• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos dvaruose – didingos praeities dvasia

Jeigu nusibodo keliones po užsienį arba joms jau išnaudojote atostogų laiką, daug kas paliudys, kad savaigalį bus puiki vienos dienos kelionė, skirta pasivaikščiojimui po kokį nors senąjį Lietuvos dvarą. Nesigailėsite! Nes tikriausiai pastebėjote, kad  svečioje šalyje apžiūrite kad ir menkiausius pilių griuvėsius, o štai prisiliesti prie savo pačių senovės vis nerandame laiko... Tad jei artėjant savaitgaliui vaikai zyzia pramogų, o ir patys norite paganėdinti savuosius jausmus ir akis, verčiau vietoje vandens parko pasirinkite kelionę... į praeitį! Juk Lietuvoje, kad ir kurion pusėn trauksi, vis privažiuosi kurį nors dvarą...

REKLAMA
REKLAMA

Dvaras, skendintis tulpių žieduose

Pavargusiems nuo miesto triukšmo tikra atgaiva taps pasivaikščiojimas po Burbiškio dvarą, esantį Radviliškio rajone. Čia galima ne tik pamatyti istorinių meno vertybių, bet ir pasigrožėti puikiai prižiūrimu parku, kuriame kiekvieną pavasarį pražįsta per 400 veislių tulpių. Gražiausia Burbiškio dvare būna gegužės mėnesį, kai visas parkas skendi įvairiaspalviuose kvapiuose žieduose. XIX a. pabaigoje įrengtame parke romantišką atmosferą pabrėžia skulptūros ir statulėlės. Vos įsukus pro didingus vartus pasitinka Liūtų tiltas ir jį puošiančios skulptūros, didingus laikus mena poeto Adomo Mickevičiaus, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto paminklai. Įspūdingai čia atrodo ir vandens telkiniai, sujungti į unikalų penkiolikos salų tinklą. Dvaro pastatai sudaro didelį uždarą kiemą, todėl primena tvirtovę. Rūmų verandoje įrengta dvaro istorijos ekspozicija. Norintieji dvare gali apsistoti ir ilgesniam laikui, mat atstatytame rūmų svečių flygelyje įrengti svečių namai, o dvaro ledainėje – pobūvių salė.

REKLAMA

Apsilankyti Burbiškio dvare, kuris įsikūręs Burbiškio km., Radviliškio r., galima antradieniais–sekmadieniais nuo 9 iki 17 val. Bilieto kaina suaugusiems 6 Lt, moksleiviams, studentams, neįgaliesiems – 3 Lt.

Palangos Gintaro muziejus – dvaro rūmuose

Į Palangą daugelis važiuoja padrybsoti paplūdimyje, o vakarais, kaip didžiausią pramogą, renkasi slampinėjimą J.Basanavičiaus alėja. Tačiau kurorte yra nuostabus kampelis, kuriame užsimiršta kasdienės problemos, o uodžiant pušų ir maumedžių kvapą, akimis glamonėjant nuostabius rožynus galima suabejoti, ar tikrai esi Lietuvoje. Tai grafo Felikso Tiškevičiaus įkurtas Palangos dvaras,  kurio puošmena – puikiai sutvarkyti rūmai ir kruopščiai prižiūrimas botanikos parkas. Viename gražiausių Lietuvos dvarų rūmų šiuo metu įsikūręs Gintaro muziejus. Susipažinti su gintaro istorija, jo prekybos keliais ir apdirbimo subtilybėmis galima net penkiolikoje salių. O bene didžiausią įspūdį palieka gintaro inkliuzų kolekcija. Inkliuzuose tarsi užkonservuoti prieš keliasdešimt milijonų metų gyvenę gyvūnai, augę augalai. Čia galima pamatyti roplio išnarą, uodų spiečių viename gintaro gabalėlyje, net skruzdėlių karo ar vorų medžioklės scenų.

REKLAMA
REKLAMA

Apžiūrėti Gintaro muziejų iki gegužės 30 d. galima antradieniais-šeštadieniais nuo 11 iki 17 val. (vasarą – nuo 10 iki 20 val), sekmadieniais, valstybinių švenčių išvakarėse iki 16 val. (vasarą iki 19 val.)  Gintaro muziejaus adresas – Vytauto g. 17, Palanga, tel. (8-460) 53 501.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Renavo dvaras – Žemaitijos puošmena

Vienas įdomiausių ir geriausiai išsilaikiusių dvarų šiaurės Žemaitijoje – Renavo dvaras. Lankydami šiuose kraštuose gyvenančius giminaičius nepagailėkite šiek tiek laiko užsukti į Mažeikių rajone, Renave, esantį Oginskių didikams priklausiusį dvarą. Botanikai ir istorikai sako, kad Renavo dvaras buvo Žemaitijos puošmena ne tik XIX a., bet ir mūsų dienomis, o jo parkas - vienas geriausiai sutvarkytų visoje Lietuvoje. Jį supa Varduvos upė, todėl labai smagu pasivaikščioti paupiu, o iš rūmų terasos atsiveria fantastiški upės vingiai. Turtinga ir Renavo parko augalija. Tik čia pamatysite storiausią Lietuvoje eglę, kurios skersmuo mums ties krūtine siekia per 1,20 m. Ne tik vaikai, bet ir suaugusieji galės pasigrožėti Veimutine pušimi, kanadine cūga, geltonžiedžiu kaštonu, buku ar daugybe drebulių vienoje vietoje.

REKLAMA

Išvaikščioję visą parką, pakvėpavę tyru oru, pasėdėję ant išlikusių akmeninių suolų, būtinai apžiūrėkite ir dvaro rūmus. Juose veikia įdomi ekspozicija, atspindinti Lietuvos dvarų kultūrą. Pamatysite, kokias baldais buvo apstatytos prabangios didikų menės ir miegamieji, kokios puošmenos kūrė jų namų jaukumą. Antrajame aukšte rengiamos dailės, keramikos, tautodailės, medžioklės trofėjų ir kt. parodos.

REKLAMA

Pasižvalgyti po Renavo rūmus galima trečiadieniais–sekmadieniais nuo 10 iki 18 val. Bilieto kaina: suaugusiems – 3 Lt, vaikams – 1 Lt. Renavo dvaro adresas –  Renavas, Mažeikių r., tel. (8-443) 43 668.

Panemunės dvarai

Daugelis Vidurio Lietuvos gyventojų į Klaipėdą įpratę vykti automagistrale Vilnius–Kaunas–Klaipėda. Taip pajūrį pasieksite greičiausiai, tačiau norėdami pasigrožėti gamta, pamatyti senovę menančias pilis ir išlikusius dvarus, nuo Kauno važiuokite senuoju keliu, vingiuojančiu panemune. Ir būtinai stabtelkite pasigėrėti nuostabiais nuo Seredžiaus ir Veliuonos piliakalnių atsiveriančiais vaizdais į Nemuną, užsukite į, deja, tik dvi beišlikusias pilis – Raudonės ir Gelgaudo (arba Panemunės Vytėnų). O Raudondvario miestelyje pasižvalgykite po dvarą, kuriame iki šių dienų išlikusi XVII a. statyta oranžerija, liokajaus namas, arklidės, ūkvedžio namelis, du svirnai, ledainė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskutinė maršruto “Panemunės pilys” stotelė – Jurbarkas. Čia galima užkopti į piliakalnį, pasivaikščioti plačiomis karališkojo parko alėjomis, užsukti į muziejų. Dvaro viduje nustebins puošnios medžio detalės, išsaugotos drožinėtos lubos.

Ekskursiją “Panemunės pilys” rengia daugelis kelionių organizatorių. Vienam žmogui tokia kelionė kainuos apie 30 Lt. Subūrę draugų ar kolegų kompaniją mokėsite už gido paslaugas ir autobuso nuomą. Tai jums atsieis apie 1500 Lt.



Užutrakio grožybės

REKLAMA

Puikių vietų, kuriose galima prisiliesti prie Lietuvos didikų dvasios, yra ir aplink sostinę. Nuostabi natūralios gamtos, susipynusios su senovinio parko augmenija, panorama atsiveria Užutrakio dvare. Nuo rūmų baliustrados kvapą gniaužia Galvės ežero platybių ir Trakų pilies vaizdai. Didingai stūksančių dvaro rūmų parke kadaise buvo per dvidešimt tvenkinių, pasivaikščiojimo takus puošė marmurinės skulptūros, išpuoselėti geometriniai gėlynai, fontanai – deja, tuos laikus šiandien mena tik jų liekanos, tvenkiniai baigia apželti, tačiau romantiška nuotaika dar neišsivadėjusi ir traukia tiek lietuvius, tiek užsieniečius.

Užutrakio dvaro, Užutrakio g., Trakai, pastatus galima apžiūrėti iš išorės ir vidaus nemokamai. Iš anksto užsisakius vedamos ekskursijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų