„Su liūdesiu pranešu, kad popiežius emeritas Benediktas XVI mirė šiandien 9 val. 34 min. (vietos, 10 val. 34 min. Lietuvos laiku) Mater Ecclesiae vienuolyne Vatikane“, – sakoma Vatikano atstovo spaudai Matteo Bruni pareiškime.
Benediktas, kurio tikrasis vardas yra Josephas Ratzingeris, jau daug metų buvo silpnos sveikatos.
Popiežius Pranciškus gruodžio 28 d. pareiškė, kad jo pirmtakas „labai serga“ ir paragino už jį melstis. Vatikanas vėliau patvirtino, kad buvusio popiežiaus sveikatos būklė pablogėjo dėl senatvės.
Pastarosiomis dienomis visose Romos vyskupijos bažnyčiose per mišias buvo meldžiamasi, kad Viešpats lydėtų Romos vyskupą emeritą dabartiniu jam sunkiu metu, jį guostų ir padėtų jam iki galo liudyti meilę Bažnyčiai, pranešė Vatikanas.
Jo mirtimi baigėsi beprecedentė situacija, kai du „vyrai baltais drabužiais“ – Benediktas ir Pranciškus – sugyveno tarp mažo miesto valstybės sienų.
Nors buvusių popiežių laidotuvės nėra apibrėžtos griežtomis taisyklėmis, tikimasi, kad Benedikto laidotuvės vyks Vatikane, o joms vadovaus Pranciškus.
2005 metais paskutinio mirusio popiežiaus – Jono Pauliaus II – kūnas gulėjo prieš laidotuvių mišias Šventojo Petro aikštėje, kuriose dalyvavo milijonas žmonių, įskaitant valstybių vadovus.
Benediktas XVI troško, kad krikščionybė apjungtų susiskaldžiusį pasaulį – G. Nausėda
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad šeštadienį miręs popiežius emeritas Benediktas XVI troško, kad pernelyg vartotojiškame ir susiskaldžiusiame pasaulyje krikščionybė atliktų svarbų apjungiantį vaidmenį.
„Netekome dvasininko, kurio mokyme šiandienos pasaulis ir žmogus visada buvo dėmesio centre. Mąstydamas apie tai, Benediktas XVI rėmėsi didžiaisiais krikščionybės išminčiais ir troško, kad mūsų perdėm vartotojiškame, susiskaldžiusiame pasaulyje krikščionybė atliktų svarbų apjungiantį vaidmenį“ – sakoma šalies vadovo užuojautoje, kurią paskelbė Prezidentūra.
Pasak G. Nausėdos, pažinoję ar susidūrę su Benediktu XVI, jį prisimins ne tik kaip dvasininką, bet ir kaip nuostabų mokslininką, teologijos ekspertą, studentų mylimą profesorių, aktyvų diskusijų tikėjimo ir religijos klausimais dalyvį.
„Jis garsėjo kaip estetas, suprantantis ir vertinantis meną bei muziką“, – sako šalies vadovas.
Lietuvos vyskupai ragina tikinčiuosius melstis už mirusį popiežių Benediktą XVI
Lietuvos vyskupai ragina tikinčiuosius melstis už šeštadienį mirusį popiežių emeritą Benediktą XVI, dėkojant už jo pontifikatą, kurio metu daug dėmesio buvo skirta ir Lietuvai.
Tai sakoma Lietuvos vyskupų konferencijos paskelbtame pranešime.
„Savo pontifikato metu Benediktas XVI vystė ir gilino Bažnyčios mokymą, kuriame buvo pabrėžiamos krikščioniškosios Vakarų civilizacijos šaknys. Jis kvietė sugrįžti prie Kristaus ir evangelizuoti visuomenę, kad būtų kuriama meilės civilizacija“, – pranešime sako arkivyskupas Gintaras Grušas.
Vatikane susirinkę tikintieji išreiškė liūdesį ir susižavėjimą Benediktu XVI
Švento Petro aikštėje šeštadienį apsilankę katalikai ir turistai išreiškė liūdesį ir susižavėjimą buvusiu popiežiumi Benediktu XVI po žinios apie jo mirtį.
Popiežius Pranciškus šeštadienį pagerbė savo „brangiausią“ pirmtaką Benediktą XVI, kuris mirė sulaukęs 95 metų.
„Su jauduliu prisimename tokį kilnų, tokį malonų žmogų“, – sakė pontifikas per naujametines pamaldas Šventojo Petro bazilikoje, dėkodamas „už viską, ką jis padarė gero“, ir pabrėžė „jo pasiaukojimą Bažnyčios labui“.
„Esame sutrikę...nepaisant kritikų, jis buvo didis popiežius“, – sakė 30-metis Davide Di Tommaso iš pietų Italijos Molizės regiono.
Aikštėje priešais Šventojo Petro baziliką Vatikane buvo pilna lankytojų, kai dideliuose pamaldas transliuojančiuose ekranuose pasirodė netikėta žinia.
Baltomis raidėmis juodame fone buvo paskelbta, kad bazilika ir aikštė bus uždaryta 12 val. 30 min. vietos (13 val. 30 min. Lietuvos) laiku, tačiau išsamesnės informacijos nepateikė.
Daugelis žmonių suskubo patikrinti savo telefonų ir pamatė žinią, kad 2013 metų vasarį atsistatydinęs popiežius emeritas iš Vokietijos mirė.
„Jis buvo kovingas popiežius, kuris labai mylėjo Bažnyčią“, – sakė į piligriminę kelionę atvykęs 31-erių prancūzas Charbelis Youssefas.
Jis pridūrė, kad išgirdęs šią žinią meldėsi kartu su kitais piligrimais.
„Jis tikrai atliko savo, kaip ganytojo, vaidmenį žemėje. Jis į tai žiūrėjo labai rimtai, ir tai mums buvo naudinga“, – teigė Ch. Youssefas.
„Puikus pavyzdys“
Pranešama, kad Benedikto XVI palaikai nuo pirmadienio ryto bus išstatyti Šventojo Petro bazilikoje, kur tikintieji galės atiduoti jam savo pagarbą.
Vatikanas teigia, kad laidotuvės bus surengtos Šventojo Petro aikštėje ketvirtadienio rytą, joms vadovaus popiežius Pranciškus.
Popiežius emeritas, kurio tikrasis vardas ir pavardė buvo Josephas Ratzingeris (Jozefas Racingeris), tapęs pirmuoju per šešis šimtmečius atsistatydinusiu popiežiumi, gyveno buvusiame vienuolyne Vatikano teritorijoje.
Sprendimą atsistatydinti iš pasaulinės Katalikų Bažnyčios vadovo pareigų jis priėmė dėl pablogėjusios fizinės ir psichinės sveikatos.
Teigiama, kad jis buvo puikus teologas, tačiau jo pontifikatą temdė nesutarimai Vatikane ir Katalikų Bažnyčią visame pasaulyje sukrėtęs skandalas dėl seksualinio vaikų išnaudojimo, dėl kurio jis buvo peikiamas dėl lyderystės stokos.
iš JAV atvykęs turistas Michaelas Dauphinee pavadino Benediktą XVI kaip „puikų pavyzdį“.
„Rasti drąsos pasakyti, kad aš nesu tai, ko dabar reikia mano bažnyčiai, – manau, kad tai įspūdingas sprendimas“, – sakė M. Dauphinee.
„Esu protestantas, bet apskirtai kaip vadovas jis rodė puikų pavyzdį, kaip pažinti savo ribotumą“, – teigė jis.
Popiežiaus Pranciškaus asmenybėje tilpo dvasininko, vadovo ir muziko talentai– K. Kėvalas
Arkivyskupas Kęstutis Kėvalas sako, kad popiežiaus emerito Benedikto XVI asmenybėje sutilpo labai daug talentų – dvasininko, mokslininko, vadovo ir net muziko.
„Jo įtaka Bažnyčios istorijai – jis sugebėjo laikyti pačius svarbiausius tikėjimo principus ir juos pagrįsti modernaus mokslo įrodymas ir žymiausiomis teologinėmis įžvalgomis. Iš kitos pusės – buvo svarbi, gili asmenybė, vedant Bažnyčią ir atnaujinant jos buvimą pasaulyje. Jo sprendimas atsistatydinti buvo vienas iš liberalių sprendimų, kuris, atrodo, pakeis ir Bažnyčios tradiciją“, – BNS šeštadienį sakė arkivyskupas K. Kėvalas.
Jo manymu, Benedikto XVI asmenybė ir jo intelektualinė bei dvasinė didybė iš tikrųjų bus priskirta prie Bažnyčios didžiųjų mokytojų, netgi, šventųjų, „kadangi jo įtaka šiandieninei bažnyčiai, pradedant Antruoju Vatikano susirinkimu ir tikėjimo kongregacijos prefektu, paskui popiežiumi, neįkainojama ir nepaprastai svari“.
Pasak K. Kėvalo, popiežius prirašė visą knygų biblioteką apie teologiją, filosofiją įvairiausius komentarus politine, socialine, ES tema.
„Mes tik, atrodo, atradinėsim po truputį jo gausų palikimą. Jeigu žiūrint į jo gyvenimą, pagal tai, kas atlikta, atrodo, kad nugyventi kelių žmonių gyvenimai“, – sako K. Kėvalas.
2012 metų rugsėjo 27 dieną Šventasis Tėvas Benediktas XVI paskyrė kun. dr. K. Kėvalą tituliniu Abziri vyskupu ir Kauno arkivyskupijos augziliaru.
Popiežius Pranciškus vadovaus Benedikto XVI laidotuvėms sausio 5 dieną
Popiežius Pranciškus vadovaus buvusio popiežiaus Benedikto XVI, kuris mirė būdamas 95 metų, laidotuvėms sausio 5 dieną, šeštadienį pranešė Vatikanas.
„Ketvirtadienį, sausio 5 dieną, 9 val. 30 min. (vietos, 10 val. 30 min. Lietuvos laiku) Šventojo Petro aikštėje įvyks laidotuvės, kurioms vadovaus Šventasis Tėvas“, – sakė Vatikano atstovas spaudai Matteo Bruni žurnalistams specialioje spaudos konferencijoje po pirmojo per šešis šimtmečius atsistatydinusio pontifiko mirties.
Pasaulio lyderiai reiškia užuojautą dėl emerito Benedikto XVI mirties
Vatikanui šeštadienį pranešus apie 95-erių buvusio popiežiaus Benedikto XVI mirtį, pasaulio lyderiai reiškia užuojautą dėl netekties.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas išreiškė pagarbą Benediktui XVI už jo darbą, kuriant „broliškesnį pasaulį“.
„Savo mintimis esu su Prancūzijos ir viso pasaulio katalikais, gedinčiais dėl jo šventenybės Benedikto XVI, kuris siela ir protu stengėsi dėl broliškesnio pasaulio“, – teigė jis tviteryje.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pagerbė emeritą kaip „ypatingą Bažnyčios vadovą“, kuris padėjo formuoti Katalikų bažnyčią.
„Kaip „vokiškas“ popiežius Benediktas XVI buvo ypatingas Bažnyčios vadovas daugeliui, ne tik šiai šaliai, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė O. Scholzas. – (...) Pasaulis neteko Katalikų Bažnyčios formuotojo, argumentuotos asmenybės ir išmintingo teologo.“
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas sakė, kad jį „nuliūdino“ buvusio popiežiaus mirtis, pavadindamas jį „didžiu teologu“.
„Su liūdesiu sužinojau apie popiežiaus emerito Benedikto XVI mirtį, – tviteryje rašė Sunakas. – Jis buvo didis teologas, kurio vizitas Jungtinėje Karalystėje 2010 metais buvo istorinis momentas tiek katalikams, tiek nekatalikams visoje mūsų šalyje.“
Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni pagerbė Benediktą XVI kaip „tikėjimo ir proto milžiną“.
Ji teigė, kad dabartiniam popiežiui Pranciškui pasakė, jog ji ir jos vyriausybė dalijasi jo skausmu dėl „krikščionio, pastoriaus, teologo, didžios istorinės asmenybės, kurios istorija niekada nepamirš“, mirties.
Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) atsisveikino su „vienu didžiausių mūsų laikų teologų“.
„Visą gyvenimą jis rodė dvasinę ir intelektualinę krikščionybės gelmę. Jis palieka didelį palikimą“, – sakė jis.
„Dievo rotveileris“
Benediktui XVI buvo 78 metai, kai 2005 metų balandį jis pakeitė ilgai valdžiusį populiarųjį Joną Paulių II.
Jo pontifikatą temdė Bažnyčios nesutarimai ir pasipiktinimai dėl pedofilijos.
Jis tapo pirmuoju pontifiku, kuris atsiprašė už visame pasaulyje kilusius skandalus, išreikšdamas „gilų gailestį“ ir asmeniškai susitikdamas su aukomis.
Tačiau nors jis ėmėsi svarbių veiksmų kovai su dvasininkų vykdomu vaikų išnaudojimu, buvo kritikuojamas, kad nesugebėjo užkirsti kelio Bažnyčios dangstymui.
Pedofilijos skandalas jį vėl persekiojo, išėjus į pensiją.
2022 metų sausio mėnesį pasirodžiusioje kritiškoje vokiečių Bažnyčios ataskaitoje jis buvo apkaltintas, kad būdamas Miuncheno arkivyskupu XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje asmeniškai nesugebėjo sustabdyti keturių grobuoniškų kunigų.
Benediktas neigė padaręs ką nors bloga, o Vatikanas griežtai gynė jo reputaciją.
Kitaip nei jo įpėdinis popiežius Pranciškus, jėzuitas, kuris džiaugiasi būdamas tarp tikinčiųjų, Benediktas XVI laikytas konservatyviu intelektualu.
Anksčiau, eidamas vyriausiojo doktrinos vykdytojo pareigas, jis buvo pramintas „Dievo rotveileriu“.
Tačiau, būdamas pontifiku, jis atrodė prislėgtas iššūkių, su kuriais susidūrė Bažnyčia, prarasdama įtaką ir šalininkus, o Vatikane daugelį metų vykę neramumai padarė savo įtaką.
Jis atsistatydino 2013 metų vasarį, kardinolams lotyniškai paskelbęs pranešimą, vėliau sakydamas, kad šį sprendimą lėmė mistinė patirtis.