Kiekvienas vaikas gaus papildomus 7 eurus, o jei gyvena daugiavaikėje šeimoje ar turi negalią – gaus 11 eurų daugiau. Ministrė Monika Navickienė tikina, kad išmokas didina pagal infliacijos lygį ir tiek, kiek leidžia valstybės biudžetas. Tiesa, žmonės skundžiasi, kad parama per maža, o savivaldybės jau nerimauja, ar nepritrūks pinigų joms visoms išmokėti.
Panevėžietė Stasė sūpuoja jau ketvirtą savo mažylę. Nors ir sukaupusi didelę vaikų auginimo patirtį, daugiavaikė mama pripažįsta, kad šiemet išlaidos vaikams tampa sunkiai prognozuojamu iššūkiu. Poreikiai nemažėja, o būtiniausių prekių kainos auga kone kas savaitę.
„Žinote, jau nebeskaičiuoju, jei skaičiuočiau, už galvos susiimčiau. Išmokom gyventi akcijomis, pasidarėme akcininkai. Visada skaičiavom, paskolą turime pasiėmę, bet šiai dienai už aliejų mokėti 12 eur už 3 litrus – prabanga, laukiu akcijos. Rūbus perki ne firminius, pigesnius“, – sako mama Stasė.
Būdama daugiavaikė motina, moteris kas mėnesį už kiekvieną vaiką iš savivaldybės šiuo metu gauna po beveik 117 eurų. Dėl dviženklės infliacijos, valdantieji nebelaukia naujųjų metų ir kitą mėnesį jau antrąkart šiemet ryžtasi dar padidinti socialines išmokas, tarp jų, ir vaiko pinigus. Tad Stasė už keturis vaikus gaus 44 eurais didesnę išmoką, o iš viso mėnesinė išmoka sudarys 512 eurų.
„Kad mes labai praturtėsime, galėsim kažką sau labai leisti, tikrai ne. Dukrai vitaminus nupirkau praėjusią dieną, sumokėjau 40 eurų, taikydama į akciją, pirkdama elektroninėje parduotuvėje, tiesiog už geležį ir vitaminą D dviejų mėnesių kursui“, – kalba Stasė.
Nuo kito mėnesio vyriausybė didina išmokas visiems vaikams. Vaiko pinigai padidės 7 eurais iki 80 su puse eurų, o padidinta išmoka vaikams su negalia arba daugiavaikėms šeimoms – padidės 11 eurų iki beveik 128 eurų. Tiesa, prie didžiulės infliacijos, tėvams tokios sumos – menka paguoda:
„Brangu, maistas, rūbeliai ypatingai. Augančiam daug reikia, o pinigėlių galėtų būti daugiau.“
„Jei kelti – daugiau, kad kažkiek pajustume, 7 eurai – ne išsigelbėjimas. Išbrango maisto produktai, ypatingai vaikams, mėsa, kas sveikiausia, vaisiai daržovės. Pieno produktai irgi, kas sveikiausia, tas ir brangiausia.“
„Pamokėlės, būreliai labai pabrango. Neverta buvo dėl 7 eurų gaišti laiko ir įvedinėti naujus įstatymus, visiškai neverta.“
„Nedaug, ką gali už 7 eurus nupirkti, nieko.“
„Tas pats, kas nieko.“
Siaučiant didžiulei infliacijai vyriausybė apie dešimtadaliu didina ir pašalpas nepasiturintiems, neįgaliesiems, našlaičiams. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tvirtina, kad išmokas didina jau antrą kartą šiemet pagal biudžeto galimybes – iki 20 proc. Ir nors kainos ėmė sparčiai kilti jau nuo praėjusio rudens, esą iš karto nuo metų pradžios didesnėmis sumomis žmonių pradžiuginti negalėjo.
„Visada norėtųsi skirti daugiau ir dosniau, jei tik lėšų valstybės biudžete būtų tiek, kad būtų galima skirti 2–3 kartus daugiau. Taip ir darytume. Bet sprendimai šiandien ir buvo sausio 1 d. kainuoja tuos pačius mokesčių mokėtojų pinigus“, – teigia ministrė Monika Navickienė.
Opozicijos atstovai vyriausybei priekaištauja, kad paramos išmokas didina ne tik per mažai, bet ir per vėlai.
„Turint kainų kilimo situaciją, galim vertinti, kad vėluojama jei ne metus, tai bent pusmetį su terminu, kada daroma“, – tvirtina Seimo narys Linas Kukuraitis.
Vyriausybė beveik 15 proc. padidino ir valstybės remiamų pajamų dydį. Dėl to daugiau žmonių galės gauti kompensacijas už šilumą. O savivaldybių atstovai jau nerimauja, ar nepritrūks iš valstybės biudžeto skiriamų pinigų kompensacijoms.
„Pinigų kiek turime, matome, kad jų gali nepakakti. Pakeitus dokumentus, atsirado daug lengvatų gyventojams, padidėjo valstybės remiami dydžiai, kai kainos paaugo, kompensacijas už šildymą gali gauti ne tik nepasiturintys gyventojai, bet ir vidutines pajamas turintys žmonės“, – teigia Savivaldybių asociacijos atstovė Audronė Vareikytė.
Išmokoms padidinti vyriausybė iš biudžeto turės skirti papildomus beveik 100 milijonų eurų. Beje nuo kito mėnesio didės ne tik pašalpos, bet 5 proc. padidės ir pensijos. Vidutinė senatvės pensija sieks 482 eurus, o turint būtinąjį stažą – 510 eurų.