Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad riebalai nėra jau toks didelis baubas, kiaušiniai gali padėti išsaugoti gerą atmintį.
Tuo tarpu alkoholis – apginti nuo kai kurių rimtų ligų.
Tegyvuoja spragėsiai!
Spraginti kukurūzai įgijo prastą reputaciją dėl to, kad pastaraisiais dešimtmečiais buvo pardavinėjami persunkti riebalais. Tačiau JAV Skrentono universiteto mokslininkai, neseniai išanalizavę Amerikoje pardavinėjamus kelių rūšių spragėsius, atrado, kad juose gausu polifenolių – galingų antioksidantų, saugančių mūsų ląsteles nuo pažeidimų ir ankstyvo senėjimo.
Vienas šių antioksidantų – ferulo rūgštis – pasižymi uždegimą malšinančiomis savybėmis ir yra veiksmingas vėžio, diabeto, širdies ligų bei Alzheimerio profilaktikai.
Tik valgyti spragintus kukurūzus reikia su visais lukštais, nes juose yra didžiausia polifenolių koncentracija, ir neskandinti šio užkandžio svieste.
Ledai skatina vaisingumą
Pastoti bandančios moterys turės daugiau šansų susilaukti kūdikio, jei valgys nesumažinto riebumo produktus, tokius kaip ledai ar natūralus nenugriebtas pienas. Juolab kad nugriebtą pieną mokslininkai sieja su moterų nevaisingumu dėl ovuliacijos sutrikimų: jų skaičiavimais, dėl bemaž 25 proc. nevaisingumo atvejų kaltas gali būti kaip tik liesas pienas.
Sportuojate? Gerkite šokoladinį pieną
Neriebus šokoladinis pienas – puikus gėrimas po fizinių krūvių. Amerikiečiai mokslininkai iš Teksaso universiteto net dviejų skirtingų tyrimų metu nustatė, kad neriebų šokoladinį pieną geriantys dviratininkai važiavo greičiau ir energingiau už komandos draugus, troškulį malšinusius specialiai sportininkams skirtais ar kalorijų neturinčiais gėrimais.
Kartais vis dėlto galima
Ne veltui sakoma, kad saikingai vartojant viskas yra sveika. Pasirodo, ir alkoholis turi tam tikrų privalumų. Pavyzdžiui, viskis, kuriame ne tik visiškai nėra riebalų ir tik labai mažai angliavandenių, gali sumažinti vėžio atsiradimo riziką. Taip yra dėl to, kad viskyje daugiau elaginės rūgšties – antioksidanto – nei kituose alkoholiniuose gėrimuose.
Taip pat viskis skatina gerąjį cholesterolį ir mažina krešulių riziką – taigi padeda apsisaugoti nuo insulto, senatvinės silpnaprotystės ir cukrinio diabeto.
Juodasis šokoladas – širdžiai
Jeigu jaučiate silpnybę šokoladui, galite pasiduoti jai kiekvieną mielą dieną – manykite, jog turite tam oficialų mokslininkų leidimą. Tiesa, tik tuo atveju, jeigu tai juodasis šokoladas ir jeigu nesuvalgote visos plytelės iš karto.
Ne per seniausiai specialistai iš Australijos atrado, kad kasdienė dozė flavonoidų (antioksidantų, saugančių širdį) turtingo juodojo šokolado gali apsaugoti nuo infarkto žmones, sergančius metaboliniu sindromu – visa krūva simptomų, didinančių širdies ligų riziką.
Jokios medikų nustatytos standartinės juodojo šokolado normos nėra, tačiau specialistai pataria apsiriboti 30 gramų šio skanėsto per dieną.
Gardus ir malšina troškulį
Visi gerai žinome – niekas taip negaivina (ypač karštą vasaros dieną), kaip skiltelė arbūzo. Ir nesvarbu, kad arbūzai labai saldūs. Galite drąsiai jais mėgautis, nes ši uoga taip pat kimšte prikimšta vitaminų C ir A bei likopeno – visi trys jie yra galingi antioksidantai, saugantys nuo širdies ligų, o likopeno atveju dar ir nuo kelių formų vėžio, įskaitant prostatos, krūties, plaučių, storosios žarnos, gimdos.
Vyrai, ne tik valgantys daug likopeno turinčio maisto, bet dar ir užsigeriantys jį žaliąja arbata, gali dar labiau sumažinti prostatos vėžio riziką.
Dar vienas malonus arbūzų įtraukimo į valgiaraštį pliusas tai, kad jie gali padėti numesti svorio – dėl didelio aminorūgšties arginino kiekio. Arbūzų sezonas, deja, greitai baigsis, tačiau krimstis neverta: arginino gausu jūros gėrybėse, riešutuose, sėklose.
Tiesiog sveika valgyti
Tradicinį amerikietišką skanėstą riešutų sviestą anksčiau specialistai peikė dėl palyginti didelio riebalų procento jame. Tačiau mokslininkai atrado užtektinai priežasčių jokiu būdu neatsisakyti malonumo valgyti šį saldėsį.
Pasirodo, dviejuose šaukštuose riešutų sviesto yra 7 gramai raumenis formuojančio baltymo. Šis produktas taip pat turtingas skaidulų, taigi užtikrina sotumo jausmą – vadinasi, padeda numesti svorio, kad ir koks riebus būtų (jau vien dėl to, kad paskanavę riešutų sviesto per dieną suvalgome mažiau kito maisto). O nesūdytas riešutų sviestas nekelia visiškai jokios grėsmės širdžiai.
Naujasis maistas smegenims
Ilgą laiką terorizuoti kiaušiniai pagaliau reabilituojami. Mokslininkai nebemano, kad jie tik ir taikosi užkimšti mūsų arterijas bloguoju cholesteroliu – priešingai.
JAV Konektikuto universiteto darbuotojai atliko eksperimentą ir nustatė, kad vyrai, kurie 12 savaičių iš eilės kasdien suvalgydavo po 3 kiaušinius, iš tiesų padidino cholesterolio kiekį savo organizme. Tačiau ne blogojo, o gerojo. Blogojo cholesterolio kiekis liko nepakitęs.
Mokslininkai nusprendė, kad šio nedidelio stebuklo kaltininkas yra lecitinas – medžiaga, randama kiaušinių tryniuose. Greičiausiai jis pagreitina cholesterolio kelionę į kepenis nesuteikdamas šiam progos nusėsti ant kraujagyslių sienelių.
Taip pat kiaušiniuose daug baltymų, tačiau mažai kalorijų. Taigi jie suteikia sotumo jausmą neleisdami persivalgyti ir kartu padeda mesti svorį.
Kiaušiniuose yra cholino – vitamino B4, padedančio išvengti ligas sukeliančių uždegimų.
Bet ir tai dar ne visos geros naujienos apie šį populiarų pusryčių patiekalą.
Kitame JAV – Bostono – universitete, medicinos fakultete, atliktas eksperimentas parodė, jog žmonės, kurių organizmas gauna daug cholino, išsiskiria puikia atmintimi. Jų smegenyse taip pat rečiau pastebimi pakitimai, siejami su senatvine silpnaprotyste.
Nemėgstate kiaušinių? Ne bėda. Cholino rasite ir vištienoje, žuvyje, piene, sojose, pupelėse.
Parengė Sergejus STONKUS