Lietuvoje ore padidėjus kai kurių radioaktyvių medžiagų koncentracijai, šalies specialistai ėmė domėtis kaimyninėse valstybėse atliekamų radiologinių tyrimų rezultatais.
Kaip BNS antradienį sakė Aplinkos apsaugos agentūros Radiologijos skyriaus vedėja Beata Šilobritienė, prašant pasidalinti tyrimų rezultatais kreiptasi į Latvijos, Estijos ir Baltarusijos kolegas. Su Rusijos specialistais, anot jos, jau anksčiau susisiekė Lietuvos valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI).
Aplinkos apsaugos agentūros Radiologijos skyriaus laboratorija, pirmadienį išanalizavusi balandžio 17-21 dienos oro mėginius, nustatė cezio 137 kiekio padidėjimą ir aptiko bario 133 ir 140, kurie anksčiau nebuvo fiksuojami. Šie radioaktyvių elementų padidėjimai 10 kartų mažesni už nustatytą normą.
Antradienį atlikti pakartotiniai mėginių tyrimai darkart patvirtino šiuos rezultatus. Anot agentūros, Utenoje paimtame oro aerozolių mėginyje išmatuota cezio 137 koncentracija yra apie 50 kartų didesnė už didžiausią nuo 1997 metų.
Drauge agentūra pabrėžia, kad šis radioaktyviųjų medžiagų koncentracijos padidėjimas jokio pavojaus sveikatai nekelia.
Kaip pranešė Aplinkos apsaugos ministerija, Aplinkos apsaugos agentūros automatinis tinklas pastarosiomis dienomis neužfiksavo ryškaus radioaktyvaus fono padidėjimo. Įvykus staigiam, žmogaus sveikatai pavojingam radioaktyvaus fono padidėjimui, jį iš karto užfiksuotų Aplinkos apsaugos agentūros automatinių stočių tinklas.
Šiuo metu toliau atliekami balandžio 17-21 dienos mėginių tyrimai, taip pat bus atlikti vėlyvesnio laikotarpio oro aerozolių mėginių tyrimai, kurių rezultatai bus pateikti vėliau.
VATESI pirmadienį paneigė Lietuvoje pasklidusius gandus apie Rusijos Leningrado atominėje elektrinėje neva įvykusią avariją ir pranešė, jog radiacijos lygis Lietuvoje neviršija leistinų normų.
Inspekcijos Eksploatavimo nutraukimo ir radiacinės saugos skyriaus vedėjo Vido Pauliko teigimu, VATESI specialistai buvo susisiekę ir su Rusijos branduolinės energetikos inspekcijos "Rosatom" budėtojais, kurie taip pat paneigė, jog Leningrado atominėje elektrinėje būtų įvykusi avarija.