• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

NASA kosminis aparatas „Messenger“ Merkurijaus paviršiuje nufotografavo kraterį, kurio viduje aiškiai matyti akis ir besišypsančias lūpas labai primenantys paviršiaus dariniai.

REKLAMA
REKLAMA

Šis kosminis „šypsniukas“, panašus į labai populiarią kompiuterinę piktogramą, reiškiančią gerą nuotaiką, NASA interneto svetainėje buvo pateiktas kaip vadinamoji dienos nuotrauka, praneša „Space.com“.

REKLAMA

Pasak mokslininkų, ši nuotrauka yra puikus psichologinio reiškinio pareidolijos pavyzdys, kai atsitiktinai susiformavęs vaizdas žmogaus suvokiamas kaip konkretus žinomas atvaizdas. Pareidolija dažnai pasitaiko gamtos peizažuose, augalų formose ar kitų planetų geologinių ypatumų nuotraukose. Labai dažnai puikiai atpažįstamų pavidalų žmonės gali įžvelgti dangumi plaukiančių debesų kontūruose.

REKLAMA
REKLAMA

Skelbiama, kad bene žinomiausias pareidolijos atvejis yra vadinamasis „Veidas Marse“, kartais vadinamas „Marso sfinksu“, kurį 1976 metais iš Marso orbitos užfiksavo NASA kosminis aparatas „Viking 1“. Nors viso pasaulio spaudoje buvo paskelbta žmogaus formos veido su akimis, nosimi, burna ir net atskirais dantimis nuotrauka, beveik nepaliekanti abejonių dėl dirbtinės šio objekto kilmės, tolimesni tyrimai ir žymiai didesnės raiškos nuotraukos atskleidė, kad tai tik milžiniškos kalvos Cidonijos (Cydonia) regione Marse atvaizdas, tapęs apgaulingu dėl šešėlių ir paviršiaus formų žaismo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai tikėtina, kad šis geologinis darinys Marse susiformavo dėl tektoninio aktyvumo. Požeminiai lavos srautai Cidonijos regione galėjo suformuoti vadinamąjį lavos kupolą, kuris ilgainiui virto izoliuotu stalkalniu ar didele kalva stačiais šlaitais ir plokščia viršūne.

Kosminis aparatas „Messenger“ Merkurijaus tyrimus vykdo nuo 2011 m. kovo. Į Žemę perduotose šios planetos nuotraukose mokslininkai aptiko ne tik minėtąjį kosminį šypsniuką, bet ir ne vieną kitą keistų formų darinį, primenantį, pavyzdžiui, garsųjį peliuką Mikį iš animacinių W. Disney'aus filmų. Iš viso „Messenger“ per vienerius metus iš orbitos padarė  daugiau nei 88 000 nuotraukų ir septyniais savo moksliniais instrumentais atliko milijonus matavimų, sakoma pranešime. Šiuo metu „Messenger“ vykdo pratęstą tyrimų programą ir tiria Merkurijaus sudėtį, magnetinį lauką ir labai retą atmosferą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų