• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos ekonomika kitais metais toliau augs. Tačiau infliacija, arba prekių ir paslaugų brangimas bus bus spartesnis nei darbo užmokesčio augimas. 

Lietuvos ekonomika kitais metais toliau augs. Tačiau infliacija, arba prekių ir paslaugų brangimas bus bus spartesnis nei darbo užmokesčio augimas. 

REKLAMA

Pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje taip prognozavo Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Jis prognozavo, kad kitais metais Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 1,3 proc., o šiemetinis augimas sudarys 2,5 proc.

Pasak valdybos pirmininko, mūsų šalyje ir toliau darbo rinka bus palanki darbuotojams, nes vidutinis darbo užmokestis pastebimai didės (9,1 proc.). Vis dėlto toliau augs ir kainos (9,5 proc.).

„Lietuvos ekonomika akistatoje su viena kitą sekusiomis krizėmis demonstruoja didesnį atsparumą, nei daugelis tikėjosi.

Nors neapibrėžtumas vis dar tebėra labai didelis, įvertinę palankias dirbantiesiems tendencijas darbo rinkoje, teigiamą sprendimų dėl biudžeto poveikį, energijos išteklių kainų raidą, pagerinome ūkio plėtros prognozes“, – sako G. Šimkus.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, ekonomikos stabilizacija yra trapi, o rizikų balansas – neigiamas, t. y. yra didesnė tikimybė, kad ateityje ekonomikos raidos prognozės gali būti sumažintos, nei padidintos.

REKLAMA

Didžiausią neapibrėžtumą pirmininkas siejo su išorės aplinka – pasaulio ekonomikos raida kol kas pranoksta lūkesčius, tačiau jos perspektyva blogėja. Rusijos karas prieš Ukrainą tebėra didžiausią riziką pasaulio ekonomikos raidai keliantis veiksnys.

Karo veiksmai, įvedamos sankcijos ir atsakas į jas tebedaro reikšmingą įtaką pasaulinėms žaliavų, ypač energijos ir maisto, kainoms ir jų kintamumui.

REKLAMA
REKLAMA

Nors energijos kainų šokas turėjo reikšmingą neigiamą poveikį, ekonomika tebeauga. Pastebima pirmųjų ženklų, leidžiančių tikėtis, kad patirsime tik gana nedidelį ekonomikos sąstingį 2022–2023 m. sandūroje.

Pavyzdžiui, tris mėnesius iš eilės nebemažėja apdirbamosios gamybos pardavimai. Įvertinus kainų poveikį, pastaraisiais mėnesiais reikšmingiau nesumažėjo ir mažmeninės prekybos bei statybos pardavimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekonominės padėties reikšmingesnio pablogėjimo taip pat nerodo tiek verslo, tiek namų ūkių pasitikėjimo rodikliai. Pastarieji spalio–lapkričio mėn. netgi reikšmingai pagerėjo. Tam įtakos turėjo ir paskelbta informacija apie priemones viešosiomis lėšomis švelninti energijos kainų šoką.

Padėtis darbo rinkoje tebėra palanki dirbantiesiems – jų poreikis tebėra itin didelis, o vis augantis užimtųjų skaičius trečiąjį ketvirtį buvo net 5,5 proc. didesnis nei praėjusių metų pabaigoje.

REKLAMA

Taip sparčiai užimtumui augti sąlygas sudarė reikšmingai padidėjusi darbo jėga, kuri didėjo tiek dėl padidėjusio darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus, tiek dėl aukštesnio aktyvumo lygio.

Pastarasis šių metų trečiąjį ketvirtį pakilo iki aukščiausio lygio nuo duomenų skelbimo pradžios. Darbingo amžiaus gyventojų skaičių daugiausia padidino reikšmingai išaugęs imigrantų skaičius.

Per šių metų sausio–lapkričio mėn. į Lietuvą atvyko beveik 52 tūkst. asmenų daugiau, nei iš jos išvyko.

REKLAMA

Daugiausia tai Rusijos sukelto karo pabėgėliai iš Ukrainos. Dėl to į Lietuvos darbo rinką įsiliejo 25 tūkst. šių asmenų – tai sudaro beveik 2 proc. Lietuvos darbo jėgos ir prisideda prie įtampos darbo rinkoje mažinimo.

Prognozuojama, kad šiemet darbo užmokesčio augimas sudarys 12,8 proc. (rugsėjo mėn. prognozė buvo 12,7 proc.), o kitąmet sieks 9,1 proc. (rugsėjo mėn. prognozė – 6,3 proc.).

Jei neįvyks netikėtų sukrėtimų žaliavų rinkose, metinės infliacijos pikas liks praeityje. Numatoma, kad, stiprėjant aukštesnės palyginamosios bazės efektui, sumažėjusių žaliavų kainų ir slopstančių tiekimo grandinių trikdžių poveikiui, metinė infliacija ir toliau turėtų mažėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiausią įtaką infliacijai šiais metais daro energijos išteklių kainos. Numatoma, kad kitais metais energijos kainų augimas reikšmingai nuslops, o pagrindinis infliaciją lemiantis veiksnys bus maisto kainos.

Atsižvelgiant į tai, prognozuojama, kad bendroji infliacija šiemet sudarys 18,9, o kitais metais ji sumažės iki 9,5 proc.

Estijoje vidutinis atlyginimas “ant popieriaus” 50 euru mažesnis. I rankas - 200 euru didesnis negu Lietuvoje. Konservatoriai be sentimentų apvagineja eilinius zmones.
Dabar jau lietuvai bus sakes nebus is ko moket pensiju viskas bus brangu ,zmones prades vogt is parduotuviu viskas dar isbrangs pvzdz Norvegijoj pensijos 2tukstanciai euru,o pas mus daro taip kad zmones greiciau ismirtu nereikes pensiju moket,ot parazitai tie konservai kad jie gala gautu nerinkt tokiu vagiu
Vakar per žinūas pasakė kad LT daugiausiai skirs energetikos kompensacijoms. Tai melas. Nes kompensuoja ne mums, o įmonėms viršpelnius. Kainos biržose elektros kritę iki 17-19cnt, o mūsų vyriausybė kompensuos įmonei nuo 30cnt iki 50cnt. Kad jie gautų kažkokį kosmosą, po 50cnt, kai perka už 17cnt. Matyt paskui galimai dalinasi tais pinigais su Igničiu. Tai atrodo kaip amžiaus afera. Kalbėjo seimo nariai apie tai iš opozicijos, ir dabar užtilo kažkodėl..Gal susitarė..? Tai MANO NUOMONĖ!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų