„Kiekvienais metais sausio mėnesį registruojamas didžiausias darbo neturinčių asmenų skaičius. Tai įprasta metų pradžios situacija, susijusi su darbo rinkos sezoniškumu ir sumažėjusia darbo jėgos paklausa. Taip pat sausį į Užimtumo tarnybą kreipiasi daugiau asmenų, norinčių dirbti savarankiškai pagal verslo liudijimus“, – tv3.lt informavo Užimtumo tarnyba.
Tuo metu didžiausias darbo jėgos poreikis paprastai fiksuojamas gegužės arba spalio mėnesiais, rodo Užimtumo tarnybos duomenys.
Aktyviausios darbo paieškos – tris kartus per metus
Darbo paieškų suaktyvėjimo piką sausį fiksuoja ir darbo skelbimų puslapiai. Štai „CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė patvirtina, kad būtent sausio ir vasario mėnesiais tiek ieškantys darbo, tiek darbdaviai yra aktyviausi.
„Būtent šiais mėnesiais paskelbiama daugiausiai darbo pasiūlymų, o ieškantys darbo peržiūri naujus darbo pasiūlymus, atnaujina savo CV, kandidatuoja į darbo pasiūlymus“, – atsakyme tv3.lt rašė R. Karavaitienė.
Pasak jos, pirmiausiai tai galima paaiškinti psichologiniais dalykais.
„Šventiniu laikotarpiu net neturintys darbo jo neieško. Suveikia įvairūs faktoriai, jei vasarą geras oras, šilta, saulė šviečia – žmonės neieško darbo. Jei artėja kažkokios šventės – žmonės nebeieško darbo, jie nori poilsio ir atitrūkti nuo darbo. Tai šis ciklas kartojasi kiekvienais metais, tai yra psichologiškai nusistovėjęs dalykas, kam kažką keisti, jeigu ir taip jau viskas baigiasi“, – atkreipia dėmesį pašnekovė.
R. Karavaitienė išskiria tris ciklus, kuomet pastebimas didžiausias aktyvumas darbo rinkoje, tai: metų pradžia (sausis, vasaris), sezoninių darbų pradžia (balandis, gegužė) ir mokslo metų pradžia (rugsėjis, spalis). Šiais mėnesiais publikuojama vidutiniškai apie 20 proc. daugiau darbo pasiūlymų nei kitais mėnesiais.
„Remiantis 2018–2019 metų duomenimis, sausio ir vasario mėnesį ženkliai išauga darbo pasiūlymų, skirtų IT, telekomunikacijų, inžinerijos specialistams, paslaugų ir klientų aptarnavimo, valdymo ir organizavimo, finansų srities darbuotojams. Kaip visuomet, daug darbo pasiūlymų skirta prekybos ir pardavimų, transporto, statybos srities darbuotojams“, – populiariausias sritis vardino R. Karavaitienė.
Jos teigimu, šiuo klausimu ne išimtis ir šių metų pradžia.
„Jau pirmosiomis sausio dienomis sujudo įmonės ir ieškantys darbo. Net sausio 1 dieną buvo įmonių, kurios paskelbė naujų darbo pasiūlymų, o darbo skelbimai sulaukė nemažo peržiūrų kiekio. Panašu, kad ir kaip kiekvienais metais, yra daug pasižadėjusių naujų metų proga susirasti naują darbą“, – pridūrė pašnekovė.
2019 m. lapkritį Lietuvoje fiksuotas 6,3 proc. nedarbo lygis. Lyginant jį su metų pradžia – 6,5 proc. sausį – galima sakyti, kad nedarbo lygis šalyje kiek sumažėjo, bet per visus metus bangavo tarp 5,9 ir 6,5 proc., rodo Statistikos departamento duomenys.