• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet net miesto gyventojai apsisprendė patys užsiauginti daržovių, todėl parduotuvėse ir turgavietėse prie sėklų – didelis pagyvėjimas. Jas perka ne vien vyresni žmonės, bet ir anksčiau jomis nesidomėjusios mamos su mažyliais. Užsiimti daržininkyste verčia noras valgyti sveikai ir dvigubai pašokusios daržovių kainos.

REKLAMA
REKLAMA

Nors pavasaris šiemet neskuba, ant palangių saulės spindulius jau gaudo sudygusios pap­rikos, pomidorai, o patys nekantriausieji jau surizikavo ir net nešildomuose šiltnamiuose pasėjo ankstyvųjų daržovių, salotų, ridikėlių, pasodino svogūnų.

REKLAMA

51 metų panevėžietis Povilas Jankus, prieš penkerius metus nusipirkęs kolektyvinį sodą, teigia, kad daržoves sode augina labiau dėl malonumo nei naudos. „Kai kelis kartus per savaitę būni sode, būtų nuodėmė neužsiauginti ekologiškų daržovių", – sako Povilas. Vyras džiaugiasi, kad daržininkyste susidomėjo ir mieste augusi žmona. Augintis daržoves ir prieskoninius augalus ją paskatino noras gyventi sveikai.

REKLAMA
REKLAMA

P.Jankus teigia, kad pradžioje labai trūko informacijos, jos rasdavo internete, įsiklausydavo į sodo kaimyno patarimus.

Šiemet Povilas žada daugiau pasisėti prieskoninių daržovių, nes pirktais prieskonių mišiniais su cheminiais priedais nebepasitiki. Mielai sodintų ir bulvių, bet gąsdina per didelės išlaidos, mat reiktų pirkti sėklos, samdyti artoją pievelei suarti, gerinti žemę. Dviejų asmenų šeimai per sezoną reikia tik 3–4 maišų bulvių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Povilas iki balandžio valgys savo sode sunokusius obuolius, jų pirkti nereikėjo. Rūsio lentynose dar yra konservuotų agurkų iš sodo, daržovių mišrainių su cukinijomis ir paprikomis. Vasarą nereikėjo pirkti pomidorų, šeima su pasigardžiavimu valgė ankstyvąsias daržoves. Povilas apgailestauja, kad netoli miško esančiame sklype žemė nėra derlinga, ne visos daržovės auga.

REKLAMA

Panevėžietis tvirtina ekonominės naudos iš sodo neturintis. Nuo namų iki sodo 15 kilometrų, į abi puses susidaro 30, taigi vienas nuvažiavimas kainuoja 10 litų, per savaitę degalams tenka išleisti 30 litų. Taupydamas Povilas pernai vidury savaitės į sodą važiuodavo dviračiu ir tik savaitgaliais, kai reikėdavo ką nors nusivežti, vykdavo automobiliu. Sodininkas neturi giminių kaime, todėl užpernai pirko arklinį vežimą mėšlo ir išleido 50 litų.

REKLAMA

„Sode būti yra didžiulis malonumas, ne nauda", – teigia Povilas.

Lietuviams žemės darbai nuo amžių prie širdies. Mada ritasi per pasaulį, net pirmoji Amerikos ponia prezidento žmona neatsispyrė tokiai pagundai. Vos apsigyvenusi Baltuosiuose rūmuose užsiveisė daržą. Prezidento žmonos pavyzdys uždegė net Holivudo žvaigždes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turguose prie sėklų eilutės

Lietuvos turgaviečių asocia­cijos pirmininkė, Panevėžio turgaus „Tau žemdirby" savininkė ir direktorė Aldona Janavičienė teigia, kad šiemet susidomėjimas sėklomis turguje daug didesnis. Seniau jas pirkdavo tik vyresnio amžiaus žmonės, dabar atvažiuoja jaunos mamos su vežimėliais. To nebūdavo, matyt, žmonės mąsto, kaip išgyventi ir užsiauginti ekologiškų daržovių, teigia turgavietės savininkė.

REKLAMA

Kas yra bent kiek laisvesnis ir turi lopinėlį žemės, tas perka sėklų. Sodininkai svarsto, kur reikės pasisamdyti artoją su ark­liu, kad suartų pievelę. Ekonominio pakilimo metu atsisakę daržų, žmonės vėl juos užveisia.

„Kai dešimt kartų pasilenki prie žemės, esi sveikesnis ir širdelė pamiršta įtampas, tampa ramesnė," – apie meilę žemei gražiai kalba ponia Aldona. Ji sako, kad turguje prekiaujantys žmonės verčiasi sunkiai, dejuoja, todėl ji visiems pataria nelaukti, kad ką nors duotų valdžia, o patiems daugiau dirbti. Dabar daug vargstančių, einančių valgyti labdaringos sriubos, sako A.Janavičienė. Bet žmogus, jeigu yra sveikas, pirma turėtų pagalvoti, ar jis nori taip gyventi, ar toks statusas jį tenkina.

REKLAMA

Daržovės pabrango dvigubai

Susidomėjimą daržininkyste šiemet skatina ir dvigubai pabrangusios daržovės. Morkos, bulvės daliai gyventojų tapo per brangios. Turgavietėse taupieji maistui perka mažytes, graikinio riešuto dydžio bulvytes, kurios labiau tinkamos sėklai, o ne maistui. Turgaus direktorė tvirtina, kad šiemet bulvės itin paklausios. Supirkėjai jau važinėja po kaimus ir supirkinėja bulves, kad nepritrūktų, kai prasidės bulviasodis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vos tik atšilo, smulkieji gėlių ir daržovių prekiautojai atskubėjo į turgų įsitikinti, ar jų stoginės per žiemą atlaikė sniegą, nesulūžo. Kai tik neliks įšalo, turgavietės nušvis spalvomis, pakvips gėlėmis.

Pardavimas 40 proc. didesnis

Kad šiemet žmonės planuoja daugiau auginti daržovių, patvirtino ir UAB „Maxima LT" Įvaizdžio ir komunikacijos departamento direktorė Lina Muižienė.

REKLAMA

Prekiauti sėklomis „Maxima" šiemet pradėjo sausio pradžioje, pernai kiek vėliau, sausio viduryje. L.Muižienė informuoja, kad šiais metais sėklų pardavimas yra 40 proc. didesnis nei praėjusiais metais. 75 proc. viso sėklų pardavimo sudaro daržovės ir tik 25 proc. tenka gėlių sėkloms. Iš daržovių populiariausios agurkų, taip pat burokėlių, krapų sėklos.

REKLAMA

Sėklų „Maximos" parduotuvėse galima įsigyti nuo 1,29 lito. Prieskoninių ir retesnių augalų sėklos kainuoja nuo 1,79 lito. Ekologiškų sėklų kaina siekia 2,59 lito.

Šiemet siūloma naujovė – sėklos juostoje. Tokią juostą reikia tiesiog užberti žeme ir palaistyti. Šis sėjimo metodas pranašus tuo, kad taip pasėtų augalų beveik nereikia retinti, jie sudygsta vienodais atstumais. Šiemet prekiaujama ir sėk­lomis, skirtomis daiginti. Prieskoninių, retų augalų ir ekologiškų sėklų linijos yra atnaujintos.

REKLAMA
REKLAMA

„Norfos" atstovas ryšiams su visuomene Darius Ryliškis informavo, kad žmonės sėklas labiausiai pirko vasarį, kai vyko akcija. Dabar akcijų nėra, prekyba palyginti vangi.

„Iki" Komunikacijos skyriaus vadovas Valdas Lopeta teigia, kad šiemet labiausiai perkamos prieskoninių augalų, čiobrelių, peletrūnų sėklos. Matyt, žmonės nori namie gamintis maistą ir jį pagardinti įmantresniais, pačių užsiaugintais prieskoniais.

Sėklų kainos prekybos tinkluose

Pavadinimas    “Žalia stotelė„    “Maxima“

Agurkai “Krak H" (Lt/gr.)           1,59    1,29

Agurkai “Rodničiok" (Lt/gr.)     1,59    1,29

Paprastieji agurkai (Lt/gr)        1,59    1,29

Salotos “Grand rapids" (Lt/2 gr.)    1,59    1,29

Žirniai “Gloriosa" (Lt/30 gr.)     1,59    1,29

Ridikėliai “Carmen" (Lt/3 gr.)   1,59    1,29

Krapai “Szmaragd" (Lt/5 gr.)    1,59    1,29

Burokėliai “Bordo" (Lt/10 gr.)   1,59    1,29

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų