• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas pakeitė ginklų prekybos ir laikymo tvarką. Savanoriai, šauliai ir kariai greitai galės tiesiog nusipirkti automatinių ginklų jų parduotuvėse. Na, o štai Baltarusijos ir Rusijos piliečiai, kadangi turi priešiškų valstybių pilietybę, ginklų turėti negalės.

Seimas pakeitė ginklų prekybos ir laikymo tvarką. Savanoriai, šauliai ir kariai greitai galės tiesiog nusipirkti automatinių ginklų jų parduotuvėse. Na, o štai Baltarusijos ir Rusijos piliečiai, kadangi turi priešiškų valstybių pilietybę, ginklų turėti negalės.

REKLAMA

Seimas uždraudė jiems įsigyti ginklus, o kas juos jau turi, turės juos parduoti arba atiduoti policijai.

Rusijos ir Baltarusijos piliečiai Lietuvoje nebegalės turėti ginklų. Nors tarp Lietuvoje gyvenančių rusų ir baltarusių yra ir tokių, kurie pabėgo nuo režimų persekiojimų, Seimas pakeitė Ginklų ir šaudmenų įstatymą ir nusprendė nedaryti išimčių atskiriems šių šalių piliečiams ir visiems uždrausti turėti ginklus, kad būtų užkardytos bet kokios galimybės formuotis ir veikti priešiškoms valstybėms palankioms diversinėms grupėms.

„Ginklas yra pavojaus šaltinis, ypatingai atsakingai reikia žiūrėti į savininkus, kurie turi ginklus. Šiuo atveju pasiūlymas atsirado iš nacionalinio saugumo interesų“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

REKLAMA
REKLAMA

„Įtampų ir galimų saugumo rizikų valdymas. Matėme Ukrainoje daug atvejų, kai veikė karo pradžioje diversinės grupės, mes turime padaryti viską, kad tokias rizikas kontroliuotume. Tai ir vertybiškai teisingas sprendimas, esame Rusiją paskelbę teroristine valstybe, o jų piliečiai turintys nuolatinio gyventojo statusą, turi teisę turėti ginklą, tai nenormalu“, – aiškino Seimo narys, konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje gyvena beveik 300 Rusijos ir 50 Baltarusijos piliečiai, oficialiai turintys leidimus laikyti ar nešiotis ginklus.

Tarp jų apie šimtas ginklų skirti medžioti, dar apie šimtas savigynai, keletas sportui. Rusijos ir Baltarusijos piliečiai, jau turintys ginklų, per metus privalės jų atsisakyti – parduoti, perdaryti ar perduoti policijos įstaigai, o jiems išduoti leidimai laikyti ginklus ar nešiotis nebegalios. Kas neatsisakys savanoriškai ginklų, pareigūnai juos konfiskuos.

REKLAMA
REKLAMA

„Sprendimas turi būti priimtas su tais, kurie jau turi yra arba teisingas atlyginimas arba laikinas saugojimas. Apsispręsta įstatymo įgyvendinime, kad bus atlygintas ginklų paėmimas iš jų“, – tvirtino Seimo narys, demokratas Saulius Skvernelis.

Dalis parlamentarų ragino visų Baltarusijos ir Rusijos piliečių nestatyti į vieną gretą ir numatyti ginklų turėjimo išimtis opozicionieriams ir disidentams. Tačiau dauguma Seimo nusprendė, kad palikti išimtis būtų pavojinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dovilė Šakalienė, Seimo narė, socialdemokratė, mano, kad reikalingos išimtys: „Kai kurie Rusijos ir Baltarusijos piliečiai, kurie pripažinti disidentai, nukentėję nuo Putino ir Lukašenkos režimo, kurie mūsų valstybėje gerbiami, jų yra nedaug. Turi būti išimtys numatytos, kai kurie jų nesaugūs, žinome, kaip persekioja režimai žmones užsienyje, sugeba ir nunuodyti, nužudyti. Tikrai turime į tai atsižvelgti."

Keisdamas Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą, Seimas nusprendė palengvinti sąlygas savanoriams, šauliams ir profesinės tarnybos kariams įsigyti automatinių ginklų. Šauliai ir savanoriai šiemet jau gali namuose laikyti tokius A kategorijos ginklus, tačiau neturi galimybių jų įsigyti, mat jų prekyba dar draudžiama. Svarstant prekybos ginklais išplėtimą, kai kurie parlamentarai visgi abejojo, ar nepadaugės susižalojimų ir mirčių leidus tokių ginklų prekybą.

REKLAMA

„Tai kulkosvaidžiai, grėsmingesni minosvaidžiai, granatsvaidžiai ir kiti. Gyvenime nutinka visokių dramų, stresų, dažnai ginklas atsisuka prieš patį žmogų. Nedraugiški asmenys gali įsibrauti į namus ir panaudoti ginklą prieš patį šeimininką“, – sakė Seimo narys, socialdemokratas Julius Sabatauskas.

„Gyvename geopolitinėje situacijoje, kai turime kalbėti apie visuotinės gynybos principą, kuo daugiau aktyvių piliečių, turi turėti įrankį priešintis agresoriui. O ne galvoti kaip Vakarų Europoje, kad riekia riboti ginklų prieinamumą, nes yra vidinės terorizmo įtampos dėl migracijos reikalų, kurie Vakarų Europoj yra numeris 1. Mes kitoje realybėje“, – tvirtino L. Kasčiūnas.

Daugumai Seimo narių nusprendus palengvinti A kategorijos ginklų prekybos Lietuvoje sąlygas, privatūs ginklų prekiautojai tokius ginklus galės pardavinėti nuo kitų metų balandžio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų