurios slepiasi bausmės siekiantys išvengti politikai ir valstybės tarnautojai.
„Turto bei pajamų deklaravimas turi būti visuotinis, numatyta reali atsakomybė už melagingų duomenų pateikimą. Neteisėtai įgytas turtas perimamas į valstybės nuosavybę, piniginė bauda yra dukart didesnė už neteisėtai įgyto turto vertę“, – rašoma partijos programoje.
Anot partijos atstovų, teisingumo principo įgyvendinimas ekonomikoje ne mažina, o didina ūkio efektyvumą. „Palaipsniui ir nuosekliai didės darbo užmokesčio dalis nacionaliniame produkte, kuri civilizuotose šalyse siekia 50 proc., Lietuvoje ši dalis sudaro tik 40–41 proc. Esant normaliai proporcijai, dirbantieji kasmet gautų apie 10 mlrd. litų daugiau, nei dabar. Progresiniai mokesčiai padės tvirtinti socialinį teisingumą, pajamų mokestis minimalų atlyginimą gaunantiems nėra pateisinamas. Minimalus darbo užmokestis turėtų būti reguliariai peržiūrimas, dabartinė BVP struktūra rodo, kad šiuo metu minimalus užmokestis turėtų būti apie 1000 Lt. Pridėtosios vertės mokesčiui nustatomi keli tarifai“, – teigiama „Drąsos kelio“ programoje.
Rinkimų sistemos pertvarka
Anot „Drąsos kelio“ atstovų, konkurencijos tarnyba turi tapti iš tikro nepriklausoma, jos principingumas lemia ūkio sveikatą. „Finansinė drausmė yra neatsiejama valstybės politikos dalis. Euras įvedamas, kai tai bus naudinga Lietuvai. Socialinis draudimo sistema liks valstybinė. Žmonės turi teisę individualiai dalyvauti privačiuose pensijų fonduose, tačiau viešosios iš mokesčių mokėtojų surinktos Sodros lėšos negali būti privatizuojamos. Alkoholio, kaip ir tabako reklama draudžiama, protingai ribojamos prekybos alkoholiu vietos ir laikas. Privalu pažaboti alkoholio gamintojų interesus gausinti vartotojų skaičių“, – vienas po kito vardijamo uždaviniai. Taip pat kaip svarbus momentas akcentuota rinkimų sistemos pertvarka: „Seimo nariai renkami vienmandatėse apygardose, o jų skaičius sumažės iki 101, rinkimų sėkmės atveju politikui galios paskutinis mandatas. Referendumai turi tapti sudėtine demokratijos dalimi ir būti rengiami drauge su rinkimais. Iki 100 000 sumažėja referendumo rengimui reikalaujamų parašų skaičius. Tiesioginiai merų rinkimai neatsiejami nuo platesnių vykdomosios valdžios funkcijų bei veiksmingo mero atšaukimo iš pareigų mechanizmo. Seniūnijų realus ekonominis savarankiškumas leis joms veiksmingiau rūpintis švietimu, kultūros, socialinės rūpybos klausimais. Seniūnijos turi įgyti teisę disponuoti žeme bei spręsti konkrečių objektų statybos jų teritorijoje klausimus.“