Žmogaus teisių politikos Lietuvoje nėra, o politinės partijos žmogaus teisėms ginti neskiria pakankamai dėmesio, teigia Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) direktorius Henrikas Mickevičius.
Organizacijos „Human Rights Watch“ paruoštoje kasmetinėje globalioje žmogaus teisių ataskaitoje teigiama, kad žmogaus teisių padėtis pasaulyje nuolat blogėja.
Savo ruožtu padėtį Lietuvoje vertindamas ŽTSI teigia, kad žmogaus teisių apsaugos stiprinimas šiuo metu neužima tinkamos vietos Lietuvos vidaus bei užsienio politikos darbotvarkėse.
„Metų metus mes apie tai (žmogaus teises - BNS) kalbame, tačiau žmogaus teisių klausimų nėra politinėje darbotvarkėje. Mes analizavome politinių partijų programas prieš rinkimus, ir jose akivaizdžiai matyti, kad žmogaus teisėms skiriamas labai mažas dėmesys, o jeigu skiriamas, tai žmogaus teisės yra suprantamos labai siaurai“, - pirmadienį BNS sakė H. Mickevičius.
ŽTSI direktoriaus tvirtinimu, pirmiausia Lietuvoje negerbiamas privatumas. Anot jo, Lietuvoje trūksta ir teisinio reguliavimo, ir apsaugos mechanizmo, kai privatumas yra pažeidžiamas.
Kaip pavyzdžius H.Mickevičus nurodė biometrinių duomenų asmens dokumentuose nesaugumą, vaizdo stebėjimo sistemas, kurios, pasak pašnekovo, kitose ES šalyse esą nepasirodė itin naudingos, darbdavių galimybę stebėti darbuotojų elektroninį paštą bei naršomus interneto puslapius.
Taip pat pašnekovas pabrėžė, kad 2008 metais būta rasizmo, antisemitizmo, ksenofobijos, diskriminacijos atvejų, pavyzdžiui, atlikėjos Berneen sumušimas ar kovo 11-osios skustagalvių eitynės.
„Politikai pirmą kartą buvo priversti po kurio laiko pasakyti, kad jie šitai smerkia. Tai yra tam tikras žingsnis į priekį, jau yra viešai sakoma ir naudojama tinkama retorika, tačiau iš esmės kokio nors koordinuoto, organizuoto darbo, kaip pasitikti naują iššūkį praktiškai nėra. Valstybės politikos čia irgi nėra“, - kalbėjo ŽTSI direktorius.
Paklaustas, kaip vertina Lietuvos teisėsaugos darbą šio srityje, H.Mickevičius teigė, kad teisėsaugininkai linkę piktnaudžiauti savo teisėmis.
„Mūsų stebėjimai ir žmonių kreipimaisi rodo, kad to piktnaudžiavimo yra pakankamai nemažai“, - sakė ŽTSI direktorius.
Pašnekovas kritiškai įvertino ir pareigūnų darbą per riaušes prie Seimo šių sausio 16 d.
„Atskirus pareigūnus būtų sunku vertinti, tačiau, mūsų vertinimu, jėgos, specialiųjų priemonių panaudojimas buvo neproporcingas. Neturėjo būti tokių pasekmių“, - tvirtino H.Mickevičius.
ŽTSI yra nepriklausoma nevyriausybinė organizacija, stebinti žmogaus teisių įgyvendinimą, informuoja visuomenę apie žmogaus teisių pažeidimus ir galimybes apginti pažeistas teises, stebi valstybės institucijų ir teismų darbą, susijusį su žmogaus teisėmis.