• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasipuošę, švytintys, nešini gėlių puokštėmis moksleiviai šeštadienį prikėlė užsnūdusį miestą. Pirmą kartą mokyklos duris pravėrusios pirmokės tėvų buvo išpuoštos gražiausiomis suknelėmis, o abiturientės – lyg nužengusios nuo podiumo.

REKLAMA
REKLAMA

Išjudino miestą

Šiais metais Švietimo ir mokslo ministerija leido pačioms mokykloms spręsti, kada švęsti Rugsėjo pirmąją. Didžioji dalis Panevėžio mokyklų net nesuabejojo, ar reikia perkelti šventę į pirmadienį, todėl  šeštadienį visose miesto bendrojo lavinimo mokyklose įvyko iškilmingas mokslo metų pradžios minėjimas.

REKLAMA

Nedrąsiai prie auklėtojų glaudėsi pirmaklasiai, mokytojai moksleiviams priminė, kad mokslo šaknys karčios, tačiau vaisiai saldūs.

Pirmų klasių moksleiviai gavo po saugaus eismo pasą, kuriame  galės rasti ne tik pagrindinius kelio ženklus, bet ir turės galimybę patys nusipiešti kelią į mokyklą, sužinoti, kaip gatvėje privalo elgtis pėsčiasis, kaip taisyklingai užsisegti atšvaitą ir netgi atlikti nedideles užduotėles, kurios padės išsiaiškinti, kaip kelyje elgiasi tėveliai.

REKLAMA
REKLAMA

Po šventės mokyklose jaunimą švęsti kartu pakvietė Bendruomenių rūmai. Čia 12 val. miesto muzikantai dovanojo jiems koncertinę programą.

Džiaugiasi, kad nenukėlė„Sekundės“ kalbinti įvairių klasių moksleiviai tvirtino norėję, kad pirmoji mokslo metų diena būtų pirmadienis. Mat taip jie būtų sutaupę dar vieną mokslo dieną, o dabar pirmadienį jau teks atsiversti sąsiuvinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pradinės mokyklos pirmokės motina Rūta džiaugėsi, kad Rugsėjo pirmosios šventė nebuvo nukelta į pirmadienį.

„Jei būtų pirmadienis, tektų  prašyti laisvadienio, o tai nėra malonu. Nors dauguma darbdavių patys augina vaikus, tačiau labai greitai pamiršta, kad ir jų vaikai buvo pirmokai, todėl pradeda niurzgėti. Džiaugiuosi, kad mokykla neperkėlė šventės ir visa šeima ramiai galime paminėti vaiko išėjimą į mokyklą“, – savo nuomonę išsakė  Rūta. Moteriai pritarė ir daugiau tėvelių.

REKLAMA

Šiandien į likusias tuščias klases susirinks moksleiviai Panevėžio Vytauto Mikalausko menų mokykloje, Panevėžio specialiojoje internatinėje, Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje, Suaugusiųjų ir Pataisos namų mokyklose.

Gąsdina nedarbas

Džiugi nuotaika matėsi ne visų šventės dalyvių veiduose. Mokytojai atviravo, kad į mokyklą eina su viltimi, jog ateityje išsaugos darbo vietą, taip sparčiai nebemažės vaikų ir nereikės mažinti klasių komplektų.

REKLAMA

„Šiais metais dar labiau sumažėjo darbo krūvis, todėl  gausime mažesnius atlyginimus. Vaikų kasmet į mokyklas ateina vis mažiau, kiek kolegų dėl to neteko darbo“, – apgailestavo A. Lipniūno pagrindinės mokyklos mokytoja.

Pašnekovė atskleidė, kad mokytojus išgąsdino ir švietimo ministro Gintaro Steponavičiaus viešai pasakyti žodžiai, jog šiais metais mokyklose dirbs per tūkstantį mokytojų mažiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Planuota, kad šiemet į klases susirinks apie 13 tūkstančių moksleivių, beveik šešiais šimtais mažiau nei praėjusiais metais. Tačiau tikslus skaičius paaiškės tik spalio mėnesį, kai viskas aprims ir bus galima suskaičiuoti moksleivius.

Panevėžio savivaldybės švietimo skyriaus vyriausiasis specialistas Eugenijus Kuchalskis „Sekundei“ sakė, kad nors pirmokų skaičius ir stabilizuojasi, o artimiausiu metu išeinančių iš mokyklos ir ateinančių mokinių skaičius nebeturėtų taip ryškiai skirtis, kol kas tenka komplektuoti  mažiau klasių, o dėl to, suprantama, nukenčia mokytojai, nes jų paslaugų tiesiog atsisakoma.

REKLAMA

„Birželio mėnesį domėjomės, kiek mokytojų planuojama atleisti.  Dėl sumažėjusio darbo krūvio per visas mokyklas atleista apie 50–70 pedagogų. Lyginant su praėjusiais metais, sumažėjo 25 klasių komplektais“, – teigė E.Kuchalskis.

REKLAMA

Paradoksas

Švietimo skyriaus vyriausiasis specialistas pasidžiaugė, kad miestas mokslo metus pradeda neuždaręs nė vienos mokyklos.

„Šiais metais užfiksuotas lėtesnis mokinių skaičiaus mažėjimas. Pernai rugsėjo pirmąją į klases susirinko 1032 vaikais mažiau nei užpernai.

Šiais metais tik apie 600 vaikų mažiau nei pernai mokysis miesto mokyklose“, – sakė E.Kuchalskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialisto teigimu, Švietimo skyriaus darbuotojai kalba su mokyklų vadovais, kad sumažėjus moksleivių nebūtų atleidžiamas nė vienas darbingo amžiaus mokytojas, jei kuriam tenka išeiti, tai siekiama jį įdarbinti kitoje mokykloje.

Pedagogams verčiau pasiūlomas mažesnis darbo krūvis.

Ypač darbo krūviai sumažėjo pagrindinėse mokyklose. Dauguma miesto gimnazijų mokytojų dar gali džiaugtis 28–29 valandų krūviu.

REKLAMA

Paradoksas, tačiau prieš prasidedant mokslo metams kai kurios mokyklos skelbėsi ieškančios mokytojų. Tiesa, dažniausiai pedagogams buvo siūlomas laikinas pavadavimo darbas.

Panevėžio teritorinės darbo biržos direktoriaus pavaduotojos Audronės Biguzienės teigimu, prieš pat mokslo metus buvo siūlomi geografijos, istorijos, tikybos, pradinių klasių mokytojų etatai.

REKLAMA

„Buvo ieškoma logopedų. Keista, tačiau buvo laisvos keturios ikimokyklinio ugdymo specialisto vietos“, – sakė direktoriaus pavaduotoja.

Vyks į Italiją

E.Kuchalskis apgailestavo, kad šiais metais nepavyko įgyvendinti programos, leisiančios moksleiviams mokytis nuotoliniu būdu. Pasak specialisto, nė vienoje mūsų miesto mokykloje nėra tinkamos mokymosi bazės, trūksta metodinio pasirengimo.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau viliamės, kad ateinančiais metais jau galėsime moksleiviams, gyvenantiems užsienyje, pasiūlyti mokytis nuotoliniu būdu. Respublikoje yra tik trys mokyklos, kurios turi leidimą taip dirbti.

Tam ruošiasi Panevėžio J.Miltinio gimnazija ir Rožyno pagrindinė mokykla“, – kalbėjo E.Kuchalskis.

Kazimiero Paltaroko gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė pasidžiaugė ne tik tuo, kad jų įstaigoje mokinių nemažėja, tačiau tai vienintelė Panevėžyje gimnazija, laimėjusi projektą, pagal kurį dvi moksleivės pusę metų turės galimybę mokytis Italijoje.

„Dalyvauti galėjo ta įstaiga, kuri vykdė daugiašalės partnerystės projektą. 2008 m. mes buvome koordinatoriai, o dabar patys laimėjome, – sakė direktorė. – Dvi gimnazistės nuo rugsėjo 21 d. iki Kalėdų mokysis Šiaurinėje Italijoje, Navaros mieste.“ Gerai besimokančios ir veiklios dešimtokė ir vienuoliktokė jau kelias dienas mokosi italų kalbos, nes svečioje šalyje atskira kalba pamokos joms  nebus vedamos.

„Buvo skelbiamas konkursas, kas norėtų mokytis Italijoje, ir norą pareiškė apie dvidešimt vaikų. Atrinkti tik trys gabiausi ir visuomeninėje veikloje aktyvūs moksleiviai.

REKLAMA

Tačiau berniukui neatsirado šeima, kuri galėtų jį priimti. Tikimės, kad kitais metais pavyks jį išsiųsti pasimokyti į svečią šalį“, – pasakojo gimnazijos direktorė.

Šiais metais gimnazijoje turėtų mokytis 1157 moksleiviai.

Buvo pertvarkymų

Panevėžio rajone nuo šių metų Jotainių ir Ėriškių Juozo Balčikonio pagrindinės mokyklos, vykdančios pradinio ir pagrindinio ugdymo 1-os pakopos programas, reorganizuojamos į Ramygalos gimnazijos Jotainių ir Ėriškių Juozo Balčikonio skyrius. Liūdynės darželis-mokykla reorganizuota į Liūdynės vaikų lopšelį-darželį.

Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Kęstutis Rimkus sako, kad nesukomplektuotas Smilgių vidurinės mokyklos Gustonių pradinio ugdymo skyrius, naujai atidarytos dvi ikimokyklinio ugdymo grupės – Karsakiškio Strazdelio pagrindinės mokyklos Tiltagalių skyriuje ir Paįstrio Juozo Zikaro vidurinėje mokykloje.

K.Rimkaus teigimu, šiais mokslo metais planuojama, kad švietimo įstaigose mokysis 3664 mokiniai, 356 vaikai lankys priešmokyklinio ugdymo grupes. Iš viso 4020 mokinių.

Bus sukomplektuota 250 klasių ir 26 priešmokyklinio ugdymo grupės.

„Klasių mokyklose 7-iomis mažiau nei buvo sukomplektuota 2011–2012 m. metais, o priešmokyklinio ugdymo grupių – dviem daugiau. Į pirmąsias klases ateis 315 pirmokų, devyniais daugiau nei praėjusiais metais, o abiturientų bus aštuoniais mažiau – 225 abiturientai“, – skaičius vardijo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas.

REKLAMA

K.Rimkaus teigimu, šiais mokslo metais keturiose švietimo įstaigose pradeda dirbti nauji direktoriai, nėra pensinio amžiaus vadovų. Kaip ir Panevėžio mokyklose, šiais metais prieš mokslo metus buvo nemažai darbo vietų pasiūlymų. „Raguvos“ gimnazija ieškojo etikos, pradinių klasių mokytojų, mišraus amžiaus vaikų grupės auklėtojo, socialinio pedagogo.

Paįstrio Juozo Zikaro vidurinei mokyklai reikėjo ikimokyklinio ugdymo grupės auklėtojo ir chemijos mokytojo; chemijos, technologijų, dailės mokytojo ieškojo Panevėžio rajono Dembavos progimnazija. Žibartonių pagrindinei mokyklai prieš naujus mokslo metus dar trūko pradinių klasių ir priešmokyklinio ugdymo grupės mokytojų.

V. Repovienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų