„LVK aktyviai dalyvavo svarstant ir Vyriausybėje, ir Trišalėje taryboje diskusijose bei toliau laikomės pozicijos nepritarti tam, kad baudų ir ekonominių sankcijų įsiskolinimų valstybėje išieškojimą perimtų Vyriausybė“, – šią savaitę Seimo Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje teigė E. Ruželė.
„Pagrindinis argumentas yra tai, kad RRF (Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo – ELTA) lėšomis finansuojama dalis, kur kalbama apie informacinę sistemą, duomenis, (...) tai ten sutinkame, bet kalbant apie patį išieškojimą, manome, jog anstoliai toliau turėtų tai daryti“, – pažymėjo jis.
Tuo metu Lietuvos anstolių rūmų prezidiumo pirmininkas Irmantas Gaidelis tikino, kad projektas yra priimamas „išskirtinai anstolių naudai“, tačiau kėlė klausimą, kaip yra apibrėžiama sąvoka „netyčinis skolininkas“.
„Labai džiugu matyti, kad projektas priimamas išskirtinai anstolių naudai. Siekiant sumažinti žmonių mokamas vykdymo išlaidas, jos padidės 3 mln. eurų. (...) Anstoliai gaus 2,9 mln. eurų daugiau. Ar šiuo projektu siekiama sumažinti anstolių pajamas? Turbūt akivaizdu, kad ne“, – kalbėjo I. Gaidelis.
„Kaip esminis šio projekto laimėjimas įvardijamas, kad netyčinis skolininkas mokės mažiau. Labai norėtųsi sužinoti, kaip apibrėžiamas netyčinis skolininkas“, – sakė jis.
„Yra 3 gana skirtingi procesai“
Galiausiai finansų ministrė Gintarė Skaistė pažymėjo, kad atlikus reformą taps aišku, kaip prievolės valstybei yra išieškomos.
„Inicijuota reforma buvo siekiant konsoliduoti visų skolų valstybė apskaitą ir administravimą bei šią funkciją perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai. Taip pat suteikti jai teisę 6 mėnesius pačiai vykdyti skolų valstybei išieškojimą iš sąskaitų bei atpiginti išieškojimo procesą netyčiniams skolininkams“, – tvirtino G. Skaistė.
„Šiuo metu yra 3 gana skirtingi procesai išieškant prievolės valstybei, nėra pateikiamų duomenų apie dalį iš prievolių valstybei vykdymo. Atlikus reformą bus vienas aiškus procesas, kaip prievolės valstybei yra išieškomos bei bus „vienas langelis“ šioms prievolėms vykdyti. Išieškojimo procesas bus pigesnis netyčiniams skolininkams“, – aiškino ji.
ELTA primena, kad balandžio pradžioje Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos parengtam projektui „Vienas langelis prievolėms valstybei sumokėti“, kuriuo numatoma perkelti į elektroninę erdvę paskirtų baudų, priteistų sumų administravimą bei suvienodinti visų Valstybės mokesčių inspekcijos (VMI) administruojamų prievolių išieškojimo procesą.
Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė pažymėjo, kad projektai parengti sprendžiant esamos nemokestinių prievolių valstybėje administravimo sistemos trūkumus.
Projektu taip pat siekiama aiškiai nustatyti mokestinės nepriemokos sumokėjimo termino atidėjimo ir išdėstymo laikotarpius, atsisakyti perteklinio reikalavimo mokestinės nepriemokos sumokėjimo termino atidėjimo ir išdėstymo, mokestinės nepriemokos perėmimo tvarką nustatyti finansų ministrui.
Įgyvendinus šį, Lietuvos nacionaliniame Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonių (RRF) plane numatytą investicinį projektą, VMI taptų vieninteliu prievolių valstybei administratoriumi, išvengiant funkcijų dubliavimo ir veiklą organizuojant vieno langelio principu.