• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvienas gyventojas, turintis sąskaitą banke, kas mėnesį moka nustatytą mokestį už tam tikrą kiekį paslaugų. Finansų įstaigas prižiūrintis centrinis bankas siūlo keisti dabar galiojančia tvarką.

Kiekvienas gyventojas, turintis sąskaitą banke, kas mėnesį moka nustatytą mokestį už tam tikrą kiekį paslaugų. Finansų įstaigas prižiūrintis centrinis bankas siūlo keisti dabar galiojančia tvarką.

REKLAMA

Atitinkamus Mokėjimo įstatymo pakeitimus pirmadienį pristatė Lietuvos bankas (LB).

Sprendžiant iš pasiūlymų, keisis tiek pinigų suma, kurią mokės klientai, tiek pačios paslaugos, suteikiamos už mėnesinį mokestį – pavyzdžiui, be papildomo mokesčio iš bankomatų išgryninama pinigų suma.

„Numatoma, kad pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelyje nustatoma pasiimti grynųjų pinigų suma iš bankomatų ir elektroninių pervedimų skaičius turi tenkinti 90 proc. Lietuvos gyventojų poreikius“, – komentavo LB valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Įstatymo projekte numatoma, kad komisinis atlyginimas negalės viršyti tam tikros minimalios mėnesinės algos dalies. Maksimalus komisinis atlyginimas taip pat bus siejamas su pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugos apimties pokyčiais.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak G. Šmkaus, siūloma, kad komisinis mokestis bankams būtų 0,119 proc. minimalios mėnesinės algos. Šiuo metu tai būtų 1 euras.

REKLAMA

Esą ir toliau nepasiturintiems gyventojams pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga būtų teikiama nemokamai.

Įstatymo projekte taip pat numatoma, kad bankai privalės iš anksto informuoti apie mokėjimo krepšelio paslaugų ir jų kainų pokyčius.

LB siūlo, kad nauji pokyčiai įsigaliotų nuo kitų metų pradžios. Tačiau tik nuo Seimo priklauso, kada įstatymo pataisos bus priimtos.

Kiek kainuoja ir ką suteikia

Pernai Lietuvos banko valdyba sumažino pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelio maksimalią kainą – nuo 2023 m. sausio 1 d. ji negali būti didesnė nei 1,37 euro, o socialinę paramą gaunantiems asmenims – nei 0,68 euro per mėnesį (ankstesnė kaina buvo atitinkamai 1,45 ir 0,72 euro).

REKLAMA
REKLAMA

„Įsigaliojus reikalavimui pervesti darbo užmokestį į mokėjimo sąskaitas, o nuo lapkričio 1-os įsigaliojus įstatymui, apribojančiam sandorius grynaisiais iki 5 tūkst. eurų, gyventojams naudojimasis mokėjimo paslaugomis taps vis aktualesnis.

Todėl nutarėme užtikrinti, kad ši pasikeitusi aplinkybė būtų įvertinta apskaičiuojant maksimalų įkainį už būtiniausių mokėjimo paslaugų krepšelį“, – tada sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas G. Šimkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atnaujintoje metodikoje nustatyta, kad, apskaičiuojant maksimalų įkainį už pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą, atsižvelgiama į rinkoje esančių mokėjimo paslaugų paketų įkainių vidurkį, įtraukiant ir mokėjimo paslaugų paketus, skirtus asmenims, gaunantiems darbo užmokestį į sąskaitą.

Šiuo metu į Lietuvos banko patvirtintą pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelio sudėtį įtrauktos tokios būtiniausios paslaugos:

  • sąskaitos atidarymas ir tvarkymas;
  • el. bankininkystė, saugi sąskaitos valdymo ir prisijungimo prie jos priemonė (kodų generatorius, speciali programėlė ir pan.);
  • gautų mokėjimų eurais įskaitymas;
  • grynųjų pinigų įmokėjimas kredito įstaigos parinktu būdu;
  • mokėjimo kortelė ir atsiskaitymai kortele prekybos vietose ir internetu;
  • ne mažiau kaip 10 bet kokių pervedimų eurais internetu kas mėnesį, įskaitant momentinius mokėjimus, įmokas, e. sąskaitų apmokėjimą, pervedimus įstaigos viduje ir į kitus mokėjimo paslaugų teikėjus, tiesioginio debeto operacijas;
  • grynųjų pinigų išmokėjimas – ne mažiau kaip 550 eurų per mėnesį banko bankomatų tinkle ar kredito unijos parinktu būdu.

Mokėjimo paslaugų krepšeliai užtikrina galimybę naudotis reikalingomis mokėjimo paslaugomis už fiksuotą mėnesio kainą.

Vartotojai gali pasirinkti, ar naudotis pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugų krepšeliu, ar pasirinkti kitus mokėjimo paslaugų teikėjų siūlomus krepšelius priklausomai nuo savo poreikių.

LB užsakymu atlikta apklausa rodo, kad mokėjimo paslaugų krepšeliais naudojasi 63 proc. šalies gyventojų.

Krepšelio kainą reikėtų mažinti iki simbolinių 10 ct. ar 1 ct. Atsižvelgiant į bankų pelnus galima būtų ir minusinį padaryti ir taip savotiškai priversti bankus mokėti palūkanas. Jei jis būtų didinamas, tai būtų galima teigti, kad LB dirba ne Lietuvai.
Jeigu viskas bus priklauso nuo minimalios algos , o algos auga , tai mums tai ne pasidarys pigiau , o atvirkščiai pabrangs .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų