Prieš du mėnesius vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pranešė, koks likimas numatytas Viešojo saugumo tarnybai. Organizacijai, kuri malšina riaušininkus ir kalinius, yra atsakinga už tokių atvejų suvaldymą, kur policija nepajėgi, o kariuomenės pasitelkti dar negalima.
„VST funkcijų peržiūra parodė, kad unikalių funkcijų VST neatlieka“, – dar balandžio mėnesį sakė A. Bilotaitė.
Balandžio pradžioje ministrė paskelbė, kad VST bus jungiama prie policijos. Tačiau praėjus dviem mėnesiams vis dar tyla.
„Šiuo metu įstatymų projektai yra derinami tarpinstituciniu lygmeniu ir labai tikiuosi, kad artimiausiu metu bus pristatyti Vyriausybėje ir Vyriausybė priims sprendimus“, – sako A. Bilotaitė.
Bet dalis politikų tiek valdančiųjų, tiek opozicijos įsitikinę – dėl šios pertvarkos Seime laukia didelis mūšis, nes tokiems sumanymas pritaria ne visi. Didžiausia problema yra ta, kad VST karo atveju atsidurtų kariuomenės sudėtyje, o pagal tarptautines konvencijas policijos pareigūnai kariauti negali. Taigi, kritikai sako, kad karo Ukrainoje akivaizdoje, silpninama Lietuvos gynyba.
„Niekaip nesuprantu, kam gali ateiti tokia mintis, sunaikinti pagrindą, ant kurio šiandien galime priimti sprendimus, kai yra ekstremali situacija. Nu nežinau, tikrai nėra sveikas sprendimas“, – sako „Vardan Lietuvos“ frakcijos narys Algirdas Stončaitis.
Skeptiškai į pertvarką žiūri ir Bilotaitės bendražygiai konservatoriai.
„Jeigu yra kažkas ne taip su institucijos galimybėmis ir funkcijų vykdymu, tas gali būti, tai stiprinkime pačią instituciją. Galbūt kažkokias funkcijas, labiau giminingas su kitų institucijų vykdomomis funkcijomis galima sujungti, bet išsigryninti ir stiprinti pačią instituciją, o ne ją galbūt transformuoti, reformuoti ir integruoti“, – teigia Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Buvęs kariuomenės vadas, NSGK narys Arvydas Pocius tikina, jog reformai reikalinga vieša diskusija.
„Reikalinga tikrai vieša diskusija, reikia apie tai kalbėtis, o ne patyliukais kažkur ruošti dokumentus ir pervesti juos į Lietuvos policiją. Tikrai to neturėtų būti“, – teigia A. Pocius.
Ministrė sugalvojo, kad išvengtų Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto kritikos, ji šį klausimą adresuos kitur.
„Pagal visą logiką turėtų tai būti Teisės ir teisėtvarkos komiteto kompetencija ir jie turėtų būti pagrindinis komitetas“, – sako A. Bilotaitė.
Arvydas Pocius pateikė ir kitą pavyzdį – kai 2014 m. Kryme pasirodė žalieji žmogeliukai. Anot buvusio kariuomenės vado, pagal konvencijas, kariuomenė negali būti pasitelkiama prieš neaiškių, ginkluotų žmonių grupę. O policija tokių pajėgų tiesiog neįveiktų. Tokiais atvejais ir būtų naudojami VST būriai.
„Tas argumentas, kad Viešojo saugumo tarnyba privalo išlikti ginkluotų pajėgų dalimi yra mūsų principinė, mūsų tikslas yra sustiprinti šitas funkcijas, kad VST galėtų dar geriau vykdyti ir tikrai šiame geopolitiniame kontekste, mes matome, kad reikalingi ir tam tikri pokyčiai, sustiprinant funkcijas“, – teigia A. Bilotaitė.
Savo salvę kovoje dėl tarnybos likimo iššovė ir pati VST. Tiksliau pertvarkai nepritarianti jos dalis. Į ministeriją iš tarnybos buvo išsiųsta oficiali pozicija, kurioje rašoma, kad prijungimas prie policijos prieštarauja ir pažeidžia tarptautinius Lietuvos įsipareigojimus bei konvencijas. Be to, maždaug trečdalis pareigūnų gali išeiti iš tarnybos. Nors laikinasis VST vadas Arūnas Paulauskas susijungimą palaiko. Sako, kol jis atostogavo, raštą išsiuntė jo pavaduotojas.
„Iš esmės parodo tai, kad tarnyboje yra skirtingos nuomonės, kas gerai, kad tarnybos žmonės gali laisvai reikšti savo nuomonę ir tai nėra paslaptis, nėra slepiama, kad dalis tarnybos pareigūnų palaiko pokyčius ir yra dalis, kuri tų pokyčių nenori, tai rašte tai buvo ir atspindėta“, – teigia A. Paulauskas.
A. Paulauskas VST vadu paskirtas laikinai, jis yra policijos generalinio komisaro pavaduotojas. Seimo opozicija kaltina jį, policijos komisarą Renatą Požėlą ir Agnę Bilotaitę VST tarnybos naikinimu.
„Jau tas vaikšto gyvas folkloras, kad čia iš karto perrengs į policijos uniformą, įsodins į patrulinius automobilius ir lieps patruliuoti. Tai tikrai taip nevyks, kaip žinia tarnyba net ne naikinimą ir net nereorganizuojama. Iš esmės keičiasi tarnybos pavadinimas ir keičiasi tarnybos pavaldumas“, – aiškina laikinasis VST vadas.
Jau dabar VST pareigūnus, kurie apmokyti saugoti strateginius objektus ir malšinti riaušininkus, galima išvysti kartu su policijos pareigūnais patruliuojant gatvėse, ar tiesiog stabdant mašinas reiduose. Bet, anot A. Paulausko, tai padeda socializuotis su žmonėmis. Esą nebūdami gatvėse VST pareigūnai prarado įgūdžius, kaip bendrauti su žmonėmis. O tai ir yra vienas iš planuojamų pokyčių tikslų.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.