J.Olekas BNS sakė susitikęs su savivaldybių vadovais ir dėkojo Jonavos, Marijampolės rajonų bei Kauno miesto savivaldybėms, kurios apsisprendė karių vaikus priimti be eilės, tačiau pasigenda Vilniaus ir Klaipėdos indėlio. Savivaldybių vadovai sako svarstantys pasiūlymą, tačiau jį vertina kritiškai.
„Kariai negali žinoti laiko, pasirinkti iš registruotis iš anksto, kada jie rotuojami. O kada vaikai negali būti leidžiami į darželį, tada lieka žmona, yra šeimos atskirtis. Turėjome nemažai prašymų iš karių žmonų asociacijų - „penelopių“, „birutiečių“, į juos atsiliepėme, šnekėjau beveik su visais merais, pradedant Vilniumi, Klaipėda, Jonava, Kaunu, Marijampole, kad galbūt jie galėtų tą padaryti. Jau trys savivaldybės tą padarė, Vilniuje ir Klaipėdoje - ne, “, - BNS sakė J.Olekas.
Ministro teigimu, didžiausias karių skaičius, kuriems lengvata reikalinga, šiuo metu dirba Vilniuje. Ministerijos pateiktais duomenimis, Vilniuje tokių vaikų šiuo metu yra apie 20. Nors Vilniaus savivaldybėje pasiūlymas jau svarstytas komitetuose, kol kas galutinai nesutariama dėl lengvatos.
„Niekaip nesulaukiame galutinio mero palaikymo, truputėlį dėl to gaila. O Klaipėdoje, man atrodo, toks siūlymas dar neregistruotas“, - sakė jis.
Taikyti lengvatas karių vaikams Vilniaus taryboje pasiūlė ministro bendrapartiečiai socialdemokratai, tarp jų - ir tarybos narys ministro sūnus Juozas Olekas.
Tačiau sostinės vicemeras, konservatorius Valdas Benkunskas koalicijos partnerių idėją vertina kaip „politikavimą“, nes dėl perpildytų darželių net ir pirmenybę teikiant karių vaikams jie vietos gali negauti ir metus, kol ją atlaisvins išėję į mokyklas darželinukai. Vicemeras sako, jog pristatyta alternatyva - leisti karių vaikams lankyti darželį Verkiuose, Sveikatos apsaugos ministerijos sanatorijoje „Pušyno kelias“. Kaip BNS informavo savivaldybė, šį variantą palaiko ir meras liberalas Remigijus Šimašius, bet su juo esą nesutinka socialdemokratai.
„Pasiūlėme padaryti trišalį susitarimą tarp savivaldybės, Krašto apsaugos ir Sveikatos ministerijų, kad būtent į tą darželį karininkų vaikai ir keliautų. Mokėtų dalį tėvai, kaip mokėtų ir einant į valdišką darželį, tada savivaldybė prisideda su savo 100 eurų krepšeliu (...). Aišku, gali būti, kad ne visiems patogu, bet ar yra garantijų, kad greitu laiku darželį prie namų gausi, irgi didelis klausimas“, - abejojo vicemeras.
Pasak V.Benkunsko, susidariusį skirtumą galėtų padengti Krašto apsaugos ministerija, o „Pušyno kelias“ netgi galėtų sumažinti kainą, tad ji nebūtų didesnė, nei lankant bet kurią savivaldybės įstaigą. Pasiūlymui pritaria ir pats „Pušyno kelias“, neprieštarauja ir dalis tėvų, tačiau ministerijos pritarimo, jo žiniomis, nesulaukta. Politikas patikino, kad nesulaukus pritarimo, balandį tarybai vis dėlto bus teikiamas socialdemokratų pasiūlytas variantas. Šiuo metu be eilės Vilniuje priimami šeimynose globojami, įvaikinti, taip pat užsienio diplomatinių atstovybių darbuotojų arba pačių darželių darbuotojų vaikai.
Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas sako, kad administracija dar svarsto siūlymą ir jį ketinama teikti tarybai tik jei jis bus suderinamas su galiojančia priėmimo į darželius tvarka.
„Jokiu būdu bent jau Klaipėdoje niekas nesako ne - mes diskutuojame, ieškome galimybių. Turime įvertinti realią situaciją kiekviename mieste, Klaipėdoje taip pat - kada vietų darželiuose trūksta, bet koks įnešimas naujų iniciatyvų, naujų vėjų, turi būti labai rimtai argumentuotas ir nekelti jokių abejonių. Iš tikrųjų, visų pirma, būtina žinoti, ar tie rotuojami kariai tikrai deklaruoja savo gyvenamąją vietą Klaipėdoje. Tai turėtų būti viena esminių sąlygų, kitu atveju ta šiandien galiojanti mūsų tvarka taptų apskritai sunkiai suvokiama“, - sakė jis.
Meras pageidauja, kad ministerija taip pat tiksliai įvardintų, kiek karių vaikų negali patekti į darželius, bet jei be eilės tektų priimti kelias dešimtis, tai esą nebūtų „dramatiški skaičiai“.
Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, apie 20 karių vaikų šiuo metu nepatenka į darželius Vilniuje, dar apie 10 tokių yra Kaune, Klaipėdoje, Radviliškyje ir Kretingoje.