Keturmetė Patricija iš Alytaus vėjaraupiais serga ketvirta para. Žali taškeliai ant kūno mergytei visai nepatinka, o labiausiai erzina bėrimai galvoje.
„Pirmiausia vėjaraupių tai mes nepastebėjom. Mes nuėjom pas močiutę į svečius, močiutė panikoj, sako – spuogelis“, – sako Patricijos mama Inga.
Jaunoji alytiškė neabejoja – vėjaraupiais pasidalijo draugas iš darželio.
Patricijos mama džiaugiasi, kad dukra vėjaraupiais persirgs vaikystėje, mat pati užsikrėtė jau 11–oje klasėje ir iki šiol ligą prisimena kaip tikrą košmarą.
„Suaugusiam yra katastrofa. Kai aš persirgau, pas mane ant kūno atsirado randų, su kuriais jaunystėj kovoti buvo siaubinga. Aišku, dabar užaugau, tie metai, nėra problemos. Bet jaunystėj jie žiauriai mane nervino“, – pasakoja moteris.
– Geriausia buvo, kad nesikasė. – Taip, nes dar nemoka kasytis. Gydėm žaliu flomasteriu. Yra putos, kurios brangios pakankamai, bet pagal efektą galiu sakyt, kad nieko visiškai nelemia, geriau tuo senu, įprastu, žaliuoju būdu.
Šiuo metu Lietuvoje, o ypač didmiesčiuose, vėjaraupių sukeliamą niežėjimą, pakilusią temperatūrą kenčia ne vienas. Užkrečiamųjų ligų specialistai skelbia prasidėjusį vėjaraupių sezoną.
„Šiais metais jau registruota apie 7 tūkstančius susirgusiųjų. Vėlgi didžioji dalis tai yra vaikai. Per praėjusius metus sergamumo skaičius buvo mažesnis“, – teigia ULAC imunologė Daiva Razmuvienė.
„Stebimas padaugėjimas vėjaraupiais sergančių, vaikų, daugumoj nuo 1 iki 4 metų, na ir tiesiog daržely užsikrėtus vienam, praktiškai visa grupė suserga“, – prideda šeimos gydytoja Simona Dikšienė.
„Kartais girdime iš jaunų tėvelių, kad vėjaraupiai yra lengva liga, organizuojami vėjaraupių vakarėliai, vaikai sveiki vedami pas sergantį vaiką, kad jie užsikrėstų ir prasirgtų. Taip, tai yra didžiulė rizika, taip elgtis neatsakinga ir tikrai nederėtų“, – papildo D. Razmuvienė.
Ir netrukus medikai paaiškina, kodėl. Pasirodo, štai tokių baisių ligos komplikacijų, kai kūnas nusėtas vien šašais, gali pasitaikyti vienam iš 100.
„Komplikacijos dažniausiai yra pūlingos, tai reiškia tiesiog prie viruso prikimba bakterinė infekcija. Tai gali supūliuoti bėrimai, gali pasireikšti ausies pūlingas uždegimas, galvos smegenų, gali plaučių uždegimas“, – sako S. Dikšienė.
Kasmet Lietuvoje vėjaraupiais suserga daugiau nei 15 tūkst. žmonių, daugiausia vaikai. Virusas esą galėtų būti valdomas, jei žmonės skiepytųsi, tačiau dauguma į vėjaraupius žiūri atsainiai.
Šiuo metu skiepo kaina siekia maždaug 50 eurų.
Skaičiuojama, kad pernai vėjaraupiais užsikrėtė 16 tūkst. žmonių, tai kone 3000 daugiau nei užpernai.
Plačiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.