Praėjusią savaitę Konkurencijos taryba (KT) pranešė pradėjusi tyrimą dėl galimo maisto gamintojų ir prekybininkų kartelinio susitarimo. Konkretūs maisto produktai kol kas neatskleidžiami, tačiau neneigiama, kad į tarybos akiratį pateko pieno ir duonos gamintojai bei pardavėjai.
Dar praėjusiais metais žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius kreipėsi į KT dėl augančių maisto produktų kainų.
„KT atsakymo negavome, rinką stebime patys, – sakė žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas. – Duonos gaminių kainodaros analizė pastaraisiais metais rodo, kad kylančios grūdų supirkimo kainos duonos gaminiams itin brangti prielaidų nesudaro. ES šalyse grūdai duonos kainos dalyje siekia 4 proc., o Lietuvoje – iki 10 proc. produkto vertės. Tad jei grūdai pabrangtų net ir du kartus, duonos kaina pakiltų ne didesne nei minėtąja procentine dalimi.“
Tyrimas – farsas
Anot Žemės ūkio ministerijos, su tuo visiškai sutinka ir „Vilniaus duonos“ bei „Fazer“ kepyklos atstovai. Pasak jų, pastaruoju metu didžiausią rūpestį duonos gamintojams kelia augančios energijos sąnaudos. Kaip tik tai daugiausia ir lemia duonos kainą. Jie pateikė savo rinkos analizes bei kainų skaičiavimus ir kartu paliudijo, kad toli gražu ne visi duonos produktai brangsta.
Lietuvoje duona yra beveik puse lito pigesnė nei šalyse kaimynėse: Estijoje 1 kg duonos vidutiniškai kainuoja 4,41 lito, Latvijoje – 4,47 lito, o Lietuvoje – 4 litus
Vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių Lietuvoje Vilkyškių pieninės generalinis direktorius Gintaras Bertašius tvirtina, kad šis tyrimas jam primena farsą: „Lietuvos pieno sektoriuje tokia milžiniška konkurencija, o rinka maža – apie kokį kartelį kalbama? Suprantu, kad KT tiesiog atlieka savo darbą, tačiau tyrimui pagrindo nėra. Daugiau kaip pusę produkcijos eksportuojame, o nepigią pieno žaliavą ir vietos, ir užsienio rinkai superkame vienoda kaina. Produktų kainos Europoje pradėjo augti praėjusiais metais, tačiau žinodami, kad Lietuvoje kainos – jautrus klausimas, gamintojai eksporto sąskaita jas didino gerokai lėčiau. Grįžę iš Anglijos žmonės stebisi, kad pieno produktai ten pigesni. Bet pas mus PVM 21 proc., o ten – 0 proc.“
Nenustatė, ar nėra
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos, vienijančios ir didžiuosius šalyje veikiančius prekybos tinklus, vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas, paklaustas, ar tarp prekybininkų yra kartelinių susitarimų dėl maisto kainų, teigia, esą Konkurencijos taryba to nenustatė. Anot jo, šis tyrimas turėtų baigtis panašiai.
„KT atlieka savo darbą, prekybininkai jiems operatyviai teikia informaciją ir bendradarbiauja, – pabrėžė L. Vilimas pašnekovas. – Tai labai svarbus klausimas, į kurį turi būti atsakyta ir patiems prekybininkams, ir pirkėjams. Kainų klausimas Lietuvoje labai jautrus, todėl užtenka mažiausio dėmesio, kad būtų pradėti tyrimai. Tikiu, kad KT nušvies procesą teisingai ir nepagrįsti kaltinimai neatneš žalos prekybos tinklams.“
Kol vyksta tyrimas, KT nesileidžia į platesnius komentarus, tačiau spaudos konferencijoje tyrimą pavadino kaip vieną svarbiausių.