Kone 10-ies metrų ilgio naujos rūšies dinozauro griaučius Meksikos paleontologai aptiko dar 2013 m. Tik tuomet dar tiksliai nežinojo, ką surado Koahuilos valstijos platumose. Po beveik dešimtmečio kruopštaus darbo ir dinozauro kaukolės dėliojimo – praėjusią savaitę pasauliui paskelbtas naujas vardas dinozaurų istorijoje: Tlatolophus Galorum. Tai prieš 72 mln. metų Žemės paviršiumi prie vandens telkinių lakstęs anties snapo formos nasrus turėjęs dinozauras su 1 m 32 cm ilgio skiautere ant galvos.
„Šis naujas dinozauras priklauso dinozaurų grupei, kurie yra žinomi dėl savo anties snapo formos nasrų. Jie buvo stambūs žolėdžiai. Tiesa sakant, tikima, jog šie dinozaurai neturėjo jokios apsaugos nuo plėšrūnų, tad jie kliaudavosi savo greičiu ir puikia uosle“, – sako tyrėja Felisa Aguilar.
Maždaug 10-ies metrų ilgio gigantai su anties snapo formos nasrais buvo žolėdžiai, puikiai plaukiojo, o jų įvairių formų keteros ar šalmai, manoma, lyg instrumentai skleidė garsus.
„Kai pamatėme, kaip išdėstyti dinozauro griaučiai – atrodė, lyg tai būtų apversta U raidė. Tai dėl plyšusių raiščių. Jo skiauterė buvo suspausta, įsipainiojusi tarp kaulų. Bet mums pavyko viską atstatyti. Dinozauras kadaise įkrito į vandens telkinį ir visi jo griaučiai liko vienoje vietoje“, – pasakoja ji.
Naujasis dinozauras panašus į dinozaurų mėgėjams puikiai žinomą parazaurolofą, turėjusį beveik 2 m ilgio skiauterę, su kurios pagalba jis veikiausiai bendraudavo su kitais gentainiais. Šie dinozaurai gyveno vėlyvajame kreidos periode, prieš masinį dinozaurų išnykimą.