Nacionalinis transliuotojas, turintis tenkinti visuomenės kultūrinius poreikius, kultūrą naikina. Mat ji „nebeapsimoka“. Tačiau tokia natūrali atranka kažkodėl draugelių laidų vedėjų neliečia, - skelbia „Vakaro žinios“.
Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) vadovybė nusprendė panaikinti septynias kultūros, istorinės dokumentikos, socialines sritis atstovaujančias laidas. LRT ir LRT2 eteryje nebeliks laidų „Emigrantai“, „Tėvai ir vaikai“, „Požiūris“, „Gimnazistai“, „Laiko portretai“ ir „Kultūros naujienos“, taip pat vienintelės lietuvių kalbą puoselėjančios laidos „Žodžių kišenė“. Motyvai - reikia taupyti.
Sprendimas - slaptai
6-ąjį sezoną per LRT transliuotos laidos „Požiūris“ vedėjas Saulius Bartkus, pasiteiravus apie šias rokiruotes, nesidžiaugė.
„Gali būti, kad taupo, gali būti ir asmeninių simpatijų. Sprendė LRT taryba, nors laidas, kurias reikia uždaryti, siūlė kanalo vadovai. Juolab kad tarybos posėdis buvo uždaras. Tai šiek tiek keista“, - apie LRT užkulisius kalbėjo laidos rengėjas.
S.Bartkui apmaudžiausia buvo tai, kad apie laidos nutraukimą pasakyta staiga, nors buvo paruoštos dar bent dvi laidos į priekį.
„Yra elementarus padorumas. Būtume žinoję bent prieš mėnesį, būtume galėję planuotis darbus. Dabar nepatogu ir prieš pašnekovus. Kol kas - savotiškas šokas. Bandome susivokti, kodėl taip įvyko, kokiais kriterijais vadovautasi. Nemanau, kad „Požiūris“ buvo pati brangiausia laida. Juolab išvakarėse šnekėjome, kad dar keliais šimtais litų sumažinsime sąmatą“, - sakė jis.
Finansai - slaptai
„Požiūrio“ vedėjo žodžiais, keisčiausia, kad kitų laidų rengimo sąmatos įslaptintos. Todėl jis nesistebėjo, kad kai kurios laidos gali toliau gyvuoti, kai taryba nusprendė jų biudžetus mažinti 50 procentų.
„Vadinasi, jie buvo išpūsti. Mūsų laidos su perpus mažiau lėšų būtų neįmanoma parengti. O nacionaliniame kanale laidų biudžetai - didžiausia paslaptis, kaip kariniame objekte. Pavyzdžiui, BBC savo laidų sąmatas skelbia. O LRT kai kurių vedėjų mėnesio algos siekia dviejų „Požiūrio“ laidų biudžetus. Aišku, tada net ir sumažinus per pusę, laidos išlieka“, - visą paslaptį demaskavo S.Bartkus.
Sprendimas buvo nulemtas
LRT tarybos narys Edmundas Ganusauskas prisipažino, kad viskas jau buvo nulemta dar iki tarybos posėdžio.
„Iš tikrųjų taryboje tokių dalykų nesvarstėm, o išgirdom administracijos nuomonę, jų argumentus ir liko tik... Na, gal paabejojome dėl kai kurių laidų atsisakymo. Bet argumentas buvo stiprus: jei norite matyti tą laidą, būkite malonūs, raskite jai finansų. Didelės diskusijos ir nebuvo“, - išdavė LRT vadovų šališkumą E.Ganusauskas.
Pasak jo, laidų brangumas tikrai nebuvo pagrindinis kriterijus jų atsisakant. Paklaustas, ar ne asmeninės vadovų simpatijos lėmė kai kurių laidų nutraukimą, LRT tarybos narys to neneigė: „Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti, tų dalykų.“
LRT generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus nuomonės dėl kultūros naikinimo šią savaitę išgirsti nepavyko. Gal kitą savaitę generalinis išdrįs pareikšti, kodėl jo draugelių laidoms pinigų liko, o kultūros laidoms - ne.
Kultūra - reklama?
Donatas BANIONIS - Aktorius:
Baisu. Kai sužinojau, buvau paveiktas. Į kultūrą spjaunama, ji naikinama. Kultūra tiems, kurie šiuos dalykus sprendžia, yra svetimas dalykas. Reikalinga tiek, kiek šviesa nuo Mėnulio.
Dabar labai daug reklamos. Tai jau tiek įkyrėjo, kad aš išjungiu televizorių tuoj pat. Palaukiu, kol praeis, tada įjungiu. Laukdavau dar kultūros žinių, dabar ir to nebus. Jau nebėra ko žiūrėti. Tikriausiai Lietuvos televizija jau tapo komerciniu kanalu.
Esu kitaip išauklėtas - ir Juozo Miltinio, ir kitų mūsų menininkų, rašytojų. Bet pasirodo, be kultūros žmogus gali gyventi. Nes tiems, kurie tai atėmė, kultūra nereikalinga.
Pinigai valdovams
Irena SMETONIENĖ - Lietuvių kalbos komisijos pirmininkė:
Gaila visų, bet labiausiai gaila „Požiūrio“. Net ir jaunimui tai buvo išskirtinė laida. Kodėl būtent šios laidos - sunku pasakyti. Dėl „Žodžių kišenės“ - mūsų komisija iš dalies ją finansuodavo. Bet šiemet nespėjome. Vis tiek planuojame nors kiek „Žodžių kišenės“ laidų pirkti. Galbūt nuo vasario ar kovo.
Visada nukentėdavo kultūros laidos. Suprantu, vadovybė palieka laidas, kurios „apsimoka“. Gaila, bet nacionalinio transliuotojo funkcija keičiasi. Randama pinigų Valdovų rūmams, tad negi sunku čia? Juk naikinamas laidas daro žmonės, nereikalaujantys tūkstantinių honorarų.