Viena rimčiausių su narkotikais susijusių problemų Lietuvoje – augantis sintetinių narkotikų vartojimas.
Tai pažymima JT Tarptautinis narkotikų kontrolės biuro ataskaitoje.
Specialistai teigia, jog draudžiamos prekės narkotikų vartotojams yra tiekiamos nelegalių gamintojų pačioje šalyje, o sintetinio narkotiko ekstazio į Lietuvą įvežama kontrabanda daugiausia iš Olandijos.
Ataskaitoje pažymima, kad be sintetinių narkotikų ekstazio ir amfetamino, Lietuvoje labai paplitusios ir kanapės.
Beje, amfetaminą nusikaltėliai kontrabanda gabena į Norvegiją, Švediją, o pastaruoju metu – ir į Islandiją.
Lietuva, kartu su Latvija, Estija, Čekija bei Vokietija, nurodoma kaip metamfetamino gamintoja ir pažymima kaip šalis, informavusi apie nelegalių sintetinių narkotikų gamybos laboratorijų sunaikinimą.
Ekspertai iš užsienio atkreipia dėmesį, jog Lietuvoje piktnaudžiaujama receptiniais vaistais. Štai, pavyzdžiui, iš Lietuvos į Skandinaviją ir toliau kontrabanda gabenami raminamieji vaistai rohipnolis (jų prekinis pavadinimas – „Flunitrazepam“).
„2004 metų apklausos duomenimis, Lietuvoje beveik kas penktas žmogus nors kartą gyvenime buvo bandęs raminamųjų vaistų. Tai nėra rodiklis, parodantis priklausomybės mastus.
Moterys vidutiniškai 2 kartus dažniau nei vyrai naudoja raminamuosius vaistus. Su amžiumi jų vartojimas taip pat didėja: jei tarp jaunų žmonių (15–24 m.) jis sudaro 1 proc., tai 55–64 m. amžiaus grupėje vartojimas siekia 18 proc.“, – aiškina Narkotikų kontrolės departamento direktorė Audronė Astrauskienė.
Pabrėžiama, kad net tada, kai pacientai vaistus vartoja nurodžius gydytojui, pasitaiko atvejų, kada juos vartoja ilgesnį laiką ar didesnėmis dozėmis ir taip palaipsniui prie jų pripranta.