Į Baltarusijos ir Rusijos dujų milžino "Gazprom" konfilkto epicentrą patekusi niekuo dėta Lietuva vakar iki pietų išgyveno "dujų badą". Jo pasekmes akivaizdžiai pajuto ir didžiosios uostamiesčio įmonės.
Kartu ši situaciją priminė seną Lietuvos problemą - iki šiol nepasirūpinta dujų saugyklomis bei nuo trečiųjų šalių nepriklausomais dujų tiekimo kanalais.
Rusija trečiadienio vakarą visiškai nutraukė gamtinių dujų tiekimą per Baltarusiją, mat šios šalies įmonė "Beltransgaz" neteisėtai pradėjo naudoti tranzitu gabenamas dujas.
Kadangi per kaimyninės šalies teritoriją dujos tiekiamos ir į Lietuvą, tad mūsų šalis vakar taip pat nustojo gauti šį kurą.
Pirmą kartą per savo istoriją tokioje situacijoje atsidūrusioms "Lietuvos dujoms" išsigelbėjimo ratas buvo mestas iš Latvijos pusės. Per kelias valandas "Lietuvos dujų", "Gazprom" ir "Latvijas gaze" specialistų bendrų veiksmų dėka iki pietų Lietuva per Latviją gavo kiek daugiau nei trečdalį jai reikalingų dujų.
Karštligiškos derybos tarp Baltarusijos ir "Gazpromo" baigėsi dujų koncerno pergale ir dujų tiekimas per Baltarusiją buvo atnaujintas vakar popietę.
Ribojo dujų tiekimą
Paprastai per parą "Lietuvos dujos" dujotekiu, einančiu per Baltarusijos teritoriją, gaudavo apie 12-13 mln. kubų dujų. Gyventojai suvartoja apie 5 proc. gaunamų dujų.
Iš Latvijos per parą buvo galima gauti tik apie 5 mln. kubinių metrų dujų. Dėl šios priežasties dujų tiekimas Lietuvoje buvo nutrauktas energetikams ir toms įmonėms, kurios turi rezervinio kuro. Gyventojams, šilumos tiekimo įmonėms, kurios neturi rezervinio kuro, nenutrūkstamo technologinio proceso įmonėms, švietimo, slaugos įstaigoms bei ligoninėms dujos buvo tiekiamos įprastu režimu.
"Lietuvos dujų" Klaipėdos filialo pardavimų skyriaus viršininkas Regimantas Nausėda "Vakarų ekspresui" teigė, kad žinia apie dujų ribojimą uostamiesčio filialą pasiekė trečiadienį, apie pusę šešių vakaro.
"Iki antros valandos nakties buvo atlikti visi technologiniai pertvarkymai. Dujų tiekimas visiškai nutrauktas AB "Klaipėdos energija", "Philip Morris Lietuva" tabako fabrikui. 70 proc. dujų tiekimas apribotas tokioms įmonėms kaip "Klaipėdos nafta", "Klaipėdos mediena", Vakarų laivų gamykla", - sakė R. Nausėda.
Pasak jo, tokia avarinė situacija yra numatyta dujų tiekimo sutartyse su abonentais, kurie yra suskirstyti į šešias kategorijas. Dujų tiekimas pirmiausia nutraukiamas ar ribojamas pirmai-trečiai kategorijai priskirtiems abonentams. Smulkiosios įmonės, neturinčios jokių alternatyvaus kuro rezervų priklauso penktajai, o gyventojai paskutiniajai kategorijai.
Gyventojai nenukentės
Nors visiškai dujų negaunančios "Klaipėdos energijos" išlaidos padidės apie 40 proc., tačiau bendrovės generalinio direktoriaus Vytauto Valučio teigimu, gyventojai to nepajus - už šildymą daugiau mokėti nereikės.
"Vakar per dvi valandas bendrovės specialistai pertvarkė sistemą naudoti alternatyvų kurą - mazutą. Jo naudojimas "Klaipėdos energijai" atsieis maždaug 40 proc. brangiau, tačiau gyventojams už butų šildymą tikrai nereikės mokėti daugiau", - tvirtino V. Valutis.
"Klaipėdos energijos" generalinio direktoriaus teigimu, termometro stulpeliui rodant apie 8 laipsnius šalčio, bendrovė, naudodama mazutą, gali dirbti mėnesį laiko, o esant pliusinei temperatūrai šis terminas prasitęsia dar vienu mėnesiu.
Kol kas sunkumų nėra
Bendrovės "Klaipėdos nafta" atstovė spaudai Ramunė Visockytė pasidžiaugė, kad šiuo metu bendrovėje krova nevyksta piko sąlygomis, tad bent jau kol kas dujų tiekimo apribojimas sunkumų nesukėlė.
"Normaliomis sąlygomis bendrovė per valandą gaudavo 4-5 tūkst. kubų dujų, o šiandien per valandą yra patiekiama tik apie 1200 kubinių metrų dujų. Tokio kiekio užtenka pagaminti apie 15-20 tonų garo. Naktį įmonėje papildomai buvo įjungtas dyzeliniu kuru kūrenamas katilinės katilas, kuris papildomai pagamina 20 tonų garų. Tad su papildomomis sąnaudomis dabar yra pagaminamas krovai reikalingas kiekis garų", - apie situaciją įmonėje sakė R. Visockytė.
Pasak "Klaipėdos naftos" atstovės spaudai, jei tektų dirbti žymiai intensyvesniu grafiku, bendrovė atsidurtų sunkioje padėtyje, mat piko metu krovai sunaudojama apie 80 tonų garo.
Patiria nuostolių
Vakarų laivų gamyklos generalinis direktorius Arnoldas Šileika "Vakarų ekspresui" tvirtino, kad įmonė dėl dujų tiekimo patiria nuostolių.
"Įmonėje esanti koageracinė elektrinė dabar gali dirbti tik 50 proc. pajėgumu - dirba tik vienas iš dviejų variklių. Tai akivaizdžiai padidina gaminamos elektros energijos savikainą", - sakė A. Šileika.
Tiekiamas dujas Vakarų laivų gamykla naudoja šildymui ir gamybos procesui.
Bendrovė "Klaipėdos mediena" dėl smarkiai sumažinto dujų tiekimo vakar taip pat patyrė nuostolių.
"Kuriam laikui teko sustabdyti gamybos procesą. Konkretūs nuostoliai dar neaiškūs", - sakė bendrovės generalinis direktorius Algirdas Giedraitis.
Pašnekovo teigimu, ši "dujų krizė" paskatino aktyviau pradėti įgyvendinti jau beveik paruoštus alternatyvaus kuro - medienos, naudojimo projektus.
Atnaujino tiekimą po pietų
Baltarusijos bendrovė "Beltransgaz" vakar po vidurdienio pasirašė naują dujų tiekimo sutartį su koncerno "Gazprom" valdoma dujų eksportuotoja "Trans Nafta", tad Rusijos koncernas popiet pranešė atnaujinęs gamtinių dujų tranzitą per Lietuvos kaimynę.Nepaisant to, "Lietuvos dujos" oficialiai pareiškė, jog susidariusią padėtį vertina kaip sudėtingą.
"Lietuvos dujų" technikos direktorius Jonas Janulionis prognozavo, kad dujos Lietuvą pasieks tik vakare, nes nes dujų vamzdynai yra beveik tušti.
Dujų tiekimo tema buvo paliesta ir vakar vykusiame Lietuvos ir Rusijos užsienio reikalų ministrų telefoninio pokalbio metu. Kad Lietuvai jau artimiausiu metu bus atnaujintas dujų Lietuvos diplomatijos šefui Antanui Valioniui garantavo ir jo kolega iš iš Rusijos Igoris Ivanovas.
Premjeras neigia nuostolius
Lietuvos įmonėms jau skaičiuojant šimtatūkstantinius nuostolius dėl dujų tiekimo sumažinimo, premjeras Algirdas Brazauskas vakar teigė, kad šalies vartotojai kol kas rūpesčių neturi ir nuostolių nepatiria.
"Apie nuostolius nėra ko kalbėti, nes kol kas tų nuostolių niekas nepatyrė", - Seime per Vyriausybės valandą vakar kalbėjo premjeras.
Tuo metu didžiųjų šalies įmonių vadovai informacinei agentūrai BNS tvirtino dėl sumažėjusių dujų tiekimo priversti mažinti gamybą ir dėl to patiriantys nuostolių. Jie taip pat sakė besiruošę visiškai stabdyti gamybą, jei per artimiausias dienas dujų tiekimas nebūtų buvęs sureguliuotas.
"Lifosos" generalinis direktorius Jonas Dastikas teigė, jog dėl apriboto dujų tiekimo įmonė per parą patirs apie 300 tūkst. litų nuostolių. Bendrovė "Dvarčionių keramika" buvo priversta gamybos apimtis sumažinti 40 proc., o Jonavos azotiniu trąšų gamykloje "Achema", pasak "Achemos grupės" direktoriaus logistikai ir komercijai Geraldo Statulevičiaus, buvo stabdomi kai kurie cechai.
Didžiausios dujų importuotojos į Lietuvą bendrovės "Dujotekana", dujomis aprūpinančios didžiausias šilumines elektrines bei dideles pramonės įmones, vadovas Raimondas Paliukas BNS tvirtino, jog dujų tiekimas nutrauktas arba smarkiai apribotas Vilniaus, Kauno, Panevėžio ir kitų miestų šilumos tiekimo įmonėms, kurios kūrena mazutą ar kitą kurą.
"Mums tai labai didelis nuostolis", - teigė R. Paliukas. "Dujotekana" perka dujas iš "Gazprom", tačiau naudojasi "Lietuvos dujų" vamzdynais.
Premjeras nekomentavo, ar Lietuva reikalaus kompensuoti nuostolius, patirtus dėl dujų tiekimo nutraukimo.
"Gazprom" visą atsakomybę perkėlė ant Baltarusijos pečių, o pastarosios vyriausybė Rusijos dujų milžino veiksmus laiko šantažu ir precedento neturinčiu spaudimu Baltarusijos žmonėms.
Visgi Rusijos koncernas žada iš dalies kompensuoti užsienio vartotojų patirtus nuostolius, tačiau visiškai atlyginti jų negalės.
"Badavo" ir Kaliningradas
"Dujų badą" pajautė ir Rusijai priklausanti Kaliningrado sritis.
Vakar dujos į Lietuvą buvo tiekiamos dujotiekiu Ryga-Panevėžys, kuris buvo nenaudojamas nuo sovietmečio. Juo kas valandą buvo perpumpuojama 200 tūkstančių kubinių metrų. Kaliningrado sritis per valandą gavo 30 tūkstančių kubinių metrų. Įprastomis sąlygomis į Kaliningradą tranzitu tiekiama 2,5 milijono kubinių metrų gamtinių dujų per parą.
“Vakarų ekspresas” (www.vakaru-ekspresas.lt)