Rugsėjo 22 d., trečiadienį, Lietuvos žydų bendruomenės centre įvyko oficialus holokausto vietų ženklinimo projekto, kurio globėjas yra prezidentas Valdas Adamkus, uždarymas. Ceremonijoje dalyvavo Jungtinės Karalystės holokausto švietimo fondo viceprezidentas lordas Janneris (Džaneris), Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Alperavičius, Jungtinės Karalystės ambasadorius Colinas Robertsas ir kiti garbingi svečiai.
2001 m. lordas Janneris inicijavo Baltijos šalių masinių kapaviečių ženklinimo projektą, kurio tikslas masinių kapaviečių vietose pastatyti atminimo ženklus holokausto aukoms. Projektą finansavo Jungtinės Karalystės holokausto švietimo fondas, ji remia Jungtinės Karalystės ambasada, LR Vyriausybė, LR kultūros ministerija, LR užsienio reikalų ministerija, Lietuvos žydų bendruomene ir Lietuvos rajonų bei miestų savivaldybės.
Lietuvoje yra žinomos 202 masinės kapavietės. Per trejetą metų granitinėmis stelomis - rodyklėmis sužymėtos 180 pagrindinių holokausto kapaviečių. Nors dauguma žydų masinių žudynių vietų Lietuvoje yra paženklintos paminklais, o kapavietės yra prižiūrimos bei tvarkomos, daugelis iš jų iki šiol buvo sunkiai randamos dėl kelio ženklų, nurodančių kryptį į jas, nebuvimo.
Pasaulyje garsus žydų visuomeninis veikėjas lordas Janner “Omni laikui” išdėstė savo nuomonę apie istorinės atminties išsaugojimą bei ateityje slypinčius jo sunkumus: “Didžiausia problema ta, kad holokaustą išgyvenę žmonės miršta - kiekvienais metais mažėja žmonių, galinčių papasakoti koncentracijos stovyklų ir prieš jų akis vykusių žudynių siaubą. Mūsų uždavinys yra išsaugoti atminimą, pagarbiai prisiminti nužudytus žmonės, tokius kaip mano paties Lietuvoje ir Latvijoje gyvenusi šeima. Šią atmintį išsaugosime tiek skirdami deramą pagarbą masinėms aukų kapavietėms, tiek ir primindami žmonėms apie praeities įvykius tam, kad jie vėl nepasikartotų ateityje. Įgyvendinant šį projektą mus labai parėmė prezidentas Valdas Adamkus, ministras pirmininkas Algirdas Brazauskas ir daugybė žmonių, pradedant Vyriausybės, savivaldybių atstovais ir baigiant projektą įgyvendinusiais rangovais bei tiesiog sutiktais žmonėmis.
Iš Lietuvos kilęs lordas svečiuodamasis mūsų šalyje patiria ypatingus jausmus: “Lietuvoje glūdi mano šaknys, šį pirmadienį aplankiau mažytį kaimelį šalia Šilalės, iš kurio yra kilęs XIX a. devintame dešimtmetyje Lietuvą palikęs mano senelis. Lietuva man ypatinga ir tuo, kad būtent čia buvo išžudyta didžioji mano šeimos dalis. Kai kurie jų buvo uždaryti Rietavo sinagogoje ir sudeginti, kiti buvo laikomi koncentracijos stovyklose. Nė vienas mano šeimos narys neišgyveno, visi buvo išžudyti nacių ir jų koloborantų”.
Išskirtiniame pokalbyje lordas Janner pareiškė savo susirūpinimą šiuo metu pasaulyje pastebimai kylančia nauja antisemitizmo banga: “Skirtingose Europos vietose situacija blogėja - Prancūzijoje pastebimos rimtos antisemitizmo apraiškos, tokios tendencijos pastebimos Olandijoje, Danijoje. Šiek tiek tai galime pastebėti Didžiojoje Britanijoje, tačiau čia situacija šiuo požiūriu tikriausiai yra geriausia Europoje. Antisemitizmas yra viena seniausių pasaulio ligų ir vienintelė išeitis yra kovoti su tuo. Kovoti su tais, kurie šiandien reiškia neapykantą musulmonams, nes rytoj jų vietoje bus žydai, arba jei šiandien skleisis neapykanta žydams, tai visoms tautinėms mažumoms grės pavojus. Todėl turime kovoti su rasizmu visur, kur tik jis pasireiškia”.
Renginyje taip pat buvo pristatytas kitas bendras Didžiosios Britanijos holokausto švietimo fondo ir Lietuvos Švietimo kaitos fondo projektas - švietimui apie holokaustą skirta interneto svetainė www.shoah.smm.lt, kurioje informacija pateikiama lietuvių, hebrajų ir anglų kalba.