Moteris prisipažino, jog maistas visuomet buvo svarbi jos gyvenimo dalis. Jei Allison nevalgo, ji galvoja apie maistą ir tikrai niekada nesilaiko jokios dietos.
Tačiau pastaruoju metu moteris save ir savo kūną per daug palepino, todėl ji nusprendė šiek tiek pakontroliuoti tai, ką deda į burną.
Allison susidomėjo protarpiniu badavimu. Tai reiškia, jog 1-2 dienas per savaitę suvartojama tik 500 kcal arba net 12-18 valandų per parą nevalgomas joks maistas.
Tai labiau mitybos būdas, o ne dieta, be to, mokslininkai teigia, kad taip maitinantis krenta svoris. Dar geriau, atlikus tyrimus paaiškėjo, jog toks mitybos būdas gerina cukraus kiekį kraujyje, sumažina širdies ligų riziką.
Pasak neuromokslininko Marko Mattsono, protarpinis badavimas padeda užkirsti kelią įvairioms smegenų ligoms, tokioms kaip Alzhaimerio ir Parkinsono, gerina nuotaiką bei atmintį.
Skamba per daug gerai, kad būtų tiesa? Būtent dėl to Allison nusprendė pati įsitikinti tokio mitybos būdo nauda. Štai ką ji sužinojo.
Norėdami pasiekti geriausių rezultatų, neskubėkite
„Nusprendžiau savo mitybą apriboti 18 valandų, o kitas likusias 6 valandas valgyti tai, ką noriu. Tai reiškė, jog maždaug nuo 20 iki 14 val. į burną nedėjau jokio maisto“, - tęsė Allison.
„Pirmąją dieną, nors sunkiai, bet pavyko iškęsti visas 18 valandų. Galvoje maisto vaizdiniai atsirasdavo greičiau, nei telefonas aptikdavo šalia esančius pokemonus. Viduje sau nuolatos kartojau esanti alkana. Labai alkana. Norėjau kuo greičiau suvalgyti bent sausainį.“
Pasirodo, kad staigus maisto atsisakymas ilgam periodui tikrai nėra pats geriausias sprendimas. Mokslininkai pataria protarpinį badavimą išbandyti porą dienų per savaitę ir tik po to po truputį ilginti šį periodą.
Kiti teigia, jog geriausia yra pradėti nuo 12 valandų maisto ribojimo ir po truputį didinti šį laiko tarpą, kol pasiekiama 18 valandų riba.
„Taip pat sakoma, jog protarpinis badavimas tinka ne visiems žmonėms ir jei jo metu jaučiatės prislėgti, jums tai prilygsta didžiausiai kančiai, paprasčiausiai viską meskite.
Aš norėjau pasirodyti esanti stipri ir nusprendžiau, jog laiko tarpą, kurio metu man bus „uždrausta“ valgyti, didinsiu po truputį – pradėsiu nuo 12 valandų ir kasdien pridėsiu po valandą.
Neįtikėtina, tačiau pasirinkus šį metodą mintys apie maistą staiga ėmė ir dingo“, - patirtimi dalinosi Allison.
Perpratus sistemą tapo lengva
„Aš, kaip ir neuromokslininkas Markas Mattsonas, geriau dirbu tada, kai susikuriu planą ar rutiną. Šis mokslininkas protarpinio badavimo mitybos būdo laikosi jau 35-erius metus.
Kai su juo susisiekiau ir paprašiau patarimų, jis teigė, jog ryte turėčiau išgerti puodelį kavos ar arbatos ir iki pat 13 val. dienos dirbti, būti kuo labiau užimta, kad nebūtų laiko galvoti apie maistą.
Jei užsiimu sportu, tai daryti jis pataria po pietų, po to suvalgyti vidutinio dydžio iš sveikais laikomų maisto produktų paruoštą patiekalą, kurio energinė vertė apie 600 kcal, o visą likusį maistą suvalgyti per 3-4 valandas.
Tai padeda protui išlikti skaidriam, be to, ryte padidėja produktyvumas“, - žiniomis dalinosi Allison.
Būtent tai ji ir padarė. Didžiąją darbų dalį moteris perkėlė į rytą. Jo valandomis Allison gėrė daugybę vandens, kavos, žaliosios arbatos. Maždaug 11 val. nutildavo visos apie alkį pranešančios moters sirenos, o dėl žinios, jog po pietų jos laukia joga ar pasivaikščiojimas po parką, Allison lengviau viską iškentėdavo.
„Kai po jogos maždaug 13.30 val. grįždavau namo, galėdavau pagaliau suvalgyti pirmąjį savo patiekalą. Dažniausiai tai būdavo graikiškas jogurtas su uogomis ir smulkintais migdolais. Nė nepastebėdavau, kaip greitai jis atsidurdavo mano skrandyje“, - pasakojo ji.
„Likusi dienos dalis būdavo lengva. Suvalgydavau lengvą vakarienę ir nedidelį užkandį. Man to pakakdavo. Po poros dienų tai jau tapo įprasta dienos dalimi, o alkio jausmas išnyko. Markas buvo teisus – visa ta energija, skirta maisto ruošimui, jo vartojimui ir tvarkymuisi po to, panaudota kitose veiklose, padėjo geriau sutelkti dėmesį.“
Nereikėtų bijoti alkio jausmo
„Visuomenėje egzistuoja labai daug su maistu susijusių mitų, kuriais aš tikėdavau. Pasirodo, kad pusryčiai nėra pats svarbiausias dienos valgis, o dažnas valgymas tikrai negerina medžiagų apykaitos, be to, jei esate kankinami didelio alkio, tai dar nereiškia, jog būtinai persivalgysite“, - teigė Allison.
„Anksčiau, vos tik pasijusdavau alkana, iškart puldavau prie šaldytuvo, tačiau protarpinis badavimas išmokė, kad alkio jausmas tikrai nekelia nepatogumo.
Dabar apie atsiradusį alkį galvoju kaip apie savo mamą – kartais dominuojantis, visada turi savo nuomonę, tačiau jo siunčiami signalai ne visuomet reiškia pavojų. Kas padėjo?
Kava, arbata, tvarkaraščio susidarymas ir žinia, jog alkis taip pat greitai praeina, kaip ir ateina. Tačiau labai svarbu neperžengti lazdos, kadangi protarpinis badavimas nereiškia, jog turi save marinti badu.“
Protarpinis badavimas - lyg naudą teikiantis draugas
Kai pasiruošiate laikytis dietos, turite vengti tam tikrų maisto produktų, žinoti, ką galima daryti, o ko ne. Tuo tarpu protarpinio badavimo taisyklės labai paprastos. Nereikia laikytis jokių draudimų, maistą gaminti tik remiantis specialiomis receptų knygomis, be to, prie vakarienės stalo nereikės būti susiraukusiam. Galima mėgautis vynu, šokoladu ir kitais desertais.
„Protarpinis badavimas ne tik padailino kūno linijas, bet ir pagerino mano savijautą. Žinoma, kad pirmos porą dienų buvo ne kokios, tačiau, iš kitos pusės, padidėjo mano energijos kiekis, vėl ėmiau mėgautis maistu, o mano skonio receptoriai tapo dar jautresni. Ar braškės visuomet buvo tokios saldžios?“, - sakė moteris.
Sportavimas tuščiu skrandžiu nustebino
„Dar niekada neteko sportuoti tuščiu skrandžiu. Kaip taisyklė, iki treniruotės likus maždaug 2 valandoms visuomet kažką suvalgydavau. Sportuojant protarpinio badavimo metu pastebėjau, jog atsirado daugiau motyvacijos ir ryžto. Be to, mokslininkai teigia, jog aktyvi veikla, laikantis šio mitybos plano, sustiprina organizmo sugebėjimus deginti riebalus“, - teigė Allison.
Svarstyklėse skaičius drastiškai nesikeitė, tačiau tai nėra blogai
„Norėčiau pasakyti, jog per savaitę netekau 5 kg, tačiau mano kūnas taip neveikia.
Be to, protarpinio badavimo mitybos plano laikiausi tik 7 dienas. Valgau žymiai mažiau maisto, jaučiuosi ne tokia alkana, kas, laikui bėgant, paskatins tirpti kilogramus. Visi žinome, kad jei dietos laikomasi tik dėl to, jog norite padailinti kūno linijas, ją greitai baigsite.
Taip nutinka dėl to, jog svarstyklių rodyklei užstrigus ties vienu skaičiumi, prarandate motyvaciją tęsti. Protarpinio badavimo sustiprinta motyvacija paskatino mane nepasiduoti, be to, atsiradusi energija, pagerėję dėmesio sutelkimo įgūdžiai išmokė nugalėti alkį ir parodyti jam, kas čia bosas“, - pasakojo moteris. „Riebaliukai ant šono – ateis ir jūsų eilė.“