Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) sulaukė informacijos dėl prekyboje galimai atsiradusių mentolio skonio cigarečių. Departamentas informuotas apie keletą tokių tabako gaminių.
„Departamentas yra gavęs informacijos apie galimai rinkoje po gegužės 20 d. įsigaliojusio draudimo prekiauti pridėtinio skonio ir kvapo tabako gaminiais atsiradusius naujus tabako gaminius, kurių sudėtyje, kaip teigiama, yra galimai leistinas mentolio kiekis“, – tv3.lt sakė NTAKD atstovas Juozas Abramavičius.
Bando apeiti įstatymą
Dėl šios priežasties NTAKD pradėjo tyrimą pagal gautą informaciją. Anot J. Abramavičiaus, gaminio gamintojai prekybininkams, kurie parduoda gaminį, tvirtina, kad šiomis cigaretėmis prekiauti galima, nes jose esą aptinkamas leistinas mentolio kiekis.
„Savo prekybininkams, kurie vykdo prekybą, [gamintojas] būtent tokią informaciją yra nurodęs“, – patvirtino J. Abramavičius.
Vis dėlto, pasak specialisto, Europos Sąjungos direktyvoje, kuri ir numato draudimą prekiauti tabako gaminiais su pridėtiniu skoniu, nėra išskirta, koks mentolio kiekis gali būti cigaretėse, nes draudimas – absoliutus.
„Jeigu žiūrėtume į įstatyme įsigaliojusias nuostatas, tai draudimas yra absoliutus ir tokio dalyko, kaip leistinas ar mažas kažkoks mentolio kiekis tabako gaminiuose, nėra, įstatymas tą draudžia“, – akcentavo J. Abramavičius.
Paklaustas, kas laukia produkto gamintojų, jei departamentas vis tik nustatys pažeidimus – gaminio pašalinimas iš rinkos ar baudos, – J. Abramavičius sakė, kad įmanomi abu scenarijai.
„Įstatymas numato ir tokias, ir tokias galimybes – tiek tuos tabako gaminius uždrausti tiekti į rinką, tai būtų gaminiai šalinami. Taip pat numatytos ekonominės sankcijos pagal įstatymą“, – sakė departamento atstovas.
Viskas priklauso nuo interpretavimo
Tuo metu Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas sako pats negirdėjęs apie rinkoje pasirodžiusius gaminius su vos juntamu mentolio skoniu. Tačiau asociacijos vadovas neabejoja, kad, jei NTAKD turi duomenų apie tokius gaminius, tiesa paaiškės po tyrimo.
Vis dėlto, tabako gamintojų atstovas pastebi, kad Europos Sąjungos direktyvą dėl draudimo prekiauti mentolio skonio tabako gaminiais galima interpretuoti įvairiai.
„Mano supratimu, direktyva kalba apie nuolat dominuojančius skonius – ar tai liečia mentolio ar kitokį skonį, kuris dominuotų skonių paletėje. Mano supratimu, formuluotės yra būtent tokios“, – tv3.lt kalbėjo A. Neverauskas.
Pasak A. Neverausko, viskas priklauso nuo to, kaip bus aiškinamas ir taikomas teisės aktas.
„Dėl to traktavimo skirtingo, jeigu yra tokie tyrimai ir tokie gaminiai, reikia irgi pasisakyti, kaip reikėtų traktuoti nuostatas, kurios galimai yra neaiškios. Nėra reta situacija, kai yra neaiškumų tiek direktyvos nuostatose, tiek to paties Tabako kontrolės įstatyme. Kyla tam tikrų neaiškumų ir tik vėliau jie yra išaiškinami kontroliuojančių institucijų“, – sakė A. Neverauskas.
Įsigaliojo draudimas
Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje nuo 2020 m. gegužės 20-osios įsigaliojo draudimas prekiauti mėtinėmis cigaretėmis. Naujos taisyklės taikomos cigarečių, sukamo tabako, cigarų ir cigarilių gaminiams. Draudimas negalioja kaitinamojo tabako gaminiams. Tai numatanti Europos Sąjungos direktyva patvirtinta dar 2014 metais.
„Mažmenine prekyba besiverčiantiems ūkio subjektams būtina <...> užtikrinti, kad nuo gegužės 20 d. mentolio skonio ir kvapo cigaretės ir suktinių tabakas nebūtų ne tik parduodamas, bet ir nebūtų laikomas prekybos ir viešojo maitinimo vietų patalpose“, – informuoja NTAKD.
Įsigaliojusioje Europos Sąjungos direktyvoje taip pat aprašyti Bendrijoje jau iš dalies įsigalioję apribojimai – privalomi dideli įspėjamieji užrašai su nuotraukomis abiejose cigarečių pakelio pusėse, draudžiamos cigaretes su papildomais skoniais, nustatomi nauji kokybės ir saugos reikalavimai elektroninėms cigaretėms.
Šiuo metu plonosios cigaretės ir mentolio skonio ir kvapo cigaretės sudaro apie 20 proc. tabako gaminių rinkos.
PSO duomenimis, dėl rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta 8 mln. žmonių, iš kurių apie 1,2 mln. – nerūkantys, susirgę dėl pasyvaus rūkymo. Rūkymas yra pagrindinė tokių onkologinių ligų, kaip ryklės, gerklų, trachėjos, burnos, stemplės, plaučių, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžys, priežastis.