• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansinių technologijų startuolis Revolut, Lietuvoje turintis keturias įmones, galimai gali būti siejamas su Europos Sąjungos, Jungtinės Karalystės ir JAV sankcijų sąrašuose atsidūrusiu uzbekų kilmės rusų verslininku, oligarchu Ališeriu Usmanovu, o „Revolut“ įkūrėjo tėvas yra „Gazprom“ dukterinės įmonės direktorius, rodo portalo tv3.lt turimi duomenys. 

Finansinių technologijų startuolis Revolut, Lietuvoje turintis keturias įmones, galimai gali būti siejamas su Europos Sąjungos, Jungtinės Karalystės ir JAV sankcijų sąrašuose atsidūrusiu uzbekų kilmės rusų verslininku, oligarchu Ališeriu Usmanovu, o „Revolut“ įkūrėjo tėvas yra „Gazprom“ dukterinės įmonės direktorius, rodo portalo tv3.lt turimi duomenys. 

REKLAMA

A. Usmanovas yra vienas iš investicinės bendrovės „DST Global“ investuotojų, o pastarasis holdingas investavo į Jungtinėje Karalystėje veikiančią „Revolut Ltd“. Tiesa, reikia suprasti, kad „DST Global“ vienija daug fondų ir į kuriuos tiksliai investavo A. Usmanovas patikrinti neįmanoma. 

„Revolut“ pažymi neturinti jokių mįslingų ryšių. Įmonė paaiškina, kad sankcijų sąrašuose atsidūręs verslininkas A. Usmanovas į „DST Global“ investavo ankstyvojoje fazėje, o nuo 2014 metų „DST Global“ persikėlė į Honkongą ir nepritraukė jokių Rusijos verslininkų investicijų. Pasak įmonės, atskiri „DST Global“ fondai į „Revolut“ pradėjo investuoti tik nuo 2018 metų ir jie niekaip nesietini su A.Usmanovu.

REKLAMA
REKLAMA

„Revolut“ taip pat pabrėžė, kad startuolio įkūrėjo Nikolajaus Storonskio tėvas Nikolajus M. Storosnkis, kuris vadovauja Rusijos „Gazprom Promgaz“, yra ukrainietis bei nėra niekaip susjjęs su „Revolut“.

REKLAMA

Įmonė atkreipia dėmesį, kad kitas „Revolut“ įkūrėjas Vladas Jacenka taip pat yra ukrainietis.

„Revolut Ltd“ Lietuvoje turi 4 antrines įmones: tai „Revolut Bank“, „Revolut Payments“, „Revolut Securities“ ir „Revolut Insurance Europe“.

Lietuvos bankas yra suteikęs „Revolut Bank“ banko licenciją, „Revolut Securities“ – finansų maklerio įmonės licenciją, „Revolut Payments“ – elektroninių pinigų įstaigos licenciją, o „Revolut Insurance Europe“ yra įrašyta į draudimo brokerių įmonių sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA

Startuolio ryšiai su Kremliui artimais asmenimis visuomet buvo diskutuotinas klausimas, bet iki šiol priežiūros institucijos problemų nebuvo aptikusios. Buvęs Seimo narys, dabar Europos Parlamento narys Stasys Jakeliūnas dėl šio startuolio ryšių yra kreipęsis į Valstybės saugumo departamentą bei Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą. Apžvalgininkas Marius Laurinavičius po 2019 metais LRT atlikto tyrimo yra viešai teigęs, kad tai su Kremliumi susijęs projektas. Rusijai užpuolus Ukrainą, bet kokie ryšiai su Kremliumi vėl atsiduria po padidinamuoju stiklu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sąsajos su A. Usmanovu, jei jos būtų patvirtintos, reikštų, kad Lietuva turėtų perfiltruoti, ar „Revolut“ ryšiai atitinka sankcijų režimą. Lietuvos bankas paskelbė papildomai vertinsiantis su Rusija sąsajų turinčių finansų rinkos dalyvių akcininkus ir vadovus, licencijų prašančias bendroves, bet konkrečiai apie „Revolut“ į klausimus neatsakė.

REKLAMA

„Lietuvos bankas papildomai vertins su Rusija susijusius finansų rinkos dalyvių akcininkus ir vadovus, kaip jie atitinka nustatytus reikalavimus. Šiuo klausimu jau kreiptasi ir į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją. Jeigu būtų nustatyta neatitikimų, Lietuvos bankas spręstų dėl teisės aktuose numatytų priemonių taikymo“, – teigia Lietuvos bankas.  

REKLAMA

Šiuo metu Lietuvos bankas prižiūri 688 finansų rinkos dalyvius. Lietuvoje nėra Rusijos valstybės valdomų bankų, yra tik 1 mokėjimo įstaiga, kurią kontroliuoja Rusijos piliečiai, ir keli mišraus kapitalo rinkos dalyviai, tai yra tokie, kurių dalininkai yra Rusijos piliečiai. 

„Nuo karo pradžios sankcijos Lietuvoje jau pritaikytos 5 juridiniams ir 1 fiziniui asmeniui. Šiems Rusijos ir Baltarusijos asmenims priklausančių įšaldytų lėšų bendra suma siekia 650 tūkst. eurų, 3 tūkst. JAV dolerių ir 520 tūkst. Rusijos rublių. Tai daugiausiai Rusijos komercinių bankų ir Rusijos oligarchų valdomų įmonių lėšos Lietuvos komerciniuose bankuose. Kol kas apimtys nėra didelės, bet atsakingos tarnybos intensyviai dirba. Sankcijonuojamų jurdinių ir fizinių asmenų sąrašas nuolatos pildosi, atitinkamai matysime ir daugiau Lietuvoje įšaldyto turto“, – teigia Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl sankcionuotas Ališeris Usmanovas?

JAV Iždo departamentas gana plačiai aprašė, kodėl šis oligarchas atsidūrė sankcijų sąrašuose: „A. Usmanovas turi glaudžių ryšių su Vladimiru Putinu, taip pat Dmitrijumi Medvedevu, Rusijos Saugumo Tarybos vadovo pavaduotoju ir buvusiu Rusijos prezidentu bei ministru pirmininku. A. Usmanovas ir V. Putinas, kaip žinoma, turi finansinių ryšių, tuo metu D. Medvedevas, kiek žinoma, asmeniškai naudojosi A. Usmanovo prabangiomis rezidencijomis“.

REKLAMA

A. Usmanovas nuo 2000 iki 2014 metų buvo „Gazprom“ dukterinės įmonės „Gazprom Investholding“ generalinis direktorius.

„Kremlius „Gazprom Investholding“ naudojo politiškai ir strategiškai svarbiems sandoriams“, – 2017 metais rašė Tarptautinis tiriamosios žurnalistikos konsorciumas straipsnyje „Kremliaus valdomos įmonės susijusios su svarbiomis investicijomis į Facebook ir Twitter“.

REKLAMA

Tačiau šis oligarchas turi kur kas platesnius interesus. 2012 metais jis įkūrė USM holdingą, kurio įmonės daugiausia savo veiklą vykdo metalų ir kasybos pramonėje, telekomunikacijų bei technologijų srityje. USM priklauso kasybos ir metalurgijos įmonė „Metalloinvest“, vario rūdos telkinius eksploatuojanti „Udokan copper“, cemento gamybos įmonė „Akkerman cement“ ir telekomunikacijų srityje dirbanti „MegaFon“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Usmanovas taip pat valdo „Kommersant Pusblishing House“ ir „USM Developement“, pastaroji vysto nekilnojamojo turto projektus.

Šis oligarchas anksti suprato informacinių technologijų ir socialinių tinklų svarbą. Iki 2021 m. gruodžio USM per tarpininkus valdė VK, kuri anksčiau vadinosi Mail.ru Group. Ši grupė lyderiauja rusiško interneto srityje ir valdo rusiškus socialinius tinklus, pavyzdžiui, „VKontakte“, „Odnaklassniki“, „My World“. Visa ši informacija – iš oficialios USM Group svetainės.

REKLAMA

Bet ten nėra skelbiama, kad A. Usmanovas taip pat yra vienas stambiausių investicinio fondo „DST Global“ investuotojų. Šį fondą kartu su dar keliais asmenimis įkūrė Jurijus Milneris, kuris iki 2012 metų buvo Mail.ru Group vadovas ir bendraįkūrėjas.

J. Milneris vadinamas vienu įtakingiausių investuotojų į informacines technologijas. 2008–2012 metais D. Medvedevas buvo jį įtraukęs į prezidento suformuotą komisiją inovacijoms Rusijoje vystyti.  

REKLAMA

„DST Global“ J. Milneris su kitais asmenimis įkūrė kaip nuo „Mail.ru Group“ visiškai atskirą fondą, kuris investuoja į įvairius verslus visame pasaulyje, tarp jų dominuoja fintechai, informacinių technologijų bendrovės.

Kaip 2017 metais rašė Tarptautinis tiriamosios žurnalistikos konsorciumas, A. Usmanovas tapo didžiuoju „DST Global“ investuotoju.

Prieš ketverius metus J. Milneris interviu „Forbes“ taip pat pasakojo, kad pirmasis ir svarbiausias „DST Global“ investuotojas buvo A. Usmanovas, bet esą laikui bėgant investuotojų iš Rusijos reikėjo vis mažiau, nes investicinis fondas investavo JAV, Azijoje, Europoje, Lotynų Amerikoje, todėl pritraukė investuotojų.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijai užpuolus Ukrainą, o Vakarams įvedus sankcijas Rusijai, portale sifted.eu kovo 2 dieną buvo cituojamas „DST Global“ vardu ir pavarde neįvardintas atstovas spaudai, kuris tvirtino, kad „DST Global“ fondai nepritraukė jokio kapitalo iš Rusijos investuotojų (tarp jų ir A. Usmanovo) nuo 2011-ųjų (tai yra nuo „DST Global II“). „Nėra jokio kapitalo iš Rusijos paskutiniuose septyniuose fonduose, įskaitant ir „DST Global IX“, – sakė atstovas.

2017-aisiais buvo kilęs skandalas, nes „DST Global“  apie 2010-2011 metus investavo į „Facebook“ ir „Twitter“, o už šių investicijų slypėjo Kremliaus ausys. Tiesa, ne tiesiogiai, o per VTB banką, „Gazprom Investholding“.

Remiantis „The New York Times“, VTB bankas investavo į „DST Investments 3“, kuris įgijo dalį tviterio akcijų, o „Gazprom Investholding“ skolino pinigus „Kanton Services“, kuri investavo į „DST USA II“, o pastaroji pirko feisbuko akcijų. Visa tai paaiškėjo nutekėjus Paradise Papers dokumentams. 

Tuo metu ši informacija buvo svarbi JAV įstatymų leidėjams, nes kaip tik prasidėjo tyrimai dėl galimo Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus, kuriuos 2016 metais laimėjo Donaldas Trumpas. Vėliau „DST Group“ nuo šių investicijų atsitraukė ir viską pardavė.  

REKLAMA

Revolut įkūrėjo tėvas – Gazprom Promgaz vadas

2018 metais „DST Global“ buvo pagrindinis investuotojas viename iš „Revolut“ investuotojų lėšų pritraukimo etapų (pritraukta 250 mln. JAV dolerių), apie tai buvo skelbiama labai plačiai.

„DST Global“ turėjimas savo komandoje yra neįtikėtina parama mūsų verslo strategijai, kai siekiame išplėsti „Revolut“ veikimą visame pasaulyje. Bankininkystė istoriškai vengė radikalių technologinių įtakų, bet to reikia norint didelių pokyčių“, – pranešime spaudai buvo cituojamas „Revolut“ įkūrėjas Nikolajus Storonskis.

Remiantis Jungtinės Karalystės įmonių registro duomenimis, N. Storonskis ir šiuo metu valdo nuo 25 proc. iki 50 proc. „Revolut Ltd“ akcijų. 

Regis, tai nebuvo vienkartinė „DST Global“ investicija. Remiantis verslo analitikos platformos „CB Insights“ duomenimis, dar viename investuotojų lėšų pritraukimo etape 2020 metais „DST Global“ buvo pagrindinis investuotojas 500 mln. dolerių investicijoje.

Kaip minėta aukščiau, J. Milneris sakęs, kad A. Usmanovas į „DST Global“ investavo tik iš pradžių, tai yra į „DST Global 1“ ir „DST Global 2“ ir tai esą baigėsi 2011 metais. Panašią poziciją pateikė ir „Revolut“.

REKLAMA

„DST Global“ bėgant metams sukūrė visiškai atskirų fondų seriją. Šie fondai nėra „suvienyti“, jie yra atskiri. A. Usmanovas investavo tik į I ir II fondus. 2014 metais „DST Global“ įkūrėjas paliko Rusiją. Nė vienas „DST Global“ fondas po 2014 metų nepaėmė pinigų iš A. Usmanovo ar Rusijos. Galima patikrinti tikslią A. Usmanovo investiciją ir įsitikinti, kad šie pinigai į „Revolut“ nepateko“, - pažymi įmonė.

Pats N. Storonskis turi britišką pasą, bet jo tėvas Nikolajus M. Storonskis nuo 1999 iki 2019 metų buvo „Gazprom Promgaz“ generalinio direktoriaus pavaduotojas, o paskui tapo generaliniu direktoriumi ir eina šias pareigas iki šiol

Apie šį giminystės ryšį dar 2019 metais savo tyrime paskelbė LRT, tai patvirtino ir įmonės viešųjų ryšių atstovai Šiaurės Europos regionui.

„Revolut“ pastebi, kad startuolio įkūrėjo tėvas, kuris vadovauja Rusijos „Gazprom Promgaz“, pats yra ukrainietis ir nėra niekaip susijęs su „Revolut“.

„Revolut“ būstinė yra Jungtinėje Karalystėje, bet įmonė turi antrinių bendrovių daugybėje kitų šalių. Rusijoje tai „Revoliut Tekhnolodzhis Rasha“. Kaip rodo registrai, šioje įmonėje Rusijoje dirba 183 asmenys. 

Lietuvoje registruotos iš viso keturios įmonės. Rekvizitai.lt duomenimis, „Revolut Bank“ dirba 52 darbuotojai, „Revolut Payments“ – 48, „Revolut Securities“ – 1, „Revolut Insurance Europe“ – 3 darbuotojai. 

REKLAMA

„Revolut“ ryšiai su Kremliumi iškyla ne pirmą kartą, tačiau kol nebuvo karo, dažniausiai diskutuota apie tai, kiek autoritarinės Rusijos vidaus saugumo institucijos prieina prie klientų duomenų.

Rusijai užpuolus Ukrainą, o Vakarams paskelbus sankcijas Rusijai, reikalai tapo rimtesni. Sekdama daugelio įmonių pėdomis „Revolut“ uždraudė transakcijas Rusijoje ir Baltarusijoje. N. Storonskis kovo 3 dieną paskelbė viešą laišką, kuriuo išsakė pasibaisėjimą karu, paskelbė sudarantis galimybę aukoti Ukrainai bei pranešė, jog kiekviena auka Ukrainos Raudonajam Kryžiui bus padvigubinta „Revolut“ sąskaita, bet tai galios 7 dienas, o viršutinė įmonės aukos riba – 1,5 mln. svarų.

„Nors esu iš Rusijos, bet esu Britanijos pilietis, o pagal kilmę esu ukrainietis. Mano tėvas yra ukrainietis. Turiu šeimos narių ir draugų visoje Ukrainoje, tai žmonės, dėl kurių aš be galo jaudinuosi ir dėl kurių esu labai sunerimęs. Taigi man pati Rusijos ir Ukrainos karo idėja yra ne tik kad siaubinga, bet net ir sunkiai įtikėtina“, – rašė N. Storonskis. 

Apie dukterinės bendrovės uždarymą Rusijoje N. Storonskio laiške neužsimenama. Įmonės įkūrėjas tik pabrėžė, kad rinkdamasi, ką kalba, įvertina ir Rusijoje dirbančių kolegų gerovę. 

REKLAMA

„Tiesa, rinkdamasis, ką daryti ar sakyti viešai aš pirma turiu įvertinti Rusijoje dirbančių kolegų gerovę. Jie nieko blogo nepadarė, jie tiesiog padėjo kurti „Revolut“, dirbdami darbą rėmė savo šeimas, taip pat kaip ir jų kolegos Ukrainoje (arba Londone, Niujorke, Sidnėjuje, Mumbajuje ar bet kur kitur pasaulyje, kur dirba mūsų žmonės). Aš buvau ir lieku atidus jiems visais savo veiksmais“, – pridūrė N. Storonskis. 

„Revolut“ atstovė: mes laikomės visų sankcijų Rusijai

Portalas paprašė „Revolut“ atstovų pakomentuoti, ar egzistuoja ryšys su sankcionuotu oligarchu A. Usmanovu ir ar bendrovė turi kitokio pobūdžio sąsajų su Rusija. 

Iš pradžių įmonė pateikė tokį komentarą:

„Revolut“ niekada neteikė paslaugų Rusijoje ir neturi tokių planų. Visi 18 mln. mūsų klientų yra Europos Ekonominės Erdvės, Jungtinės Karalystės, JAV, Japonijos, Singapūro ar Australijos rezidentai“, – atsakė komunikacijos atstovė Ingrida Daunaravičienė. 

„Mes laikomės visų sankcijų, kurias Rusijai pritaikė autoritetingos Europos Sąjungos, Jungtinės Karalystės ar kitų pasaulio šalių institucijos. Be to, mes proaktyviai uždraudėme visus pervedimus į bei iš finansinių institucijų Rusijoje ir Baltarusijoje“, – pridūrė „Revolut“ atstovė. 

REKLAMA

Pasak I. Daunaravičienės, „Revolut“, kaip ir kitų technologijų bendrovių, personalas yra įsikūręs daugelyje vietų. 

„Globaliai pas mus dirba apie 3000 žmonių, tarp jų ir Ukrainoje. Nedidelis procentas personalo yra įkurdintas Rusijoje. Tačiau mes šiuo metu perkeliame mūsų personalą iš Rusijos į kitas šalis“, – teigė „Revolut“ atstovė.

Jos teigimu, bendrovei ypač rūpi darbuotojų saugumas, todėl prieš Rusijos invaziją į Ukrainą šioje šalyje dirbantiems darbuotojams buvo pasiūlyta persikelti kitur, o pastarosiomis dienomis žmonės buvo arba evakuojami, arba pervežami į saugias vietas, o su tais, kurie nusprendė elgtis kitaip, palaikomas nuolatinis ryšys, padedama tiems, kurie nusprendžia kirsti sieną. 

„Vasario 25 dieną paleidome kampaniją, per kurią prašėme aukoti Ukrainos Raudonajam Kryžiui, ir surinkome daugiau nei 10 mln. eurų, įskaitant 1,8 mln. eurų „Revolut“ lėšų karo aukoms Ukrainoje. Mes taip pat atsisakėme komisinių mokesčių perlaidoms į Ukrainos bankų sąskaitas ir dirbame neskaičiuodami valandų siekdami paremti Ukrainos pabėgėlius“, – sako I. Daunaravičienė. 

Vėlesnis „Revolut“ komentaras:

2018 metais į „Revolut“ investavęs fondas – „DST Global V“ – negavo pinigų iš „Putino žmonių“. Nuo 2014 metų DST yra įsikūręs Honkonge ir į fondą „DST Global V“ ar paskesnius „DST Global“ fondus investuotojų iš Rusijos nebuvo.

REKLAMA

„DST Global“ bėgant metams sukūrė visiškai atskirų fondų seriją. Šie fondai nėra „suvienyti“ – jie yra atskiri. A. Usmanovas investavo tik į I ir II fondus. 2014 metais „DST Global“ įkūrėjas paliko Rusiją. Nė vienas „DST Global“ fondas po 2014 metų nepaėmė pinigų iš A. Usmanovo ar Rusijos. Galima patikrinti tikslią A. Usmanovo investiciją ir įsitikinti, kad šie pinigai į „Revolut“ nepateko.

Remiantis „Revolut“ įvykių chonologija yra tokia:

  • 2009-2011 metais Ališeris Usmanovas investuoja į „DST Global“ I ir II.
  • 2014 metais „DST Global“ įkūrėjas Jurijus Milneris palieka Rusiją.
  • „DST Global“ persikelia į Honkongą.
  • „DST Global“ kuria „DST Global“ III ir kitus fondus be Rusijos investicijų.
  • „DST Global V“ investuoja į „Revolut“.

„Revolut“ įkūrėjo N. Storonskio tėvas, kuris pats yra ukrainietis, niekaip nesusijęs su „Revolut“. Be to, ukrainietis V. Jacenka, kartu su N. Storonskiu, yra vienas iš „Revolut“ įkūrėjų.

 

Is kas čia gerai su tuo Revolut, puikios sąlygos ir vienas šis bankas aukojo tokia pačią sumą kokią aukojai pats
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų