Vyriausybės derybininkas su Europos Sąjunga (ES) dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) veiklos pratęsimo Aleksandras Abišala kol kas neatskleidžia, kuria linkme juda prieš dvi savaites prasidėjusios konsultacijos.
„Misteriu Ignalina“ tituluojamas A.Abišala užsimena, kad kol kas šiuo klausimu neįvyko jokių oficialių susitikimų tarptautiniu lygmeniu. Tačiau jis žada, kad viešai praneš, jei tokių susitikimų bus.
A.Abišala, prieš kelias savaites teigęs, kad tikimybė dėl jėgainės darbo pratęsimo yra 5 proc., dabar juokauja, jog ji siekia jau 5,5 proc. - esą turima daugiau informacijos ir yra geresnis pasiruošimas.
„Jeigu „Žalgiriui“ reiktų žaisti su Bostono „Celtics“ ir duotume (galimybei laimėti - BNS) 5 proc., ar jūs palaikytumėt, kad „Žalgiris“ turi žaisti? Manau, kad taip. Taip elgiamės ir mes“, - penktadienį po apsilankymo pas prezidentą Valdą Adamkų teigė derybininkas.
A.Abišala teigia su prezidentu aptaręs situaciją po 2009-ųjų, kai pagal įsipareigojimus ES turės būti uždarytas IAE antrasis blokas.
„Energetinis saugumas, kaip žinia, apima techninius, ekonominius ir ekologinius aspektus. Visais šiais aspektais mūsų situacija blogėja žymiai. Mes apatarėme, ko mes siekiame, kokie argumentai ir koks yra planas“, - žurnalistams sakė A.Abišala.
Jo teigimu, prezidentas visokeriopai pritarė išdėstytoms mintims ir paprašė nuolat jį informuoti šiuo klausimu ar, esant reikalui, tartis dėl „kitų veiksmų“.
Pokalbiai dėl IAE pratęsimo prasidėjo kovo 13-14 dienomis vykusiame ES viršūnių susitikime. Konsultacijas su ES baigti planuojama iki šių metų lapkričio pabaigos, kai vyks Europos Vadovų Tarybos rudens posėdis.
Lietuva ES stojimo sutartyje yra įsipareigojusi Ignalinos AE visiškai uždaryti 2009-ųjų pabaigoje. Tačiau Lietuvos Vyriausybė perspėja, kad šalis nuo 2010 metų gali tapti visiškai priklausoma nuo Rusijos energetikos žaliavų arba pristigti elektros ar dujų. Pabrėžiama, kad tai yra ne vien Lietuvos, o viso regiono problema.
Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis ir Lenkija ketina statyti naują atominę elektrinę. Šio ir kitų energetikos projektų įgyvendinimui Lietuva steigia bendrovę „Leo LT“.