Užterštumas oro masėmis atkeliauja ir iš kitų kraštų, ypač iš karo ir gaisrų kamuojamo Ukrainos regiono.
Tarsi dūmuose dieną atrodo paskendęs Kaunas. Ir tai ne gaisras, ten jau net plika akimi matoma oro tarša kietosiomis dalelėmis. Ji jau kelias dienas viršija normas ir vis dar auga.
„Jei norma yra 50 mikrogramų kubiniame metre, tai šiuo metu Kaune koncentracijos siekia 130–140, tai praktiškai tris kartus viršytų normą“, – teigia Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Vilma Bimbaitė.
Oro taršos žemėlapis atskleidžia, kad blogiausia situacija – Kaune, Kėdainiuose ir Šiauliuose, didelė kietųjų dalelių koncentracija fiksuojama ir Vilniuje, Panevėžyje, Jonavoje. Oro tarša jau didėja ir Žemaitijoje. Specialistai vardija ir priežastis.
„Teršalų pernaša iš kitų šalių, tai iš pietryčių atkeliauja oro masė nešvari, nuo Ukrainos, kur dega miškai, žolė, Pakaspijo regione yra ekstremaliai sausa ir, aišku, kariniai veiksmai prisideda“, – aiškina V. Bimbaitė.
Prisideda ir vietinė tarša – statybos darbai, automobiliai, ypač žvyruotais keliais dundančios sunkiasvorės mašinos ir net javapjūtė.
Tad Kaune gatvėmis vis dažniau zuja „Kauno švaros“ automobiliai, laistantys dangą. Taip bandoma pažaboti taršą
„Ji augo jau nuo praeitos savaitės. Mes tą stebėdami, jau pradėjom pagal užsakymus laistyti pagrindines miesto gatves ir kurį laiką dar pavyko suvaldyti tą taršą“, – sako Aplinkos apsaugos skyriaus specialistė Jurga Pakrosnienė.
Bet dabar jau ir tai nebegelbsti. O praeiviai sako, kad jie kol kas neigiamo poveikio sveikatai nejaučia. Nors labiausiai erzina dulkes keliantys statybos darbai:
„Jau iš tos pusės lango tai negaliu atidaryt, nes, kol nesibaigs darbai, beviltiška, nes mašinos sunkios veža sunkius krovinius.“
„Aš sode gyvenu, tai išeini į orą, pavėsis, medžiai – visai kitkas.“
„Kai dirba, tai taip, saulė, karšta, lietaus nėra. Man tai nieko, kad kvėpavimui, aš turiu alergiją, bet kol kas nejaučiu.“
O sveikatos specialistai įspėja, kad tokia rekordinė tarša kietosiomis dalelėmis itin pavojinga sveikatai.
„Vyresnio amžiaus žmonėms, mažamečiams vaikams, asmenims, kurie serga lėtinėmis ligomis, astma, plaučių ligos, širdies, kraujotakos sutrikimai. Tad šioms grupėms reikėtų vengti buvimo lauke“, – teigia Visuomenės sveikatos centro specialistė Agnė Sabaliauskienė.
O jei neįmanoma, tuomet dėvėti burną ir nosį dengiančias kaukes. Specialistai sako, kad oro tarša Lietuvoje ims mažėti savaitės pabaigoje.