Nutekinus slaptą Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymą siekta užbėgti už akių provokacijai. Buvo gauta informacijos, kad artėjant prezidento rinkimams gali būti ištraukti tikri arba suklastoti KGB dokumentai apie Lietuvos vadovus.
„Yra visiškai akivaizdu, kad prezidentė norėjo, kad šita žinia būtų išviešinta, ir kad VSD norėjo, kad būtų išviešinta“, – sako politologas Kęstutis Girnius.
Pasak jo, Rusijai itin svarbu, kad D. Grybauskaitė kitąmet nebūtų perrinkta prezidente.
„Aš manau, kad Rusijai būtų labai svarbu, kad būtų kitas prezidentas ir kad tas prezidentas būtų kairysis. Jei jie galėtų, tai prisidėtų, įsijungtų į rinkimų kampaniją, jei būtų galima D. Grybauskaitę pašalinti“, – sako K. Girnius.
Politologas sako, kad šis skandalas vyksta sudėtingame kontekste, vyksta svarbūs geopolitiniai procesai: Kremlių iš tiesų erzina Rytų partnerystės procesas, artėjantis susitikimas Vilniuje, derybos su „Gazprom“.
Artėjant Lietuvos prezidento rinkimams Maskva gali tikrinti Lietuvos visuomenės atsparumą provokacijoms. Pastaroji liudija, kad Lietuvos saugumas nėra joms nėra pasirengęs.
Kontrainformacinė operacija virto vidaus žaidimu
„Jeigu tai buvo toks kontržingsnis prieš ruošiamą kažkokią informacinę ataką, tai, aš manau, turėjo būti ne slaptom pažymom šnekama, o turėjo būti ar spaudos konferencija suorganizuota, pasakyta tas, kas norima pasakyt. Ko negalima pasakyt, tas, aišku, nutylima“, – sako politologas, Rusijos informacinių karų specialistas Nerijus Maliukevičius.
Pasak jo, vykstantis aiškinimasis dėl nutekinimo yra komplikuotas ir tampa nebeaišku, ar prieš Rusijos dezinformaciją nukreipta kampanija netapo vien vidaus politiniu žaidimu.
„Aš manau, kad agresyvūs Rusijos vanagai gali trinti rankomis, nes susipynė dvi labai subtilios temos“, – sako N. Maliukevičius.
Rusijos portalas regnum.ru džiūgauja dėl valdančiųjų socialdemokratų viešai pareikštų būgštavimų, kad ES pirmininkaujanti Lietuva gali virsti policine valstybe.
Regnum.ru teigia, kad Lietuvos žiniasklaidos bauginimas prasidėjo dėl artėjančių prezidento rinkimų. Esą iš pradžių suvaržytos rusakalbės žiniasklaidos teisės: uždrausta Pirmojo Baltijos kanalo transliacija, o dabar atėjo eilė ir lietuviškai žiniasklaidai.