Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) skundžiasi, kad praėjusieji metai buvo sudėtingiausi administraciniams teismams - bylų skaičius padidėjo 38 proc., jos pasidarė sudėtingesnės, tad teisėjų krūvis tapo maksimalus.
„Nuo 1999 metų, kai buvo sukurta savarankiška administracinių teismų sistema Lietuvoje, tai buvo vieni sudėtingiausių administracinei justicijai metų“, - LVAT pranešime cituojamas laikinasis teismo pirmininkas Ričardas Piličiauskas.
Pasak teismo, 2008 metais jis gavo 8 tūkst. bylų, t.y. buvo 38 proc. daugiau nei 2007-aisiais. Administracinių teisės pažeidimų bylų skaičius per metus padidėjo 100 proc. - pernai jų gauta 5 tūkst.
LVAT teigimu, administracinių teisės pažeidimų bylų skaičiaus augimą lėmė tai, kad įstatymų leidėjas plėtė apylinkių teismams priskirtinų nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylų sąrašą.
LVAT ir kitų teismo darbuotojų darbo krūvis 2008 metais pasiekė maksimalų lygį - lyginant su 2007-aisiais, vieno teisėjo, kaip teisėjo pranešėjo, išnagrinėtų bylų skaičius išaugo 74 - nuo 369 iki 443. Kaip teisėjų kolegijos narys, kiekvienas LVAT teisėjas papildomai dalyvavo nagrinėjant vidutiniškai 873 bylas.
Pasak teismo, pernai ėmė gausėti bylų, susijusių su viešojo intereso gynimu, ir jos tapo sudėtingesnės. Pastebimas ir bylų, kuriose pareiškėjai kelia sudėtingas Europos Sąjungos teisės, Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos taikymo problemas, gausėjimas.
Lietuvoje šiuo metu veikia Vyriausiasis administracinis teismas ir penki apygardų administraciniai teismai. Pagrindinė administracinių teismų funkcija yra ginti asmens teises nuo neteisėtų valdžios institucijų ir pareigūnų veiksmų bei sprendimų.
LVAT jau sausį kreipėsi į valdžią, prašydamas padėti spręsti išaugusio bylų skaičiaus problemą didinant personalą arba perduodant administracinių teisės pažeidimų nagrinėjimą bendrosios kompetencijos teismams.