• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje visuomenę kaitina informacija, jog po tos pačios lyties partnerystės įstatymo gali būti priimtas lyties keitimo įstatymas. Kai kurie politikai pasišovę svarstyti tokį teisės aktą Seime, tačiau specialistai mano, kad to Lietuvai tikrai nereikia. Tuo metu Londone gyvenantis lietuvis sako, kad Lietuvoje tautiečių mentalitetas yra labai žemas, sovietinis ir jį reikėtų kuo greičiau keisti ir suprasti, kad homoseksualais ne tampama, o gimstama.

Lietuvoje visuomenę kaitina informacija, jog po tos pačios lyties partnerystės įstatymo gali būti priimtas lyties keitimo įstatymas. Kai kurie politikai pasišovę svarstyti tokį teisės aktą Seime, tačiau specialistai mano, kad to Lietuvai tikrai nereikia. Tuo metu Londone gyvenantis lietuvis sako, kad Lietuvoje tautiečių mentalitetas yra labai žemas, sovietinis ir jį reikėtų kuo greičiau keisti ir suprasti, kad homoseksualais ne tampama, o gimstama.

REKLAMA

Apie šią situaciją plačiau domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.

Apie lytiškumą – skirtingos nuomonės

„Žmogaus lytiškumas yra ir įgimtas, ir išmoktas. Galėčiau vardinti ir vardinti. Atlikta daugybė eksperimentų, tiek natūralių, tiek specialiai darytų su aukštesniaisiais gyvūnais, pavyzdžiui, žmogbeždžionėmis, kad be atitinkamo ugdymo bezdžionė niekada netaps patinu ar patele“, – teigė psichiatras Gediminas Navaitis.

Specialistų teigimu lytinis švietimas turėtų prasidėti tuomet, kai vaikui kyla pirmieji su lytiškumu susiję klausimai. Tai įvyksta dar ikimokykliniame amžiuje ir nėra susiję su lytinių santykių suvokimu.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei kalbėtume apie pirmąjį žmogaus raidos etapą, maždaug iki 1,5 metų, akivaizdu, kad tuo metu net ir labai norint jokios informacijos apie seksualumą ir lytį neįmanoma suteikti“, – tikino psichiatras.

REKLAMA

„Čia yra nemažai mitų, susijusių su šia tema. Tas belytis auklėjimas jis greičiausiai yra labiau baimėmis pagrįstas terminas negu kažkokiomis tikromis apčiuopiamomis žiniomis“, – aiškino VU Ugdymo mokslų doktorantė, lytiškumo ugdymo ekspertė Akvilė Giniotaitė.

Lietuviai ne taip supranta belytį auklėjimą

Lietuvoje šiuo metu jau egzistuoja šeimos, kuriose vaikai auklėjami belytiškumo principu, leidžiama jiems patiems nuspręsti, ar jie nori būti mergaitė, ar berniukas. Tačiau Vilniaus universiteto doktorantė, lytiškumo ugdymo specialistė A. Giniotaitė teigia, kad lietuviai ne taip supranta šio auklėjimo specifiką.

REKLAMA
REKLAMA

„Nežinau šalių ar vietų, ar bendruomenių, kur vyktų belytis auklėjimas. Yra geriau pavadinti šį reiškinį „lyties neakcentuojantis“, kai mes būtent neprašome berniukų elgtis konkrečiu būdu, mergaičių elgtis konkrečiu būdu. Kur sudarome sąlygas berniukams mokytis apie jausmus, apie emocijas, mergaitėms sudarome sąlygas išbandyti inžineriją“, – teigė A. Giniotaitė.

Lytiškumas vaikui yra, visų pirma, savo kūno ir savo asmens suvokimas bei pažinimas. Tai vyksta etapais. Ikimokyklinio amžiaus vaikas lytiškumą suvokia pagal išorinius požymius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paklauskime, jei Petriuką aprengtume suknyte, supintume kasytes, ar jis būtų mergaitė. Trejų metų vaikas dažniausiai pasakys taip. Bet palaukime kol jis sulauks 5 ar 6 metų, užduokime tą patį klausimą ir pamatysime, kad vaikas gudriai šypsosi ir jau tikrai nepasakys, kad pakeitus rūbus keičiasi ir lytis“, – aiškino psichiatras G. Navaitis.

Tačiau vėliau prasidėjus lytiniam brendimui vaikas virsta paaugliu, keičiasi jo savivoka, jausmai, ima, kaip sakoma, žaisti hormonai.

REKLAMA

„Trys veiksniai lemia lyties susiformavimą – tai yra hormonai, nerviniai takai, keliai ir aplinkinių elgesys, kaip jie veikia, kaip jie formuoja. Jei sakysime grįžtame prie hormoninio lygio, tas tikėtina dažniausiai vyksta dar iki gimimo“, – teigė G. Navaitis.

Homoseksualus lietuvis: gėjais gimstama

Tačiau Londone gyvenantis homoseksualas Edgaras tokius samprotavimus vadina kliedesiais, nes jis toks buvo nuo gimimo. Gėjais esą ne tampama, o gimstama.

REKLAMA

„Kai jūs sakote, kad aš esu iškrypęs, kažkoks ne toks, kad Dievas kažką blogo sukūrė. Tai aš labai atsiprašau, kodėl tu mane pagimdei tada? Tai kodėl jūs mane pagimdėt? Kas su tavimi negerai? Tai gal pas jus čia genetika kažkokia iškrypus, kad jūs mane gimdot?“ – laidoje „Karštai su tv3.lt“ kalbėjo LGBT bendruomenės narys Edgaras.

Edgaras iš Lietuvos išvyko prieš kelerius metus. Jaunas, gabus floristas turi kelias gėlių parduotuves Londone ir išsvajotus santykius su mylimu partneriu. O iš Lietuvos pabėgo, nes buvo persekiojamas ir žeminamas dėl savo seksualinės orientacijos. Čia iš jo tyčiojosi net mokytojai sakydami, kad jam negerai su galva.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvoje mentalitetas yra ant tiek žemas, ant tiek sovietinis ir ant tiek turi keistis. Koks tau skirtumas, kokią aš šukuoseną darausi? Ar aš turiu rožinius plaukus ar natūralius? Koks tau skirtumas, ar aš su kablais vaikštau, ar su suknele? Čia ne tavo reikalas, čia ne tavo gyvenimas. Jei tau nepatinka, nežiūrėk“, – įsitikinęs Edgaras.

Kviečia pasidomėti istorija

Skirtingai nei Lietuvoje Jungtinėje Karalystėje seksualines mažumas saugo įstatymai, o apie žeminimą negali būti net kalbos.

REKLAMA

„Anglijoje, bent jau čia, aš turiu daug daugiau privalumų nei Lietuvoje. Aš galiu susirasti daug geresnį darbą, nes čia manęs niekas negali atleisti iš darbo tik dėl to, kad aš esu gėjus“, – pasakojo Edgaras.

Edgaras kviečia visus atsigręžti į istoriją. Esą Senovės Graikijoje homoseksualumas buvo įprastas ir toleruojamas reiškinys. Manoma, kad ir Aleksandras Makedonietis buvo biseksualus.

REKLAMA

„Kas mane labiausiai erzina, tai kad žmonės sako: va, čia jūsų niekada nebuvo ir jūs čia vat atsiradot. Čia Lietuvoj taip šneka žmonės. Tai ant kiek neišprusęs žmogus tu turi būti, kad taip sakytum. Pasidomėk istorija, pasidomėk graikų istorija pavyzdžiui, pasidomėk Jeruzalės istorija. Afrikos kontinento istorija. Tai yra normalu, mes tokie gimstam“, – įsitikinęs Edgaras.

Visą reportažą žiūrėkite siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų