Gydymo įstaigos sumaniai naudojasi įstatymų spragomis, kad iš pacientų galėtų paimti priemokas už paslaugas. Taip teigia Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas. Šiuo metu kasa atlieka sveikatos priežiūros įstaigų patikrinimą dėl galimai neteisėtų priemokų ėmimo.
Išradingumas – beribis
Nors medikų pasipinigavimo mastai dar nėra galutinai aiškūs, tikrintojai jau dabar neabejoja, kad ligonių skundai, jog medikai prašo jų susimokėti už įvairias paslaugas, kurios yra nemokamos, ne iš piršto laužti.
„Sveikatos apsaugos ministerija nėra aiškiai suformulavusi, už ką ir kokiais atvejais pacientas turi primokėti. Todėl gydymo įstaigos randa landų, kaip iš paciento paimti pinigus. Pavyzdžiui, viena miesto pirminės sveikatos priežiūros įstaiga buvo įsigudrinusi imti mokestį už plastikinį prietaisą kraujui paimti – vakutainerį“, – sakė J.Narbutas.
Panevėžio teritorinės ligonių kasos vadovas ragina gyventojus pranešti apie, jų manymu, neteisėtai gydymo įstaigų imamas priemokas. Jeigu paaiškės, kad iš jų pinigai buvo paimti neteisėtai, gydymo įstaiga privalės juos grąžinti.
Pacientams patariama neskubėti pasirašyti siūlomų sutikimų įsigyti vieną ar kitą priemonę, mokėti už paslaugą. Pirmiausia jie turėtų išsiaiškinti, kodėl to reikalaujama.
Tai padės išvengti galimų nesusipratimų. Mat kartais ligonis, gydymo įstaigoje raštiškai sutikęs brangiau mokėti už vaistus ar paslaugas, paskui nusprendžia, kad tai turėjo gauti nemokamai, ir mėgina susigrąžinti priemoką.
Pasak ligonių kasų specialistų, priemokos gali būti grąžintos tik tuo atveju, jeigu gydymo įstaiga ligoniui suteikė brangiau kainuojančias ar papildomas paslaugas, medicinos priemones bei vaistus be jo sutikimo.
Kentės ligoninių ir poliklinikų vadovai
Seimo Sveikatos reikalų komitetas rengia įstatymų pataisas, jos sugriežtins iš pacientų pasipinigaujančių poliklinikų ir ligoninių vadovų atsakomybę.
Šio komiteto pirmininkas Antanas Matulas viliasi, kad tai padės kovoti su masiniu reiškiniu tapusiomis neteisėtomis priemokomis.
Ekonominiu sunkmečiu padaugėjo ligonių skundų, kad jų prašoma susimokėti už valstybės mokamas paslaugas, vaistus, medicinos priemones. Panevėžio teritorinė ligonių kasa, kaip ir kitos teritorinės kasos, mėgina kontroliuoti medikus, tačiau kol kas nelabai sėkmingai. Medikai tapo atsargesni, bet nesiliovė kišti rankos į pacientų kišenę.
Pažaboti medikų apetitą užsimoję pataisų rengėjai žada aiškiai įvardyti, kokias paslaugas jam nemokamai turi suteikti šeimos gydytojas, už ką ir kokiais atvejais pacientas turi prisimokėti stacionare.