"Mes turime išlaikyti Rusiją demokratijos kelyje ir jai tai nuolat priminti. Žinau, niekas nemėgsta, kai jiems pamokslaujama, tačiau jei sutariame dėl bendrų vertybių ir principų, turime jų laikytis. Abipusiškumas yra mūsų švyturys", - forumo dalyviams sakė premjeras.
Kritiškoje, daugiausia ES santykiams su Rusija skirtoje kalboje Lietuvos premjeras pabrėžė, kad bendradarbiavimas su Rusija yra "reikalingas ir būtinas", o Lietuva "siekia išlaikyti gerus kaimyninius santykius su Rusija". Tačiau racionalūs principai bendradarbiavime turi būti paremti bendromis vertybėmis, tokiomis kaip demokratija, teisinė valstybė, žmogaus teisės, gera kaimynystė ir pagarba mažumoms, sakė premjeras.
Tuo tarpu "neproporcingas prezidento galių padidinimas, suvaržyta žiniasklaidos laisvė, politizuota "Jukos" byla, auganti "galios" struktūrų įtaka vyriausybėje, neišspręstas konfliktas Čečėnijoje, nuolatiniai žmogaus teisių pažeidimai, manipuliavimas energetikos ištekliais, didėjantis specialiųjų tarnybų dėmesys kaimyninėms valstybėms, mįslingos neišspręstos nužudymų bylos ir, galiausiai, neseniai prezidento Vladimiro Putino pasakyta kalba Miunchene - visa tai pateikia daugiau klausimų nei atsakymų, kurie kartu atveria mūsų akis", išreiškė nerimą ministras pirmininkas.
G. Kirkilas ekonomikos forume priminė, kad Lietuva aktyviai dalyvauja rengiant naują ES ir Rusijos Partnerystės ir bendradarbiavimo sutartį. Tačiau jis pabrėžė, kad susitarime turi būti atsižvelgta į visų ES valstybių narių interesus ir išreiškė viltį, kad kliūtys, neleidžiančios sutarti dėl derybų mandato ir pradėti derybas netrukus bus pašalintos. Premjeras turėjo galvoje Rusijos draudimą importuoti Lenkijos mėsos gaminius ir nutrauktą naftos tiekimą Lietuvai. G. Kirkilas išreiškė viltį sulaukti daugiau ES partnerių paramos sprendžiant šiuos klausimus.
Europos Sąjungos valstybes G.Kirkilas ragino kalbėti energetiniais klausimais su Rusija "vienu balsu", nes pastaruoju metu vieningos ES energetikos politikos stoka tampa viena opiausių ES politinių problemų. "Iš tiesų keista, kad Rusija kelis dešimtmečius, net vykstant šaltajam karui, niekada nekėlė tokių abejonių savo patikimumu kaip dabar", - sakė G.Kirkilas
Savo kalboje Lietuvos ministras pirmininkas taip pat kritikavo Rusijos pozicijas Kaliningrado srityje, kuri daugiau traktuojama kaip tranzito regionas, neatsižvelgiant į jos vidaus plėtrą ir galimybes integruotis į regioną. G. Kirkilas paragino Rusiją spręsti savo politines ir ekonomines problemas ir išreiškė viltį, kad šalis pasinaudos šiuo kvietimu ir "unikalia galimybe" kurti glaudesnį bendradarbiavimą su ES.