Europos Sąjungos (ES) specialusis atstovas Pietų Kaukazui Peteris Semneby patarė Lietuvai panaudoti pagalbos Gruzijai lėšas – beveik 3,5 mln. litų – stiprinant šios šalies institucijas.
Kaip pranešė Užsienio reikalų ministerija (URM), ministras Vygaudas Ušackas su Lietuvoje viešinčiu P. Semneby ketvirtadienį aptarė situaciją Pietų Kaukaze, ES bendradarbiavimą su regiono šalimis ir jo perspektyvas. Pasak URM, daug dėmesio skirta Gruzijai, ES stebėsenos misijos šioje šalyje veiklai ir Kalnų Karabacho klausimui.
P. Semneby, pažymėjęs, kad Lietuva vaidino ir vaidina itin svarų vaidmenį Pietų Kaukazo regione, patarė panaudoti Gruzijai skirtas pagalbos lėšas – beveik 3,5 mln. litų – investuojant į Gruzijos institucinių ir administracinių gebėjimų stiprinimą.
V. Ušacko nuomone, svarbų vaidmenį regiono suartėjimui su ES vaidins tai, kaip sėkmingai Pietų Kaukazo šalys pasinaudos ES Rytų partnerystės iniciatyvos teikiamomis galimybėmis. Ministras pabrėžė, kad Pietų Kaukazas buvo ir liks Lietuvos prioritetinių regionų sąraše.
Pašnekovai pabrėžė ES stebėsenos misijos Gruzijoje svarbą, išreiškė apgailestavimą, kad Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) misijos Gruzijoje mandatas nebuvo pratęstas.
P. Semneby ES specialiuoju atstovu Pietų Kaukazui paskirtas 2006 metų vasario mėnesį. Šiuo metu ES atstovauja vienuolika specialiųjų atstovų.
Gruodžio pabaigoje Gruzijoje viešėjęs V. Ušackas sakė, kad Lietuva didžiąją paramos Gruzijai dalį ketina skirti karo pasekmėms šalinti ir pabėgėlių gyvenimo sąlygoms gerinti.
Spalio pabaigoje Briuselyje vykusioje Gruzijos donorų konferencijoje Lietuva įsipareigojo per dvejus metus (2009-2010 metais) skirti 1 mln. eurų (beveik 3,5 mln. litų) paramą karo su Rusija suniokotos Gruzijos infrastruktūros atkūrimui ir ekonomikos atgaivinimui.
Gruzija ir Rusija jau daugiau nei dešimtmetį nesutaria dėl Gruzijai priklausančių separatistinių teritorijų – Pietų Osetijos ir Abchazijos – kontrolės. Rusija taip pat priešinasi Gruzijos siekiui tapti NATO nare.
Šis konfliktas kulminaciją pasiekė rugpjūčio pradžioje, kai Pietų Osetijoje prasidėjo kariniai veiksmai, kurie netrukus apėmė ir kitus Gruzijos regionus. Pietų Osetija ir Abchazija pasiskelbė nepriklausomomis, tačiau jų nepriklausomybę pripažino tik Rusija ir Nikaragva.