Lapkritį atliktoje apklausoje už Lietuvos centro partiją sakė balsuosiantys 6 proc. apklaustųjų, už Eugenijaus Gentvilo vedamus liberalus – 5 procentai. Pastaruosius keturis mėnesius „centristų“ reitingas nuosekliai augo, o liberalų – smuko, rodo naujienų agentūros BNS užsakymu rinkos tyrimų bendrovės RAIT atlikta apklausa.
Apie Liberalų sąjūdžio pirmininką E. Gentvilą palankiai atsiliepė 24 proc. žmonių, nepalankiai – 25 proc., apie Centro partijos vadovą Naglį Puteikį – 34 proc. ir 18 proc.
N. Puteikis lapkritį žiniasklaidoje daugiausia dėmesio sulaukė dėl jo kaip Antikorupcijos komisijos nario pasisakymų apie tyrimą dėl Artūro Skardžiaus ir komentarų apie Liną Balsį, kai šis sulaukė įtarimų dėl girtumo Seime, rodo žiniasklaidos stebėsenos bendrovės „Mediaskopas“ duomenys.
Lapkričio 10-27 dienomis apklausta 1013 Lietuvos gyventojų nuo 15 iki 74 metų. Tyrimų rezultatų paklaida siekia 3,1 procento.
Pagalbos ranką ištiesė žiniasklaida
Centro partija susirenka tam tikrą protesto balsą, mano Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė. Nors naujų reitingų politologė nesureikšmina dėl paklaidos, ji taip pat primena, kad per praėjusius Seimo bei prezidento rinkimus N. Puteikis surinko nemažai balsų.
„Žmonės ieško alternatyvų. Reiktų atkreipti dėmesį, kad ši partija iš reitingų lentelių nedingsta. Bet tai labai priklausys nuo bendros situacijos politinės, kiek yra to vadinamo nusivylimo. Iš kitos pusės, mes turime dalį žmonių, kurie ieško naujų gelbėtojų. Akivaizdu, kad N. Puteikis, nors ir atrodė išbarstęs potencialą, bet tai nereiškia, kad jis negali jo surinkti, nes yra Seime, politikoje, turi savo partiją“, - tv3.lt kalbėjo R. Ubonaitė.
Vis dėlto politologė pastebi, kad lietuvis rinkėjas – labai nepastovus, todėl N. Puteikio partijai reikėtų turėti tolimesnę strategiją, kad pavyktų išlaikyti reitingus.
„Kadangi mūsų rinkėjai yra labai nepastovūs, nestabilūs, mėgsta šokinėti nuo vienos partijos prie kitos, tai mes tą galime matyti ir apklausose. Prognozuoti mūsų rinkėjo faktiškai negalime. Dalis rinkėjų vis dar nori tų naujų gelbėtojų, kai nusivilia naujais, bet senais gelbėtojais. Tai niša naujiems politiniams dariniams, kurie žada šviesų rytojų, yra“, - sakė pašnekovė.
Akylesnis politikos ir Seimo veiklos stebėtojas gali matyti, kad N. Puteikis tikrai nežiba savo darbais Seime – nėra nei ypatingų iniciatyvų, nei girtino aktyvumo. R. Urbonaitė sako, kad N. Puteikis savo žinomumą didina per televizijos laidas.
„N. Puteikis bando maksimaliai išnaudoti žiniasklaidą, dažnas svečias yra laidose, kurias kiti politikai linkę ignoruoti. Pavyzdžiui, žurnalistės R. Janutienės laidos, kurios yra įdomios, pavadinkime švelniai, tai jis jose dažnas svečias. Pusiau pramoginėse irgi dalyvauja. Kažkokia auditorija tas laidas žiūri. Tai natūralu, kad jis bando išnaudoti viešąją erdvę, nepaisant to, kad apie N. Puteikio kaip politiko veiklą Seime turbūt šiandien joks rinkėjas nieko negalėtų pasakyti“, - kalbėjo R. Urbonaitė.
Prasta liberalų komunikacija ir kitose nesėkmės
Tuo tarpu Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Gentvilas taip pat per daug nesureikšmina nei liberalų kritusių, nei Centro partijos kilusių reitingų. Parlamentaro teigimu – liberalams koją kišo neramus laikotarpis.
„N. Puteikio reitingai iš esmės nelabai kilo, gal kažkiek kilo, tačiau krito mūsų. Tai čia yra mūsų problema. Žiūrėkite, prasidėjo tas kritimas nuo rugsėjo mėnesio. Spalio mėnesį atsistatydino Remigijus Šimašius, tai va toks netikrumo laikotarpis apie mūsų partiją mūsų rinkėjams. Apklausa daryta lapkritį, tai žmonėms netikrumas, partijos pirmininkas laikinas, suvažiavimas neįvykęs.
Tai, aš manau, atsistatysim. Jau įvyko tas suvažiavimas. Aš ne tiek sureikšminu centro partijos augimą, kiek matau problemas mūsų pačių organizacijoje arba komunikacijoje dėl mūsų organizacijos. Ieškoti kitų kaltų nereikia“, - tv3.lt kalbėjo E. Gentvilas.