• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos diplomatų pastangomis į Lietuvą grįžusių Lozoraičių šeimos ir Igno Šeiniaus asmeniniai archyvai perduoti Lietuvos nacionaliniam muziejui ir Lietuvos centriniam valstybės archyvui.

REKLAMA
REKLAMA

Penktadienį Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Naujajame arsenale, surengta jų perdavimo ceremonija.

REKLAMA

Lietuvos centriniam valstybės archyvui perduoti tarpukario diplomatų Stasio Lozoraičio, Stasio Lozoraičio jaunesniojo ir jo žmonos Danielos bei rašytojo ir diplomato Igno Jurkūno-Šeiniaus asmeniniai archyvai. Lietuvos nacionalinio muziejaus fondus papildys atstovybių ir diplomatų memorialiniai daiktai, S. Lozoraičiui skirti apdovanojimai.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien esame dar vienos „sėkmės istorijos“ liudininkai. Dalis perduodamų dokumentų atsidurs Lietuvos centriniame archyve, kurie labai pravers Lietuvos diplomatijos tyrinėtojams. Kita dalis eksponatų liks Lietuvos nacionaliniame muziejuje, ir visi turės galimybę iš arčiau susipažinti su tarpukario Lietuvos diplomatų kasdienybe“, - sakė užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2006 metais užsienio reikalų ministerijos iniciatyva Lietuvai perduoti Lietuvos diplomatijos šefo S. Lozoraičio dokumentai, 2008-2011 metais dalimis grįžo S. Lozoraičio jaunesniojo archyvas. Gauti Lietuvos pasiuntinybių JAV, prie Šventojo Sosto, Italijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje veiklos dokumentai.

REKLAMA

Ministras už pastangas grąžinti šiuos dokumentus ir asmeninius daiktus į Lietuvą dėkojo Stasio Lozoraičio jaunesniojo našlės Danielos Lozoraitienės seseriai Marinellai d'Ercole, sūnėnui Andrea Pinzauti'ui ir Seton Hall universiteto programų direktorei Danutei Vaičiulaitytei-Nourse.

Ceremonijos metu taip pat perduoti S. Lozoraičio ir jo žmonos Vincentos Matulaitytės-Lozoraitienės asmens dokumentai, šeimos nuotraukos, taip pat 1918-1922 metų dokumentai, kurių mažai yra išlikę Lietuvos archyvuose. Tai Lietuvos Tarybos, Ministrų kabineto, Vidaus reikalų ministerijos, Lietuvos įgaliotinių Sibire ir Gardine bei kiti dokumentai.

REKLAMA

Tarp I. Šeiniaus archyvo perduodamų dokumentų ypač reikšmingos Lietuvos nepriklausomybės atstatymo išvakarėse užsienyje vykusių lietuvių politinių konferencijų rezoliucijos - Antrosios lietuvių konferencijos Stokholme 1917 m. rugsėjo 18-22 d. rezoliucija, 1917 m. spalio 2-10 d. Lietuvių Berno konferencijos rezoliucija, kiti svarbūs nepriklausomybės pradžios dokumentai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat į Lietuvą atvežti Užsienio reikalų ministerijos 1921-1927 metais vykusių pasitarimų užrašai, ministerijos instrukcijos pasiuntinybėms užsienyje, pasiuntinybių Stokholme, Helsinkyje 1921-1927 metų dokumentai, Lietuvos diplomatinės tarnybos veiklą okupacijos laikotarpiu atspindintys dokumentai, I. Šeiniaus knygos, rankraščiai ir straipsniai.

REKLAMA

Nuo 2006 metų Užsienio reikalų ministerijai bendradarbiaujant su Lietuvos centriniu archyvu ir kitomis institucijomis į Lietuvą buvo sugrąžinti tarpukario Užsienio reikalų ministerijos Ekonomikos departamento direktoriaus Jono Norkaičio, diplomatų Antano Liutkaus ir Jurgio Baltrušaičio archyvai. Be to, 2010 metų balandžio mėnesį iš Prancūzijos į Vilnių parvežti autentiški dokumentai, atskleidžiantys valstybės gimimo aplinkybes 1917-1920 metais ir pirmuosius jos žingsnius tarptautinėje arenoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų