• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis žino, kad artimo žmogaus netektis yra vienas skaudžiausių potyrių gyvenime. Tuomet, nors mylimo žmogaus nebelieka, tačiau šilti prisiminimai, nuotraukos, vaizdo įrašai tampa tiltu, jungiančiu gyvus artimuosius ir velionį. 

8

Daugelis žino, kad artimo žmogaus netektis yra vienas skaudžiausių potyrių gyvenime. Tuomet, nors mylimo žmogaus nebelieka, tačiau šilti prisiminimai, nuotraukos, vaizdo įrašai tampa tiltu, jungiančiu gyvus artimuosius ir velionį. 

REKLAMA

Šiam „tiltui“ įprasminti būdą surado verslininkas Ričardas Čepas, kuris tapo „Neverlost.lt“ puslapio idėjos autoriumi, iniciatoriumi. Tai – platforma, kuri yra skirta artimųjų prisiminimams apie tuos, kurių jau nebėra čia.

Norėjo įprasminti brolio atminimą

Pašnekovas pasakojo, kad platformos idėja jam kilo neatsitiktinai. Verslininkas pats 2016 metais išgyveno brolio netektį, kuri jį privertė susimąstyti.

„Pamačiau, kad yra tokia neteisybė: mes visą gyvenimą stengiamės, kažką kuriame, bėgame, o galų gale, kai mes išeiname, atsiranda tik dvi datos – gimimo ir mirties.

REKLAMA
REKLAMA

Visa tai, ką mes per gyvenimą padarėme, ko mes pasiekėme – sutelpa į brūkšnelį. Aš pagalvojau, kad dėti minusą ant bet kurio žmogaus gyvenimo yra neteisinga“, – patirtimi dalijosi jis.

REKLAMA

Pasak R. Čepo, žmogus per gyvenimą sukuria daug materialaus ir nematerialaus gėrio, kurio galima atrasti skaitmeninėje medžiagoje – draugų telefonuose, socialinėse medijose, kietuosiuose diskuose.

Visa tai verslininką įkvėpė sukurti prisiminimų platformą skirtą tiems, kurių jau nebėra šiame pasaulyje, o idėjai vystantis, buvo pastebėta, kad ją galima paversti į tokią, kuri būtų atvira velionio draugams ir šeimos nariams.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokiu būdu galima išgauti interaktyvią ir nuolat besipildančią erdvę, o atsižvelgiant į vis labiau pažengiančias technologijas, visa ši medžiaga gali tapti lengviau prieinama artimiesiems, patogesnė valdymui“, – sakė pašnekovas.

Veikimo principas panašus į „Facebook“

Idėjos autorius pasakojo, kad šios programos veikimas – gana paprastas. Pasak jo, kiekvienas, turintis „Facebook“ profilį, galėtų sukurti savo artimajam prisiminimų platformą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, pirmasis žingsnis yra susikurti savo profilį. Antras žingsnis – sukurti prisiminimams skirtą vietą, kurioje galima kurti atskirus puslapius skirtingiems mirusiesiems.

„Įsivaizduokime, kad kuriame profilį Jonui Jonaičiui. Sukūrus profilį į jį galima talpinti prisiminimus apie Jono Jonaičio gimines ir artimuosius. Tada toje prisiminimų erdvėje galima kelti įrašus apie atskirus žmones, tos giminės atstovus“, – pasakojo R. Čepas.

REKLAMA

Verslininko teigimu, kiekvienam mirusiajam yra kuriama atskira, tik jam dedikuota erdvė. Įrašų apie šį asmenį privatumas yra skirstomas į tris lygius.

Pirmasis lygis – įrašai gali būti vieši, prieinami visiems. Antrasis lygis – įrašai prieinami tik velionio draugams ir artimiesiems, o trečiuoju privatumo lygiu įrašus gali pasiekti tik profilio autorius.

„Priėjimas prie šių duomenų yra per QR kodą, kurį galima atsispausdinti pačiam profilio kūrėjui arba užsisakyti pas mus medalioną su QR kodu, kurį vėliau galima uždėti ant prisiminimais brangios vietos, pavyzdžiui, namo, paminklo ar kitos erdvės.

REKLAMA

Nuskenavus šį QR kodą galima patekti į to žmogaus prisiminimų puslapį ir pamatyti, kaip jis gyveno, ką nuveikė, kaip jis mąstė“, – principu dalijosi autorius.

Proanūkiai galės pamatyti prosenelių gyvenimą

Nauja platforma startavo, palyginus, visai neseniai – lapkričio 1 dieną. R. Čepas pasakojo, kad jis su komanda šią datą pasirinko neatsitiktinai.

Pasak jo, lapkričio 1 diena ir šalti bei tamsūs vakarai ne vienam primena apie išėjusiuosius, o tai gali tapti proga įprasminti jų atminimą skaitmenizuojant prisiminimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Susidomėjimo mes tikrai sulaukiame. Norime vietoje to, kad žmonės sėdėtų, gedėtų ir liūdėtų, parodyti jiems velionio nugyvento gyvenimo džiaugsmą, kurį jis sukūrė. Norime parodyti, kad žmogus miršta tik tada, jeigu jį pamirštame ir uždedame brūkšnį“, – pasakojo R. Čepas,

Verslininkas pasakojo, kad nors kol kas platforma neskaičiuoja nė mėnesio laiko nuo startavimo, jų komanda jau sulaukia laiškų iš mirusiųjų artimųjų.

REKLAMA

Pasak jo, žmonės dėkoja už galimybę „konsoliduoti per telefonus, nuotraukų albumus ir kitas vietas išmėtytus prisiminimus“.

Įdomu ir tai, kad verslininkas į šią platformą pažvelgė plačiau. Pasak jo, tai gali pasitarnauti ne tik artimiesiems, netekusiems brangaus žmogaus, bet ir ateities kartoms.

Anot jo, platforma yra tradicijas keičiantis naujadaras, kuris gali būti naudingas išlaikyti prisiminimus ir parodyti juos ateities kartoms:

„Būsimoms kartoms tai bus naudinga ir visiškai įprasta, nes jie galės pamatyti savo prosenelius ir sužinoti, kuo šie gyveno, kuo kvėpavo, ką mąstė, ką sugalvojo ir koks buvo jų požiūris į gyvenimą. Manome, kad tai – vertinga.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų