Ministerijos ir kitos institucijos ne visada pagrįstai perka teisines, konsultavimo ir tyrimo paslaugas, todėl nėra taupiai naudojamos valstybės biudžeto lėšos. Valstybės kontrolė, įvertinusi 2007, 2008 ir 2009 metų tris ketvirčius, nustatė, kad ministerijos tokių paslaugų pirkimui išleido apie 70 mln. litų.
Tokius duomenis trečiadienį Seimo Audito komitetui pateikė Valstybės kontrolės 4-ojo audito departamento direktoriaus pavaduotoja Sigita Gorovniova.
"Per metus tokia maždaug suma skiriama Teisingumo ministerijai ir jos pavaldžioms 14 įstaigų išlaikyti. Už šią sumą galima būtų išlaikyti šią ministeriją ir 14 jai pavaldžių institucijų", - žurnalistams paaiškino S. Gorovniova.
Kaip vieną iš daug diskusijų sukėlusių tyrimų ji įvardijo Ūkio ministerijos pirktą mokslinį tyrimą, kurį ministerija, Valstybės kontrolės atstovės teigimu, įvardijo kaip "Nesaikingo alkoholio vartojimo įtakos konkurencingumui mažinti nustatymas". Valstybės kontrolės duomenimis, šis tyrimas kainavo apie 100 tūkst. litų.
Kaip sakė S. Gorovniova, tokių kuriozinių pavyzdžių yra beveik kiekvienoje institucijoje.
Kalbėdama apie ministerijų nepagrįstai išleidžiamas lėšas, ji paminėjo dominuojančias konsultavimo paslaugas, kurios yra gana brangios.
Jos teigimu, kiekvienoje ministerijoje dirba teisininkai, tačiau iš visų ministerijų tik trys nepirko teisinių paslaugų. "Pavyzdžiui, Žemės ūkio ministerijoje dirba 19 teisininkų. Ministras Pirmininkas įgaliojo Teisės departamento direktorių atstovauti byloje dėl pastatų mainų. Byla tęsėsi ilgai, ir šitą įgaliojimą Teisės departamento direktorius ministerijos vardu perįgaliojo advokatų kontorai, pirko paslaugas ir už jas sumokėjo beveik 50 tūkst. litų", - taip apie 2007-2008 metus kalbėjo S. Gorovniova.
Jeigu ministerijose ar kitose institucijose kyla darbo ginčas ir teisininkai nepajėgūs parašyti savo išvados, Valstybės kontrolės atstovės teigimu, tam samdomi teisininkai, ir tai tikrai yra pinigų švaistymas.
Jos pastebėjimais, į ministerijas priimami aukščiausios kategorijos specialistai, jų pareigybių aprašymuose yra įrašyta, kad jie turi rengti teisės aktų projektus.
"Pavyzdžiui, Aplinkos ministerijoje apie 80 proc. darbuotojų pareigybių aprašymuose pasakyta, kad jie privalo rengti teisės aktų projektus. Jeigu specialistų kompetencija yra nepakankama, reikia kelti jų kvalifikaciją",- sakė S. Gorovniova.
Valstybės kontrolė nustatė, kad rengiant ministerijų teisės aktų projektus dalyvauja advokatų kontoros, privatūs asmenys ir viešosios įstaigos. "Todėl mes matome riziką, kad gali būti neteisėto poveikio teisėkūros procesui", - sakė S. Gorovniova.
Valstybės kontrolės ataskaitoje kalbama ir apie abejotinos vertės mokslinius tyrimus.
"Visus mokslinius tyrimus, kuriuos taip įvardija ministerijos ir kitos institucijos, mes negalėtume pavadinti moksliniais. (...) Ekspertai turėtų atsakyti kiekvienu konkrečiu atveju, ar nupirktas tyrimas yra mokslinis, ar tai yra paprastas tyrimas", - sakė S. Gorovniova.
Jos teigimu, būtina nustatyti bendruosius principus, kokios paslaugos galėtų būti perkamos, o kokias paslaugas turėtų atlikti institucijų darbuotojai.
"Turėtų būti parengta tvarka, pagal kurią institucijos turėtų pagrįsti tokių paslaugų pirkimo būtinumą. Kadangi susiformavo ydinga teisės aktų projektų rengimo praktika, būtina keisti įstatymus, reglamentuojančius teisės aktų rengimą, ir aiškiai apibrėžti, kas turėtų rengti teisės aktus, nes šitos paslaugos irgi labai dažnai perkamos iš advokatų kontorų", - sakė S. Gorovniova.
Pasak Seimo Audito komiteto pirmininkės Loretos Graužinienės, savo analizę atlikęs komitetas taip pat domėjosi, kaip dabartinė Vyriausybė leidžia pinigus teisinėms, konsultavimo paslaugoms.
"Tenka apgailestauti, bet mes matome, kad tos sumos turi tendenciją augti. Problemos, apie kurias kalbėjo Valstybės kontrolė, išlieka tos pačios, pagrįstumas kai kurių perkamų paslaugų yra abejotinas", - sakė ji žurnalistams.
Komiteto pirmininkei susidarė įspūdis, kad kai kurių tyrimų nauda yra nulinė.
L. Graužinienės teigimu, 2010 metams ministerijoms ir jų pavaldžioms įstaigoms tyrimų, teisinių ir konsultavimo paslaugoms skirta apie 76 milijonus litų.
Seimo Audito komitetas, atlikdamas parlamentinę kontrolę, visą medžiagą apie galimą lėšų švaistymą ketina pateikti Seimo Valdybai, Seimo Pirmininkei Irenai Degutienei ir paviešinti Seimo tinklalapyje.
Seimo Audito komitete, svarstant Valstybinio audito ataskaitą "Valstybės institucijų perkamos tyrimų, konsultavimo ir teisinės paslaugos", dalyvavo ir gausus būrys ministerijų atstovų.