• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ūkininkai apgailestauja, kad Lietuvos rinkoje lieka vis mažiau savų geros kokybės daržovių. Didieji šalies daržovių augintojai savo gėrybėmis jau aprūpina Rusijos, Anglijos ir kitų šalių gyventojus. Kaimyninėse šalyse lietuviška produkcija vertinama, tad už ją mokama kur kas brangiau.

Ūkininkai apgailestauja, kad Lietuvos rinkoje lieka vis mažiau savų geros kokybės daržovių. Didieji šalies daržovių augintojai savo gėrybėmis jau aprūpina Rusijos, Anglijos ir kitų šalių gyventojus. Kaimyninėse šalyse lietuviška produkcija vertinama, tad už ją mokama kur kas brangiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pigiai neatiduoda

Kelmės rajono Užvenčio seniūnijos ūkininkas Algimantas Vaupšas daržoves augina 200 ha laukuose. Šių metų derlius – didelis, tačiau jį nuimti trukdo lietūs. Pasak ūkininko, laukuose dar likę 2 ha burokėlių, 8 ha morkų ir 30 ha kopūstų. Kadangi pliaupia lietus ir daržovės mirksta vandenyje, prastėja jų kokybė. A. Vaupšas sakė, kad šlapių daržovių neskuba nuimti, nes sandėliuose jos ima pūti. Kelmės rajono ūkininkas daug dėmesio skiria auginamų daržovių kokybei, tad jo ūkyje auginamoms morkoms ir burokėliams suteiktas išskirtinės kokybės sertifikatas.

REKLAMA

„Dauguma vartotojų nekreipia dėmesio į sertifikuotas daržoves. Pirkėjams rūpi jas įsigyti kuo mažesne kaina. Supirkėjai taip pat derasi dėl kainų, tačiau mes nelinkę geros kokybės daržovių atiduoti pigiai“, – teigė A.Vaupšas. Pasak ūkininko, šiais metais už neplautų morkų kilogramą prekybos tinklai siūlo 50 ct, plautų – 60–65 ct, už burokėlių – 40 ct. Pastarosiomis savaitėmis morkos, išaugintos A.Vaupšo ūkyje, jau pradėtos vežti į Maskvą. „Šiais metais mūsų kaimynai už daržoves moka brangiau. Už kilogramą morkų jie atseikėja 1,15 Lt. Rusijos supirkėjai vertina lietuviškas morkas ir sako, kad jos yra ne tiks skanios bei sultingos, bet ir kvapnios“, – pabrėžė Kelmės rajono ūkininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Kontaktai užmegzti parodoje

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) valdybos pirmininkas, Kėdainių rajono ūkininkas Vidmantas Kvedaras tvirtino, kad šių metų derlius – ypač geras. Ūkininkas su sūnumis Arnu ir Pauliumi valdo 140 ha ūkį, kuriame augina morkas, kopūstus, svogūnus, burokėlius, pekininius kopūstus ir salierus. V.Kvedaras pabrėžė, kad savo užaugintas gėrybes parduoda ne tik mūsų šalies rinkai. Šiais metais jo morkų eksportas „pajudėjo“ į Rusiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak LDAA valdybos pirmininko, daug kontaktų užmegzta Maskvoje, per tarptautinę parodą „Zolotaja osen“. Kol kas kaimyninės šalies pirkėjai susidomėję tik morkomis. Kitų daržovių jiems netrūksta. „Lankymasis parodoje davė teigiamų rezultatų. Dabar į Rusiją išvežami dideli kiekiai lietuviškų daržovių, beje, už jų išvežimą ūkininkams nereikia mokėti“, – sakė V.Kvedaras. LDAA valdybos pirmininkas pabrėžė, kad Rusijos supirkėjai pageidauja ne mažesnio kaip 20–22 t morkų krovinio. Iš ūkio morkos išvežamos net du kartus per savaitę.

REKLAMA

Transportu nesirūpina

Kėdainių rajono ūkininkas Vidmantas Girdzijauskas augina apie 120 ha bulvių, maždaug 100 ha kopūstų, apie 15 ha burokėlių. „Drėgmę mėgstančių daržovių – burokėlių ir kopūstų – derlius neblogas, tačiau nemaža dalis šių daržovių dėl lietaus pertekliaus nuskendo. Nepalankios oro sąlygos privertė kai kuriuos ūkininkus daržoves parduoti iš karto ir bet kokia kaina, nes baimintasi dėl jų kokybės“, – pabrėžė V.Girdzijauskas. Kėdainių rajono ūkininkas tvirtino, kad Lietuvoje daržovių supirkimo kaina – nepadori.

REKLAMA

„Mano išaugintos bulvės keliauja į Angliją. Dėl transporto man nereikia sukti galvos, nes išauginta produkcija išvežama tiesiai iš kiemo. Konteineriai, kuriuose bulvės gabenamos į Angliją, yra apie 30 t talpos, tad tiek bulvių vienu metu ir išvežama“, – pasakojo V.Girdzijauskas. Kėdainių rajono ūkininkas sakė, kad praėjusiais metais Lietuvoje jam teko daržoves parduoti pigiau nei už savikainą, todėl jau dabar jis yra pasirašęs sutartis su Rusija. Po Naujųjų metų į kaimyninę šalį bus išvežtos V.Girdzijausko ūkyje išaugintos daržovės: bulvės, burokėliai ir kopūstai. „Šiandien Vokietija perka daržoves iš Lenkijos. Jų stokoja Čekija, Vengrija ir kitos šalys. Todėl manau, kad po Naujųjų metų kainos kils ir tikrai bus kur realizuoti lietuviškas daržoves“, – pabrėžė ūkininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiausia daržovių pasiūla – Rusijai

Pasak LDAA direktorės Zofijos Cironkienės, daržovių eksportas į kaimynines šalis priklauso nuo kelių veiksnių: derliaus ir paklausos rinkoje. Šiuo metu rusus domina kokybiškos morkos. Iš ūkių jos jau buvo pradėtos supirkinėti vasarą. Todėl galima prognozuoti, kad ūkiuose, stabiliai tiekiančiuose morkas Rusijos supirkėjams, eksportas gali sudaryti net iki 70 proc. prekinio derliaus.

REKLAMA

„Daržovių pasiūla Rusijai yra didelė. Todėl konkuruodami rinkoje turime tiekti itin geros kokybės produkciją. Tam jau ne vienas Lietuvos daržininkystės ūkis yra pasiruošęs“, – sakė Z. Cironkienė.Lietuvos ūkininkams nukonkuruoti kitų šalių tiekėjus padeda ne tik aukšta išaugintų daržovių kokybė, bet ir mažesni transportavimo atstumai. Pasak LDAA direktorės, šiais metais daržovių supirkėjai iš Rusijos jau pradėjo domėtis ir bulvėmis. Jos jautrios drėgmės pertekliui, o orai bulviakasiu Pamaskvio rajonuose buvo prasti, todėl bulvės gali blogai laikytis saugyklose.

REKLAMA

Bulvėms taip pat keliami dideli reikalavimai, nes supirkėjai atsižvelgia ne tik į išorinę kokybę, bet ir į skonį. Rusai rūpinasi savo rinka ir nori apsisaugoti nuo karantininių ligų‚ todėl reikalauja, kad importuojamos bulvės būtų plautos.

„Tačiau kai trūksta šių daržovių, tinka ir gerai šepečiais nuvalytos bulvės“, – teigė Z. Cironkienė. Rusijoje bulvių paklausa didelė, tad stambesnieji ūkininkai į šią šalį išveža 20–30 proc. derliaus, net ir tie, kurie paprastai bulvių neeksportuoja. Stambiųjų ūkių bulvių eksporto į Rusiją apimtys, priklausomai nuo poreikio, svyruoja nuo 10 iki 60 proc. derliaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiais metais bulves imta eksportuoti ir į Angliją, nes čia jų derlius prastas. Išvežama daugiau perdirbti tinkamų bulvių. Emigrantų parduotuvėse paklausūs rauginti kopūstai, vakuumuoti burokėliai, krienai ir kt. Kartkartėmis į Vokietiją ir Daniją išvežami Lietuvoje išauginti kopūstai. Manoma, kad šiais metais daržovių eksportui reikės daugiau nei pernai. Jau dabar aišku, kad į Rytų šalyse išaugintą produkciją dairysis ne tik anglai. Padidės bulvių paklausa ir Pietų šalyse: Bulgarijoje, Rumunijoje ir kt., nes šių metų sausra šiose šalyse sunaikino derlių.

LDAA direktorė Z. Cironkienė paminėjo, kad paskutinėmis spalio dienomis ketinama susitikti su Rusijos atstovais, kurie ieško pirkti bulvių valstybės reikmėms. Bulvių ir daržovių eksporto kainas paprastai diktuoja Olandija ir Belgija. Šiemet šiose šalyse bulvių kilogramas spalio viduryje buvo superkamas už 0,2 euro. Šiuo metu supirkėjai iš Anglijos Lietuvos augintojams už geros kokybės kilogramą bulvių didmaišiuose iš ūkio moka 0,55 Lt. Be to, jie už daržoves sumoka iš anksto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų