Širvintų r. Gelvonų vidurinės mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui, atsakinga už suaugusiųjų mokymą
Prieš vienuolika metų Širvintų rajono Gelvonų vidurinėje mokykloje mokėsi jaunimo klasių mokiniai, kurie čia galėjo įgyti pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą ir kai kurių profesijos žinių. Merginos mokėsi siuvėjos amato, vaikinai galėjo įgyti staliaus specialybės pradžiamokslio įgūdžių. Į mokyklas atkeliavęs mokinio krepšelis pakoregavo mokinių srautus tarp mokyklų. Kiekviena mokykla savo mokinių laikėsi tvirtai įsikibusi, todėl jaunimo klasėse mokinių labai sumažėjo.
Kaimo mokyklai, kuri turi puikią mokymo bazę ir kurioje dirba savo darbui atsidavę mokytojai, reikėjo ieškoti naujų patrauklių mokymo formų ir, svarbiausia, mokinių, kad ji išliktų kaip vidurinė mokykla. Išeitis rasta – suaugusiųjų mokymas. Atskiros suaugusiųjų mokyklos rajone nebuvo, todėl 2009 m. rugsėjį į 8–12 klases buvo pakviesti visi norintieji baigti vidurinę mokyklą ir įgyti išsilavinimą liudijantį dokumentą. Savarankiško mokymosi forma pasirodė itin patraukli. Jau pirmais metais į suaugusiųjų klases susirinko 42 mokiniai, šiemet jų – net 93. Dvyliktą klasę baigė 45 mokiniai. Egzaminus laikė 45.
Moko nuotoliniu būdu
Vakarais kabinetuose dega šviesos. Į pamokas susirenka suaugusieji. Per šiuos šešerius metus pasikeitė ir mokymo forma. Dabar mokymas organizuojamas pagal pavienės mokymosi formos nuotolinį mokymo organizavimo būdą. Mokiniai gali atsiskaityti per konsultacijas ir pamokas, taip pat naudodamiesi informacinėmis technologijomis.
Laukiamas kiekvienas mokinys
Į mokyklą mokytis gali atvykti kiekvienas norintis įgyti išsilavinimą, nes į suaugusiųjų klases priimama visus metus. Prieš penkerius metus tikrai nesitikėjome sulaukti tiek daug mokinių. Kiekvienais metais mokinių vis daugėja. Prieš dvejus metus mokykloje mokėsi net 111 mokinių. Dvyliktą klasę per ketverius metus baigė 159 mokiniai. Šiemet suaugusiųjų klasėje buvo 45 abiturientai. Kas paskatino juos baigti vidurinę mokyklą ir įgyti išsilavinimą liudijantį dokumentą? Mokiniai sako, kad be išsilavinimo jaučiasi nesaugiai ir nejaukiai. Jie teigia, kad tikrai ne noras gauti dokumentą, o supratimas, kad mūsų konkurencingoje visuomenėje gali įsitvirtinti tik toks žmogus, kuris nori mokytis, studijuoti, įgyti reikalingų žinių. Darbo rinkai reikia vis daugiau kvalifikuotų darbininkų, o nebaigusiems vidurinės mokyklos sunku rasti darbą. Be to, kiekvieno šeimoje auga vaikai, kuriuos reikės išleisti į mokslus, todėl tėvai privalo galvoti apie savo išsilavinimą. Juk mokytis niekada ne vėlu. Be to, ir visai smagu konkuruoti su dukra ar sūnumi –tos pačios ar žemesnės klasės mokiniu. Šiais mokslo metais 12 klasę baigė mama ir dukra – Neringa ir Justina Prus. Daiva Matvejevienė, 5 vaikų mama, sėkmingai baigė 12 klasę. Pareiginga, daug skaitanti, gebanti tobulėti įvairiose srityse ir siekti užsibrėžtų tikslų – pavyzdys vaikams. Šios moterys kartu su atestatais gavo ir padėkos raštus už motinos bei mokymosi pareigų sugretinimą, mokslo vertės įprasminimą šeimoje, sąžiningą mokymąsi.
Mokiniai taiso klaidas
Buvęs abiturientas Rolandas brandos egzamino rašinyje rašė: ,,Mes, skubėdami gyventi ir norėdami kuo greičiau suaugti, pridarome daug klaidų. Metame mokyklą ir išeiname į darbo rinką. Norėdami pasididžiuoti prieš bendraamžius, kad turime pinigų, įsidarbiname statybose, kur juodojoje darbininkų grandyje nebūtinas išsilavinimas ir specialiosios žinios. Aišku, tu dirbi ir uždirbi, bet greitai supranti, kad tu dirbi nekvalifikuotą darbą, esi varinėjamas iš kampo į kampą. O tau – tik septyniolika metų... Argi apie tokią gyvenimo pradžią tu svajojai? Ši karti gyvenimo patirtis mane vėl gražino į mokyklos suolą.“
Mes, mokytojai, džiaugiamės, kad sulaukiame mokinių, siekiančių savo tikslo, savo gyvenimą siejančių su tolesnėmis studijomis universitetuose, kolegijose, verslo mokyklose. Džiugu, kad kiekvienais metais suaugusiųjų klasių mokiniai renkasi laikyti valstybinius egzaminus. Valstybinių egzaminų išlaikymo vidurkis kasmet didesnis nei 50 balų.
Iš pasirenkamų mokyklinių egzaminų populiariausias technologijų egzaminas. Vyrai rengiami automobilio techninės eksploatacijos, moterys – maisto gaminimo technologijų egzaminams. Egzaminai sudaryti iš trijų dalių: pirmiausia parengiamas darbo aprašas, po to gaminamas produktas ir pateikiamas jo pristatymas. Šie egzaminai – tikra gyvenimo praktika. Mokiniai gali parodyti gyvenime įgytas žinias ir įgūdžius. Šiuolaikinio vyro neįsivaizduojame nevairuojančio automobilio, o dar jei jis pats geba jį paremontuoti, tai – dviguba nauda šeimai. Moterys egzamino metu gali parodyti kulinarinius gebėjimus, perteikti savo virtuvės paslaptis.
Šiais mokslo metais jau turime 50 prašymų į suaugusiųjų klases. Jų skaičius keisis. Ir vėl dirbsime kartu, tikėdamiesi gerų rezultatų, sudarydami sąlygas siekiantiesiems tikslo jį pasiekti.
Jūratė Stankevičienė