• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Augdamas medis nuolat kaupia informaciją apie jį supančią aplinką. Jis yra laikomas vienu iš jautriausių bei iš visų gyvybės formų labiausiai tinkančių aplinkos pokyčių vertinimui. Medžiai ypač jautriai reaguoja į žmogaus vykdomos ūkinės veiklos sukeltus padarinius (oro ar dirvožemio taršą), todėl pagal jų būklės pokyčius galime įvertinti aplinkos taršos mąstą įvairiais cheminiais elementais ir jų junginiais. Pavyzdžiui, stebint pušų spyglių morfologinius pokyčius galima nustatyti azoto oksidų, priskiriamų prie rūgštinančių kritulius teršalų, užtaršą šalia pramonės įmonių ar intensyvaus eismo kelių. Po atliktos medžių, konkrečiai spyglių ar lapų, būklės stebėsenos visoje Lietuvoje, buvo nustatyta, kad didesnės užtaršos zonos gali būti išskirtos šiaurės vakarinėje ir centrinės Lietuvos teritorijose, kuriose yra didžiausios šalies pramonės įmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Medžių žievė taip pat sėkmingai pradėta taikyti oro taršos įvertinimui. Dažniausiai ji panaudojama vertinant oro užtaršą šalia pramonės įmonių, išmetančių į orą tokius cheminius elementus kaip cinką, varį, šviną, kadmį ir kt.

REKLAMA

Susikaupę cheminiai elementai tiek spygliuose, tiek žievėje nukritę ant žemės toliau dalyvauja medžiagų apytakos cikle ir dalis jų patekę į dirvožemį yra medžio pasisavinami ir kaupiasi medienos metinėse rievėse. Taip pat dalis cheminių elementų gali patekti tiesiogiai iš lajos ar nedideliais kiekiais iš žievės į medžio medieną. Tiriant medžių medienoje susiformavusių metinių rievių cheminę sudėtį galima įvertinti aplinkos oro taršos lygį įvairiais cheminiais elementais laiko atžvilgiu, nustatant jų kiekius atskirose metinėse rievėse.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi medžiai yra ne tik svarbūs kaip lemiantys atmosferoje vykstančius procesus, suteikiantys prieglobstį gyvūnams ar žaliava namų ūkiui ar popieriaus gamybai, bet ir kaip aplinkos būklės pokyčių atspindys.

Ši informacija sukurta ir viešinama vykdant projektą „Aplinkai palankaus gyvenimo būdo skatinimo erdvė“ (Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ priemonė „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“. Projekto kodas VP3-1.4-AM-09-K-01-039. Projekto vykdytojai – Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos apsaugos katedra. Projekto partneris – VšĮ „Projektų parkas“). Daugiau informacijos apie projektą: www.ekoaplinka.eu

 

Logo (nuotr. Organizatorių)Logo (nuotr. Organizatorių)

Užs. Nr. 2234

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų