Milijardierius Michailas Prochorovas šį savaitgalį tapo partijos „Teisingas reikalas“ lyderiu ir iš karto pareiškė, kad būtų nieko prieš tapti šalies premjeru. Tačiau vos tik nusprendęs eiti į politiką milijardierius buvo apkaltintas mokesčių vengimu.
„M. Prochorovas pateko į tikrąją politiką“, – taip verslininko situaciją įvertino laikraštis „Kommersant“. Vos Ekonomikos forume Sankt Peterburge M. Prochorovas pareiškė, kad Rusijos valdžia nėra nuosekli vykdydama reformas, o vertikalaus vadovavimo šaliai modelis paseno, tą pačią dieną išaiškėjo, kad Krasnojarsko srities Lesosibirsko mokesčių inspekcija bando iš verslininko išieškoti 2 mlrd. rublių (apie 170 mln. litų) „nesumokėto“ pridėtinės vertės mokesčio.
Sprendžia teismas
Tokia informacija išplatinta praėjus vos mėnesiui, kai investicinei grupei „Onexim“ vadovaujantis trečias turtingiausias Rusijos žmogus („Forbes“ jo turtą vertina 18 mlrd. dolerių) pranešė einantis į politiką ir sutikęs vadovauti partijai „Teisingas reikalas“.
Erudos miestelyje verslininkas užsiregistravo 2009 metais, ten mokėjo mokesčius ir padėjo draugui Aleksandrui Chloponinui, tuo metu vadovavusiam Krasnojarsko kraštui, padengti biudžeto deficitą. Vietos mokesčių tarnyba mano, kad M. Prochorovas nesumokėjo mokesčių Rusijos valstybei už 2008 metais Britanijoje atliktus sandorius.
Krasnojarsko krašto Federalinės antimonopolijos tarnybos pareigūnai atsisako komentuoti. Mokesčių inspekcijos atstovai teigia, kad iki teismo jie negalintys atskleisti jokios informacijos apie fizinio asmens pajamas ir jo mokamus mokesčius.
M. Prochorovas „Kommersant“ aiškino: „Po mano sandorio dėl 50 proc. „KM Invest“ akcijų pardavimo Vladimiro Potanino struktūroms 2008 metais gavau pelną, iš kurio į Krasnojarsko krašto biudžetą sumokėjau 13 mlrd. rublių. Dėl dalies pajamų tarp mokesčių inspekcijos ir mano teisininkų įvyko ginčas, susijęs su tų pajamų apmokestinimu.“ Jo teigimu, suma sudaro ne 2 mlrd., o 900 mln. rublių, arba 7 proc. sumokėto mokesčio.
Gresia M. Chodorkovskio likimas?
Ekspertai pretenzijas M. Prochorovui sieja su jo politinėmis ambicijomis. „M. Prochorovas tokiu būdu galėjo būti baudžiamas už savo žodžius ir neatmetu galimybės, kad tai kai kurių valdžios atstovų reakcija“, – mano fondo „Peterburgo politika“ prezidentas Michailas Vinogradovas.
„Sunku pasakyti, ar M. Prochorovas teisus. Tarptautiniuose susitarimuose daugybė niuansų. Įdomu tai, kad mokestinės pretenzijos ir M. Prochorovo noras eiti į politiką stebuklingu būdu sutapo“, – sako „USB Consulting“ direktorius Maksimas Bogomolovas. Jo teigimu, vienąkart Rusija jau matė panašią padėtį, kuri susiklostė su Michailu Chodorkovskiu.
Buvęs turtingiausias Rusijos žmogus M. Chodorkovskis, finansavęs opozicines partijas, buvo sulaikytas 2003 metais. Jis apkaltintas mokesčių vengimu, nuteistas du kartus ir kalės iki 2016 metų.
Vedomosti.ru šaltinis teigė, kad su M. Prochorovu susijusį ginčą Šiaurės Jenisiejaus teismas nagrinėja jau apie metus ir gana keista, kad ginčas išaiškėjo būtent dabar. Pareigūnas taip pat mano, kad tai gali būti susieta su politine M. Prochorovo veikla. Birželio 25 d. vykusiame partijos suvažiavime „Teisingas reikalas“ M. Prochorovą išsirinko lyderiu, o per gruodį vykstančius rinkimus jis planuoja peržengti 7 proc. barjerą ir galės sudaryti frakciją kitoje Rusijos Dūmos sudėtyje.
Kritikavo valdžią
Prieš kelias savaites vykusiame Peterburgo ekonominiame forume M. Prochorovas pareiškė, kad dabartinis valdymo modelis Rusijoje pasenęs. Jo manymu, kad būtų pradėtos permainos ir atsirastų konkurencija, būtina perskirstyti federalinio centro ir regionų įsipareigojimus.
Jo teigimu, „svarbiausias ekonomikos prioritetas turi būti visuotinis darbo produktyvumo kėlimas <...> Tai vienintelė sąlyga, prie kurios mes galime užtikrinti savo piliečių gerovę“. Milijardierius taip pat kritikavo valdžią dėl nenuoseklių reformų. „Galima pateikti daug pavyzdžių: energetikos, švietimo, darbo rinkos reformos“, – sakė M. Prochorovas ir pabrėžė, kad kalba ne kaip partijos atstovas, bet kaip verslininkas.
Kai kurie politologai mano, kad „Teisingas reikalas“ taps „Vieningosios Rusijos“ su Vladimiru Putinu priešakyje taikiniu. M. Prochorovas jau išsakė savo radikaliąsias idėjas – pavyzdžiui, pailginti darbo savaitę iki 60 valandų ir padidinti pensinį amžių. „Vieningoji Rusija“, rašo vedomosti.ru, tokių pareiškimų fone atrodys patraukliai, juk anksčiau jai teko konkuruoti su pažadų negailėjusiomis Komunistų partija ir „Teisingąja Rusija“. Kita vertus, oponuojant tokiai stipriai jėgai kaip „Vieningoji Rusija“ turėtų pakilti ir paties „Teisingojo reikalo“ politinis statusas.
Partijos „Teisingas reikalas“ nario Viačeslavo Smirnovo „Vieningosios Rusijos“ sumanymas nestebina, rašo „Ogoniok“. Jų tikslas – sukurti V. Putino sugalvotam tautiniam frontui priešą, nes kol kas neaišku, nuo ko jis ruošiasi ginti rusus. Iš M. Prochorovo partijos tokį priešą lengva padaryti, nes jis žmonėms sako, kad „dirbti reikia“, o apie 60 proc. gyventojų to daryti nenori.
O štai italų „La Repubblica“ laikraštis M. Prochorovą vadina pleibojumi ir abejoja jo politinių ketinimų rimtumu. „M. Prochorovo išėjimas į politinę areną sukėlė nuostabą ir įtarimą. Gegužės 16 d., kai jis pranešė vadovausiąs „Teisingam reikalui“, visi iš karto pabrėžė, kad vienintelis milijardierius, bandęs oponuoti Putinui, – Chodorkovskis vis dar kalėjime.“
„Jau pirmieji politiniai M. Prochorovo pasiūlymai buvo pateikti, atrodo, specialiai, kad būtų nepopuliarūs: pensinio amžiaus didinimas ir darbo savaitės ilginimas iki 60 valandų. Prochorovas negali sulaukti simpatijos iš tautos“, – rašo „La Repubblica“.
Faktai apie M. Prochorovą
• Gimė 1965 m. gegužės 3 d.
• Investicinio fondo „Onexim“ prezidentas.
• „Polius Zoloto“ prezidentas.
• NBA krepšinio klubo „New Jersey Nets“ savininkas.
• 2011 m. jo privatus turtas vertinamas 18 mlrd. JAV dolerių („Forbes“ duomenimis).
• Užima trečiąją poziciją turtingiausių Rusijos žmonių sąraše.
Ana Vengrovskaja