Socialdemokratai kreipiasi į Lietuvos savivaldybių asociaciją, prašydami kuo skubiau apsvarstyti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento siūlymą naikinti 40 savivaldybių ugniagesių gelbėtojų komandų. Tokį sprendimą priėmė Seimo LSDP frakcija susitikusi su Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininku Vytautu Baku, Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininku Sauliumi Džiautu ir Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininku Vladimir Banel.
„Savivaldybių tarybos neturėtų skubėti priimti sprendimo naikinti ugniagesių gelbėtojų komandas, nes gali nukentėti žmonių saugumas“, – sako Seimo LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius.
Socialdemokratų lyderio teigimu, reikia galvoti apie 300 nestatutinių ugniagesių gelbėtojų, kurie šios reformos dėka neteks darbo, jų šeimos liks be pajamų šaltinio. „Vyriausybė, kaip visada, bando rėžti iš peties, skaičiuodama, kiek sutaupys atleisdama žmones, tačiau į jos skaičiavimus nepakliūna atleidimo iš darbo išmokos, prašančiųjų eilės darbo biržoje ir pan.“, – sako A. Butkevičius.
Susitikimo metu daug karčių tiesos žodžių buvo išsakyta Vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio bei jo vykdomos reformos atžvilgiu. Ministras, pasak profsąjungiečių, „iš esmės neatstovauja Vidaus reikalų sistemai, demonstruoja atvirą priešiškumą profesinėms sąjungoms, toleruoja ir net skatina aktyvių pareigūnų persekiojimą“.
Profsąjungiečių teigimu, valstybės sienos apsaugos tarnyboje vyksta reformos, kuriomis prisidengiant siekiu optimizuoti Vidaus reikalų įstaigas, realiai siekiama įdarbinti lojalius aiškiai nepakankamos kvalifikacijos asmenis į reikšmingus postus. Aukštiems VSAT pareigūnams dirbtinai (galimai piktnaudžiaujant formaliomis procedūromis) sukuriamos tokios sąlygos, kad šie galėtų palikti tarnybą gaudami dešimttūkstantines kompensacijas. „Pulkininkai vadovauja valytojų ir indų plovėjų komandoms“, – ironizavo Vytautas Bakas.
Profesinės sąjungos nuo 2008 m. kvietė Vyriausybę, Vidaus reikalų ministeriją ir įstaigų vadovus mažinti valdymo kaštus, administravimo išlaidas, o ne taupyti paprastų pareigūnų sąskaita. Dėl nepakankamo finansavimo PAGD (trūksta apie 18 mln. litų) nesukomplektuota apie 460 statutinių ugniagesių etatų. Dirba iki trečdalio mažiau žmonių nei turėtų, piktnaudžiaujama darbo laiko apskaita. Ugniagesiams gelbėtojams neteisingai apmokama ir už darbą naktį, todėl kas mėnesį jie praranda nuo 100 iki 400 litų.
Profsąjungų atstovai pateikė valstybės kontrolės atlikto tyrimo duomenis, iš kurių matyti, kad daugiausia vadovaujančio personalo yra Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente bei Valstybės apsaugos tarnyboje. Beveik trečdalis dirbančiųjų (28 proc.) eina vadovaujančias pareigas. Vienam vadovui tenka tik 2,6 pavaldinio.
Socialdemokratai reikalauja, kad Vidaus reikalų ministras R.Palaitis įvertintų susidariusią situaciją, išklausytų profesinių sąjungų atstovų išsakytą kritiką bei priimtų sprendimus, gerinančius ugniagesių padėtį.