• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lobistai Europoje nepaliaujamai „pramušinėja“ galbūt sveikatai pavojingus maisto priedus, pesticidus, GMO ar kvailinančias reklamas. Šią laviną bandantys sulaikyti mokslininkai tikina, kad desperatiški bandymai įteisinti tai, kas naudinga verslui, bet ne žmonėms, įrodinėjami net Biblijos citatomis.

REKLAMA
REKLAMA

Kvailina visą ES

Statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, lietuviai – vieni labiausiai susirūpinusių savo maisto saugumu. Lietuviams kur kas labiau nei europiečiams rūpi, ar jų maiste nėra genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), įvairių maisto priedų (vadinamųjų E), pesticidų liekanų, pavojingų bakterijų taršos. Jie mažiausiai pasitiki ir tais, kurie turėtų informuoti apie galimas grėsmes.

REKLAMA

Kad toks susirūpinimas nėra be pagrindo, pripažįsta ir Europos maisto saugumo tarnyba EFSA. Tarnyboje dirbantys mokslininkai pateikia įspūdingus faktus: lobistai Europos institucijas kasdien atakuoja prašymais leisti auginti genetiškai modifikuotus organizmus, platinti vis naujas augalų auginimui skirtų chemikalų rūšis bei netrukdyti aiškinti žmonėms, kad būtent jų gaminamas maisto produktas pailgins gyvenimą keliolika metų. Kaip mokslinius įrodymus, kad minėti dalykai žmones veikia kuo geriausiai, išradingi verslo atstovai pasitelkia net Bibliją ar straipsnius iš neaiškių interneto portalų.

REKLAMA
REKLAMA

EFSA sveikatos ir maistingumo pareiškimų vertinimo grupės vadovė Džulijana Klainer atskleidė, kad vartotojus bando mulkinti net labai populiarių prekių ženklų atstovai, pvz., prancūzų „Danone“ ar vokiečių „Kinder“, kurie buvo priversti atšaukti vartotojus klaidinančius teiginius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Net jei jie sako, kad tai stiprina „natūralią apsaugą“, niekas nepaaiškina, kas ta natūrali apsauga. Jie pateikia labai plačias sąvokų reikšmes. Bet negalima tikėti, kad tas produktas apsaugos ir nuo viduriavimo, ir nuo vidurinės ausies uždegimo, ar šlapimo takų infekcijos. Aišku, gali sakyti, kad „Kinder“ šokoladas yra skanus ir kvepia, bet kad jis spartina vaikų augimo procesą – tikrai ne“, – tikino ji.

REKLAMA

Tarp GMOir lašišos

GMO rizikos vertinimo grupės vadovė Elizabeta Vaigman garantavo, kad vienintelis GMO, Švedijos atstovų reikalavimu leistas auginti ES, buvo genetiškai modifikuotos bulvės (padidinant krakmolo kiekį). Jas esą draudžiama pardavinėti kaip maistą ar pašarus, o jos auginamos tik popieriaus gamybai. Tiesa, pati E.Vaigman teigė, jog pažįsta žmonių, ragavusių tas bulves – jos neskanios. Tad į maisto rinką esą jos vien dėl to negalėtų patekti. GMO produkcija, ypač iš modifikuotų sojų, kukurūzų ar kviečių, šiuo metu gali būti įvežta tik iš trečiųjų šalių ar iš JAV.

REKLAMA

Tačiau kyla didesnių grėsmių – JAV atstovai aktyviai stengiasi „prastumti“ leidimus auginti genetiškai modifikuotas lašišas. Tiesa, kol kas EFSA dar aiškinasi, ar tai nekeltų pavojaus žmonių sveikatai.

Sveiko maisto nėra

EFSA Pesticizų rizikos vertinimo grupės vadovas biochemikas Hermanas Frontjė įspėjo, kad ir vadinamasis ekologiškas maistas nebūtinai yra ekologiškas. Mat kai kurie chemikalai, naudojami ekologiškiems augalams „pagerinti“, oficialiai nelaikomi pesticidais, tad žmonės mulkinami ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man iš tiesų nesvarbu, ar maistas pažymėtas kaip ekologiškas, ar ne. Manoma, kad bioproduktams auginti nenaudojami pesticidai. Bet tai netiesa. Yra kai kurie natūralūs junginiai, pavyzdžiui, junginiai su variu, kurie kartu su siera yra kone vieninteliai egzistuojantys organine forma. Jie yra gana toksiški ir kenkia aplinkai bei sėkmingai naudojami“, – paaiškino H.Frontjė.

REKLAMA

Ignas JAČAUSKAS

 

„Danone“ ryšių su visuomene vadovė Baltijos šalims Renatos Grikšelytės komentaras dėl straipsnio „Lobistų apetitas sargdina žmoniją“:

Norime atkreipti Jūsų dėmesį, kovo 8 d.  publikuotame straipsnyje „Lobistų apetitas sargdina žmoniją“ yra pateikiama netiksli ir portalo skaitytojus klaidinanti informacija apie įmonę „Danone“. Todėl siunčiame  komentarą į  straipsnio ištrauką:

REKLAMA

„EFSA sveikatos ir maistingumo pareiškimų vertinimo grupės vadovė Džulijana Klainer atskleidė, kad vartotojus bando mulkinti net labai populiarių prekių ženklų atstovai, pvz., prancūzų “Danone" ar vokiečių “Kinder", kurie buvo priversti atšaukti vartotojus klaidinančius teiginius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendrovei labai svarbu, kad su poveikiu sveikatai susiję teiginiai Europos Sąjungoje būtų reglamentuojami aiškiai ir išsamiai, tad pritaria ir nuo pat pradžių palaiko Reglamentą dėl sveikatingumo teiginių.

Teiginys „prancūzų „Danone“ [...], kurie buvo priversti atšaukti vartotojus klaidinančius teiginius“ yra klaidinantis (arba klaidinančiai interpretuotas/išverstas), nes įmonė nebuvo priversta atšaukti teiginių. Šiuo metu komunikacijoje naudojami “Danone" funkcinių produktų teiginiai atitinka galiojantį Reglamentą bei kitus teisinių aktų reikalavimus ir pereinamuoju laikotarpiu gali būti naudojami iki 2012 balandžio mėnesio.

Visi „Danone“ produktų teiginiai yra paremti klinikiniais tyrimais, kurie yra viešai skelbiami adresu www.studies.danone.com.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų