Mažieji Lietuvos vyndariai piktinasi, kad valstybė sukūrusi tokią barjerų sistemą pagal kurią tapti legaliu, įsigyti licenciją ir pardavinėti savo vyną jiems neįmanoma. Esą pagal egzistuojančią tvarką butelis vyno pabrangtų gerokai virš dešimties eurų
Vilnietis Alvydas Kunavičius savo vyną gamina čia pat – namuose. Supilsto jį – taip pat. Dezinfekavęs virtuvę imasi butelių. Jeigu norėtų būti legalus, taip daryti negalėtų. Esą privalėtų turėti didelę patalpą, kurios viename ruože galėtų tik spausti, kitame tik plauti, dar kitame – vyną fermentuoti. Tačiau dabar paprastai – viską daro tiesiog švariuose savo namuose.
„Gaminu iš uogų, tas, kurias pats išsiauginu, tarkim, iš juodųjų serbentų, iš vyšnių. Iš obuolių“, ds – pasakojo vyndarys.
Tačiau, nors uogų būtų ir daugiau, vilnietis sako vyno darantis nedaug – iki šimto litrų per metus. Tik savo šeimos reikmėms.
„Parduoti mes paprasčiausiai jo negalime, kadangi pagal galiojančius įstatymus arba turi gauti licenciją vyno gamybai, kas yra pakankamai brangu labai daug reikalavimų, arba tiesiog mes galim tiesiog gaminti savo šeimos reikmėm“, – aiškina A. Kunavičius.
Ir ne tik licencijos norint parduoti reikia. Gaminant kad ir nedidelį kiekį, kiekvieną partiją būtina patikrinti laboratorijoje.
Tuo metu Kėdainių rajone gyvenantis Erikas Augustinavičius džiaugiasi, kad jau pusmetį yra legalus. Tiesa, jis gamina ne vyną, o midų. Tačiau, ar lengva buvo gauti licenciją?
„Reikalavimai gan dideli. Grubiai tariant, tai yra tas pats kas didelė gamykla visi tie patys reikalavimai tiktai, kad viskas yra mažesnės apmintys. O daugiau ir visi technologiniai reikalavimai ir patalpom, ir įrangai lygiai tas pats, kas didelei gamyklai“, – pasakoja midaus gamintojas.
Midaus gamyba, pasak vyriškio, jam daugiau malonumas, šeimos tradicija. Tačiau kaimo turizmu užsiimantis kėdainiškis pamanęs, kad midus ir turizmas gali vienas kitą papildyti.
Apie tai, su kokias sunkumais susiduria Lietuvos vyndariai, siekdami realizuoti savo produkciją, žiūrėkite TV3 reportaže.