„Tai pirmas toks projektas, kai produkto dizaino katedros studento darbas buvo komercializuotas ir užsienio kompanijos paverstas masinės gamybos produktu. Kartu tai puikus pavyzdys, patvirtinantis, kad lietuviškas dizainas turi ne tik teorines, bet ir praktines perspektyvas tarptautinėje rinkoje“, - sako projektą koordinavusio Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino inovacijų centro (DIC) direktorius Marius Urbanavičius.
Pasak jo, nuo koncepcinio prietaiso pristatymo iki jo pasirodymo rinkoje praėjo beveik du metai. Viskas prasidėjo 2011 m., nuo VDA II kurso dizaino studentų apšvietimo koncepcijų pristatymo Milano dizaino parodoje. „Šviestuvo koncepcijas produkto dizaino studentai kuria kasmet, tačiau tais metais pirmą kartą septyni mūsų studentų darbai buvo pristatyti Milano parodos „Euroluce“ ekspozicijoje. „Light Stick“ šviestuvas tuomet sulaukė net trijų kompanijų atstovų susidomėjimo“, - sakė Ž.Lukšytės darbo vadovas, VDA produkto dizaino katedros dėstytojas Povilas Juškaitis.
Po šios parodos DIC užmezgė kontaktus su kompanijomis, galinčiomis tapti potencialiais šių dizaino projektų pirkėjais. Po derybų su apšvietimo sprendimus rinkai siūlančia kompanija STATUS, tarp jos ir VDA buvo sudaryta ilgalaikė bendradarbiavimo sutartis. Joje numatyta, kad atlygis VDA sudarys tam tikrą procentą nuo „Light stick“ pardavimų.
VDA šiame sandoryje, kuris nėra tipinis Lietuvoje, konsultavo advokatų kontora „Tark Grunte Sutkienė“. Teisininkės Indrės Burbulytės nuomone, šis šviestuvo dizaino sandoris išsiskiria tuo, kad Lietuvoje nėra sukaupta komercinės teisės praktikos, kai Lietuvos aukštajai mokyklai priklausanti intelektinė nuosavybė yra komercializuojama, ir yra puikus pavyzdys, kaip mūsų šalies aukštosios mokyklos ir jų kūrėjai gali būti sėkmingi tarptautinėse rinkose.
Planuojama vieno „Light Stick“ šviestuvo kaina - apie 630 Lt Kiek vienetų šių šviestuvų planuoja pagaminti šiemet, italų kompanija STATUS neatskleidžia.