Dėl sumažėjusių pajamų, papildomų su išeitinėmis pašalpomis susijusių sąnaudų, didelių nusidėvėjimo ir amortizacijos sąnaudų šių metų pirmąjį pusmetį didžiausios šalyje telekomunikacijų bendrovės "Lietuvos telekomas" grupės grynasis pelnas siekė tik 1,2 mln. litų - net 97 proc. mažiau negu jos finansinis rezultatas pernai pirmąjį pusmetį (38,5 mln. Lt).
Lyginamasis grynasis pelnas (neįskaitant su darbuotojų išeitinėmis pašalpomis susijusių sąnaudų) pirmąjį pusmetį sudarė 16,8 mln. litų.
"Lietuvos telekomo" grupės pelnas, neatskaičius pelno mokesčio, pirmąjį pusmetį, palyginti su analogišku praėjusių metų laikotarpiu, sumažėjo 94,2 proc. - iki 2,8 mln. litų (lyginamasis pelnas, neatskaičius pelno mokesčio, buvo 18,4 mln. litų). Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį buvo gauta 49 mln. litų pelno.
Šių metų antrąjį ketvirtį "Lietuvos telekomo" įmonių grupė uždirbo tiek pat pajamų, kiek ir pirmąjį šių metų ketvirtį - 204 mln. litų. Palyginti su per tą patį praėjusių metų laikotarpį gautomis pajamomis - 492 mln. litų, šių metų pirmąjį pusmetį bendros įmonių grupės pajamos sumažėjo 17 proc. - iki 408 mln. litų. Tai lėmė ketvirtadaliu sumažėjusios pajamos iš fiksuoto telefono ryšio paslaugų.
Šių metų pirmąjį pusmetį EBITDA (pelnas, neatskaičius palūkanų, pelno mokesčio, nusidėvėjimo ir amortizacijos) buvo 198 mln. litų (tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu - 259 mln.), o faktinė EBITDA marža siekė 48,4 proc. (2002 m. - 52,6 proc.). Lyginamoji 2003 m. pirmojo pusmečio EBITDA (neįskaitant darbuotojų išeitinių pašalpų) buvo 213 mln. litų, o lyginamoji EBITDA marža sudarė 52,3 procento. Palyginti su tuo pačiu 2002 m. laikotarpiu, šių metų pirmąjį pusmetį lyginamoji EBITDA (neįskaitant bendrų su išeitinėmis pašalpomis susijusių 15,6 mln. litų išlaidų) sumažėjo 17,6 proc. - iki 213 mln. litų.
Komentuodamas šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus, "Lietuvos telekomo" generalinis direktorius Kjellis Ove Blomas (Chelis Ovė Blomas) nurodė: "Nors ir sumažėjo abonentų skaičius, mes sugebėjome išlaikyti aukštą EBITDA maržą. Antrąjį ketvirtį padidėjusios pajamos iš interneto ir duomenų perdavimo bei kitų paslaugų kompensavo pajamų iš fiksuoto telefono ryšių paslaugų sumažėjimą. Mes ir toliau imsimės veiksmų tam, kad didėtų bendrovės veiklos efektyvumas, taip pat pradėsime kelias rinkodaros akcijas, atsižvelgdami į skirtingas klientų grupes".
Antrąjį ketvirtį pajamos iš interneto ir duomenų perdavimo paslaugų bei kitų paslaugų (informacinių technologijų, telekomunikacijų bei silpnųjų srovių tinklų statyba ir t. t.) padidėjo atitinkamai 2,4 ir 44,9 procento. Tai kompensavo 4,2 proc. sumažėjusias pajamas iš fiksuoto telefono ryšio paslaugų.
Šių metų antrąjį ketvirtį, nors ir lėčiau, pagrindinių naudojamų linijų skaičius toliau mažėjo. Per balandį-birželį pagrindinių linijų sumažėjo 33 tūkst., o per sausį-kovą jų sumažėjo 43 tūkstančiais.
Palyginti su praėjusių metų to paties laikotarpio duomenimis, šių metų pirmąjį pusmetį pajamos iš fiksuoto telefono ryšio paslaugų sumažėjo 25,1 procento. Tai lėmė 204 tūkst. sumažėjęs pagrindinių naudojamų linijų skaičius (š. m. birželio 30 d. buvo 859 tūkst. linijų). Pajamos iš kitų paslaugų daugiausia didėjo dėl besiplėtojančios didžiausios "Lietuvos telekomo" antrinės įmonės UAB "Comliet" įmonių grupės veiklos, susijusios su telekomunikacijų ir silpnųjų srovių tinklų statyba bei priežiūra. Pajamų buvo gauta ir iš bendrovės antrinių įmonių - UAB Baltijos informacinių duomenų valdymo centro bei UAB "TietoEnator Consulting" - teikiamų informacinių technologijų infrastruktūros bei konsultavimo paslaugų. Šios bendrovės savo veiklą pradėjo 2002 m. birželį.
Pasirašius su mobiliojo ryšio operatoriais naujus tinklų sujungimo susitarimus, sumažėjo pokalbių, skambinant iš fiksuoto į mobiliojo ryšio tinklus, tarifai. Tai turėjo teigiamos įtakos pokalbių, skambinant iš fiksuoto į mobiliojo ryšio tinklus, srauto didėjimui bei pajamoms. Pirmosios pajamos buvo gautos ir iš didmeninių fiksuoto telefono ryšio paslaugų.
ADSL technologija paremtos paslaugos yra vienos sparčiausiai besiplėtojančių bendrovės paslaugų. 2003 m. pirmojo pusmečio pabaigoje iš viso buvo daugiau kaip 14 tūkst. ADSL paslaugų vartotojų. Prisijungimo prie interneto komutuojama linija paslauga naudojosi 32 tūkst. vartotojų.
Norėdama pagerinti struktūrinių padalinių veiklos efektyvumą, "Lietuvos telekomo" įmonių grupė toliau reguliavo darbuotojų skaičių. Per pirmąjį šių metų pusmetį sąnaudos, susijusios su darbuotojų išeitinėmis pašalpomis, sudarė 7 mln. litų. Iš viso darbuotojų sumažėjo nuo 4531 (š. m. sausio 1 d.) iki 4064 (š. m. birželio 30 d.). Iki šių metų pabaigos įmonių grupėje turi būti 3400 užimtų etatų (skaičiuojant visą etatą) (birželio 30 d. duomenimis, buvo 3913 užimtų etatų - skaičiuojant visą etatą). Todėl šių metų antrąjį ketvirtį "Lietuvos telekomo" įmonių grupė atidėjo 8,6 mln. litų būsimoms darbuotojų išeitinėms pašalpoms išmokėti.
Birželio 30 d. duomenimis, vienam visu etatu dirbančiam darbuotojui, susijusiam su fiksuotos telefonijos sritimi, teko 261 pagrindinė linija, prieš metus - 252 linijos.
Pirmąjį pusmetį bendros veiklos sąnaudos (tarp jų ir su išeitinėmis pašalpomis susijusios sąnaudos) sumažėjo 9,7 procento. Tai daugiausia lėmė sumažėjusios tinklų sujungimo sąnaudos.
Didelės nusidėvėjimo ir amortizacijos sąnaudos, sudarančios daugiau nei 40 proc. bendrų pajamų, ir toliau turėjo neigiamos įtakos bendriems bendrovės veiklos rezultatams. Palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šių metų pirmąjį pusmetį nusidėvėjimo ir amortizacijos sąnaudos sumažėjo 8,6 procento.
Pernai antrąjį ketvirtį "Lietuvos telekomas" pardavė įmonei "TietoEnator Oyj" 74 proc. UAB Baltijos telekomunikacijų konsultacinio centro akcijų (dabartinis pavadinimas - "TietoEnator Consulting") bei 40 proc. UAB Baltijos informacinių duomenų valdymo centro akcijų ir gavo 7 mln. litų pelno.
Šiemet sausį-birželį "Lietuvos telekomo" įmonių grupė iš viso skyrė 30 mln. litų investicijų (2002 m. - 109 mln. litų).
Birželio 30 d. bendras "Lietuvos telekomo" įmonių grupės turtas sudarė 1 mlrd. 754 mln. litų, o akcininkų nuosavybės vertė buvo 1 mlrd. 173 mln. litų. Nors buvo išmokėti 2002 m. dividendai, grynoji skola sumažėjo nuo 289 mln. litų (2002 m. gegužės 31 d.) iki 178 mln. litų (2003 m. birželio 30 d.). Grynosios skolos ir nuosavybės santykis buvo 15,2 proc. (2002 m. gruodžio 31 d. - 23,7 proc.). Šių metų rugpjūčio 29 d. bendrovė pasinaudos anksčiau termino išpirkimo teise ir išpirks 12 mln. litų vertės obligacijas, išleistas 2000 m. spalį.
Birželio 30 d. duomenimis, "Lietuvos telekomo" tinklo skaitmeninimo lygis buvo 89,7 proc. (2002 m. tuo pačiu laiku - 73,8 proc.). 100 Lietuvos gyventojų teko 24,9 pagrindinės linijos (prieš metus - 30,6 linijos). Per metus bendras naudojamų skaitmeninio visuminių paslaugų tinklo (ISDN) kanalų skaičius padidėjo beveik 13 proc. - iki 36 tūkst. 2003 m. birželio pabaigos duomenimis, per metus asimetrinių skaitmeninių abonento linijų (ADSL) padaugėjo daugiau nei dvigubai - iki 14 289. 2003 m. pirmąjį pusmetį "Lietuvos telekomas" padidino prisijungimo prie įmonės "TeliaSonera" tarptautinio interneto tinklo kanalo pralaidą ir dabar iš viso prisijungimo prie tarptautinio interneto tinklo kanalo pralaida yra 444 Mb/s.
AB "Lietuvos telekomas" netiesiogiai yra "TeliaSonera AB" antrinė įmonė. "Amber Teleholding A/S" (registruota Danijoje), kurios visos akcijos priklauso įmonei "TeliaSonera AB", priklauso 60 proc. AB "Lietuvos telekomas" akcijų. 2003 m. birželio 30 d. duomenimis, Lietuvos valstybei priklauso 9,03 proc. bendrovės akcijų. Nuosavos akcijos (4,67 proc.) priklauso "Lietuvos telekomo" antrinei įmonei UAB "Lintkom".
ELTA